Spanien i choktilstand: ‘Her drikkes der fadøl’

Dario Dumic giver en status fra Spanien, som har været lammet af en mystisk strømafbrydelse hele dagen.



Spanien er på mange måder en lammet nation. Strømmen har været væk i mange timer, og de store byer er på den anden ende. Dagen igennem har man blandt andet set nogle vilde billeder fra hovedstaden Madrid, hvor alle borgere opfordres til at holde deres færden på et absolut minimum.

I Alicante, som ligger i det østlige Spanien helt ud til Middelhavet, ånder tingene dog fryd og gammen.

Faktisk tackler man situationen på en måde, som i virkeligheden nok er meget lig, hvordan en gennemsnitlig dansker vil håndtere en stor og altoverskyggende krise. Der drikkes kolde fadøl i lange baner.

Det fortæller Dario Dumic, der til dagligt tørner ud for den spanske klub CD Eldense.

– Det har da været en anderledes dag. Jeg var ude at spise brunch med en holdkammerat, da strømmen pludselig gik, og så kunne vi ikke få vores mad. Så gik vi ud og købte lidt vand og noget mad, og så har jeg ellers bare taget det stille og roligt. Det har ikke været så vildt, som jeg kan læse i medierne, at det har været andre steder.

– Her i Alicante kan caféerne ikke servere kaffe eller mad, fordi strømmen er væk. De kan kun servere fadøl. Så folk drikker mange fadøl i dag og hygger sig. Nogle virker endda til at være helt glade for det – de kan jo ikke komme på arbejde, siger Dario Dumic med et grin til Tipsbladet.

Udover lidt ekstra kø ved supermarkedet har den tidligere Brøndby-spiller ikke oplevet de store problemer, men det er selvfølgelig en udfordring, at telefonen ikke kan lades op, og at der ikke er strøm til køleskab og fryser.

– Så vi spiser det, man nu kan spise i sådan en situation – tun, advocado, brød, oliven og så videre. Det bliver nok lidt en udfordring i længden, hvis ikke strømmen snart kommer tilbage, siger han.

I skrivende stund er meldingen fra de spanske myndigheder, at man ikke er klar over, hvornår strømmen – og normaliteten – er tilbage.

– Jeg ved ikke engang, om træningen i morgen er aflyst. Det må vi se, lyder det fra Dario Dumic, der har formået at holde sig fra de kolde fadøl på en meget anderledes dag i Spanien.

Foruden Spanien har også Portugal været ramt af strømafbrydelse det meste af dagen. De første meldinger går på, at strømafbrydelsen i de to lande skyldes en fejl i det spanske elnet relateret til et “sjældent atmosfærisk fænomen”. Det er altså med andre ord vejrets skyld.

Du kan få et indtryk af stemningen i Alicante i videoen herunder:

Video: Dario Dumic





Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Wolfsburg – Bayern