Spanien er på mange måder en lammet nation. Strømmen har været væk i mange timer, og de store byer er på den anden ende. Dagen igennem har man blandt andet set nogle vilde billeder fra hovedstaden Madrid, hvor alle borgere opfordres til at holde deres færden på et absolut minimum.
I Alicante, som ligger i det østlige Spanien helt ud til Middelhavet, ånder tingene dog fryd og gammen.
Faktisk tackler man situationen på en måde, som i virkeligheden nok er meget lig, hvordan en gennemsnitlig dansker vil håndtere en stor og altoverskyggende krise. Der drikkes kolde fadøl i lange baner.
Det fortæller Dario Dumic, der til dagligt tørner ud for den spanske klub CD Eldense.
– Det har da været en anderledes dag. Jeg var ude at spise brunch med en holdkammerat, da strømmen pludselig gik, og så kunne vi ikke få vores mad. Så gik vi ud og købte lidt vand og noget mad, og så har jeg ellers bare taget det stille og roligt. Det har ikke været så vildt, som jeg kan læse i medierne, at det har været andre steder.
– Her i Alicante kan caféerne ikke servere kaffe eller mad, fordi strømmen er væk. De kan kun servere fadøl. Så folk drikker mange fadøl i dag og hygger sig. Nogle virker endda til at være helt glade for det – de kan jo ikke komme på arbejde, siger Dario Dumic med et grin til Tipsbladet.
Udover lidt ekstra kø ved supermarkedet har den tidligere Brøndby-spiller ikke oplevet de store problemer, men det er selvfølgelig en udfordring, at telefonen ikke kan lades op, og at der ikke er strøm til køleskab og fryser.
– Så vi spiser det, man nu kan spise i sådan en situation – tun, advocado, brød, oliven og så videre. Det bliver nok lidt en udfordring i længden, hvis ikke strømmen snart kommer tilbage, siger han.
I skrivende stund er meldingen fra de spanske myndigheder, at man ikke er klar over, hvornår strømmen – og normaliteten – er tilbage.
– Jeg ved ikke engang, om træningen i morgen er aflyst. Det må vi se, lyder det fra Dario Dumic, der har formået at holde sig fra de kolde fadøl på en meget anderledes dag i Spanien.
Foruden Spanien har også Portugal været ramt af strømafbrydelse det meste af dagen. De første meldinger går på, at strømafbrydelsen i de to lande skyldes en fejl i det spanske elnet relateret til et “sjældent atmosfærisk fænomen”. Det er altså med andre ord vejrets skyld.
Du kan få et indtryk af stemningen i Alicante i videoen herunder:
Video: Dario Dumic
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
HELT VILDT