Skyder Messi-rygte ned: Han skal ikke til Barca

Ifølge den spanske journalist Guillem Balague vender Lionel Messi ikke tilbage til Barcelona denne sommer.



Andreas Christensen skal ikke sætte næsen op efter at blive holdkammerat med Lionel Messi i næste sæson. 

Både Barcelona-præsident Joan Laporta og cheftræner Xavi har flirtet offentligt med Messi på det seneste, men den argentinske superstjerne vender ikke retur til Barcelona denne sommer. 

Sådan lyder den klare melding i hvert fald fra den spanske journalist Guillem Balague, der i en klumme for BBC skyder Barcelona-rygtet i sænk. 

– Messi ville elske at vende tilbage til stedet, der var hans hjem, siden han som 12-årig forlod Argentina for at forfølge sin fodbolddrøm. Men hans lejr har informeret Barcelona om, at hans beslutning er lige på trapperne, og at de ikke længere kan vente på et tilbud, der endnu ikke er kommet, selvom den catalanske klub havde lovet, at man ville have noget klar på nuværende tidspunkt, skriver Guillem Balague, der også er forfatter til en bog om Lionel Messi. 

Ifølge Balague er Messis førsteprioritet at blive i Europa, men de europæiske tilbud har ikke været attraktive nok for den syvdobbelte Ballon d’Or-vinder. 

Den franske avis L’Equipe bragte tidligere på ugen en historie om, at MLS-klubben Inter Miami kan hente Lionel Messi og derefter udleje argentineren til Barcelona. Denne mulighed er dog ikke i spil, lyder den klare melding fra Guillem Balague. 

Ifølge Guillem Balague handler de positive udmeldinger fra Barcelona om at overbevise omverdenen om, at vil være Messis og La Ligas skyld, når argentineren ikke vender retur til Barcelona. Virkeligheden er nemlig den, at La Ligas Financial Fair Play-regler gør det umuligt at tilbyde Messi en lukrativ kontrakt, skriver den spanske journalist. 

Ifølge Guillem Balague forbereder saudiarabiske embedsfolk sig på Lionel Messis ankomst denne sommer, idet Al Hilal angiveligt har tilbudt argentineren en kæmpekontrakt. Intet er dog endeligt afgjort endnu, lyder det fra Balague. 



Brøndby sparer millioner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FC København scorer 16 millioner kroner

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

‘De har problemer med os’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne