Andreas Christensen skal ikke sætte næsen op efter at blive holdkammerat med Lionel Messi i næste sæson.
Både Barcelona-præsident Joan Laporta og cheftræner Xavi har flirtet offentligt med Messi på det seneste, men den argentinske superstjerne vender ikke retur til Barcelona denne sommer.
Sådan lyder den klare melding i hvert fald fra den spanske journalist Guillem Balague, der i en klumme for BBC skyder Barcelona-rygtet i sænk.
– Messi ville elske at vende tilbage til stedet, der var hans hjem, siden han som 12-årig forlod Argentina for at forfølge sin fodbolddrøm. Men hans lejr har informeret Barcelona om, at hans beslutning er lige på trapperne, og at de ikke længere kan vente på et tilbud, der endnu ikke er kommet, selvom den catalanske klub havde lovet, at man ville have noget klar på nuværende tidspunkt, skriver Guillem Balague, der også er forfatter til en bog om Lionel Messi.
Ifølge Balague er Messis førsteprioritet at blive i Europa, men de europæiske tilbud har ikke været attraktive nok for den syvdobbelte Ballon d’Or-vinder.
Den franske avis L’Equipe bragte tidligere på ugen en historie om, at MLS-klubben Inter Miami kan hente Lionel Messi og derefter udleje argentineren til Barcelona. Denne mulighed er dog ikke i spil, lyder den klare melding fra Guillem Balague.
Ifølge Guillem Balague handler de positive udmeldinger fra Barcelona om at overbevise omverdenen om, at vil være Messis og La Ligas skyld, når argentineren ikke vender retur til Barcelona. Virkeligheden er nemlig den, at La Ligas Financial Fair Play-regler gør det umuligt at tilbyde Messi en lukrativ kontrakt, skriver den spanske journalist.
Ifølge Guillem Balague forbereder saudiarabiske embedsfolk sig på Lionel Messis ankomst denne sommer, idet Al Hilal angiveligt har tilbudt argentineren en kæmpekontrakt. Intet er dog endeligt afgjort endnu, lyder det fra Balague.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’