Sevilla-træner roser Dolberg: Han har potentialet

Den danske landsholdsangriber Kasper Dolberg er skiftet fra OGC Nice til Sevilla, og hans nye træner tror på, at man kan få det bedste ud af Dolberg.



Mads Junker er ikke specielt imponeret af Kasper Dolbergs skifte til Sevilla, fordi Julen Lopetegui gerne vil spille defensivt fodbold, men cheftræneren fra Sevilla tror på, at han kan forløse Kasper Dolbergs store potentiale.

Den 24-årige angriber er skiftet på en lejeaftale fra OGC Nice, og allerede senere lørdag kan Dolberg få debut, da han er i kamptruppen til opgøret mod Barcelona.

Cheftræner Lopetegui satser på at få det bedste ud af den tidligere Ajax- og Silkeborg IF-angriber samt Adnan Januzaj, man også hentede på sidstedagen i vinduet.

– Det er to ankomster, som vi skal forsøge at gøre klar så hurtig som muligt. De er kommet i forskellige tilstande. Dolberg gennemgik en skulderoperation i juni, og den første træning med modstand var i dag (i går, red.). Han kommer i en god fysisk belastning, og vi vil forsøge at tilpasse os så hurtigt som muligt, siger Julen Lopetegui ifølge estadiodeportivo.com og foklarer om Dolberg:

– Kaspers karakteristika er anderledes end de angribere, vi allerede har, og jeg tror, han kommer til at gøre det godt. Han er en ung spiller, der havde en god start i Ajax, men har haft fysiske problemer. Nu har han det godt igen, og vi vil forsøge at gøre ham bedre. Han har potentialet til at hjælpe os.

Kasper Dolberg har genoptrænet hele sommeren, efter han i en landskamp i juni blev skulderskadet. Siden har han ikke været i træning med OGC Nice, men danskeren er altså fit nok – efter at have selvtrænet – til at indgå i Sevillas trup til opgøret mod Barcelona.

Opgøret mellem Sevilla og FC Barcelona spilles lørdag aften klokken 21.00.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage