Andreas Christensen skal ikke sætte næsen op efter at blive holdkammerat med Lionel Messi i næste sæson.
Både Barcelona-præsident Joan Laporta og cheftræner Xavi har flirtet offentligt med Messi på det seneste, men den argentinske superstjerne vender ikke retur til Barcelona denne sommer.
Sådan lyder den klare melding i hvert fald fra den spanske journalist Guillem Balague, der i en klumme for BBC skyder Barcelona-rygtet i sænk.
– Messi ville elske at vende tilbage til stedet, der var hans hjem, siden han som 12-årig forlod Argentina for at forfølge sin fodbolddrøm. Men hans lejr har informeret Barcelona om, at hans beslutning er lige på trapperne, og at de ikke længere kan vente på et tilbud, der endnu ikke er kommet, selvom den catalanske klub havde lovet, at man ville have noget klar på nuværende tidspunkt, skriver Guillem Balague, der også er forfatter til en bog om Lionel Messi.
Ifølge Balague er Messis førsteprioritet at blive i Europa, men de europæiske tilbud har ikke været attraktive nok for den syvdobbelte Ballon d’Or-vinder.
Den franske avis L’Equipe bragte tidligere på ugen en historie om, at MLS-klubben Inter Miami kan hente Lionel Messi og derefter udleje argentineren til Barcelona. Denne mulighed er dog ikke i spil, lyder den klare melding fra Guillem Balague.
Ifølge Guillem Balague handler de positive udmeldinger fra Barcelona om at overbevise omverdenen om, at vil være Messis og La Ligas skyld, når argentineren ikke vender retur til Barcelona. Virkeligheden er nemlig den, at La Ligas Financial Fair Play-regler gør det umuligt at tilbyde Messi en lukrativ kontrakt, skriver den spanske journalist.
Ifølge Guillem Balague forbereder saudiarabiske embedsfolk sig på Lionel Messis ankomst denne sommer, idet Al Hilal angiveligt har tilbudt argentineren en kæmpekontrakt. Intet er dog endeligt afgjort endnu, lyder det fra Balague.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
OPTAKT
Arsenal – Burnley
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Så er det officielt
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AGF sluttede af med et brag