Spanien er på mange måder en lammet nation. Strømmen har været væk i mange timer, og de store byer er på den anden ende. Dagen igennem har man blandt andet set nogle vilde billeder fra hovedstaden Madrid, hvor alle borgere opfordres til at holde deres færden på et absolut minimum.
I Alicante, som ligger i det østlige Spanien helt ud til Middelhavet, ånder tingene dog fryd og gammen.
Faktisk tackler man situationen på en måde, som i virkeligheden nok er meget lig, hvordan en gennemsnitlig dansker vil håndtere en stor og altoverskyggende krise. Der drikkes kolde fadøl i lange baner.
Det fortæller Dario Dumic, der til dagligt tørner ud for den spanske klub CD Eldense.
– Det har da været en anderledes dag. Jeg var ude at spise brunch med en holdkammerat, da strømmen pludselig gik, og så kunne vi ikke få vores mad. Så gik vi ud og købte lidt vand og noget mad, og så har jeg ellers bare taget det stille og roligt. Det har ikke været så vildt, som jeg kan læse i medierne, at det har været andre steder.
– Her i Alicante kan caféerne ikke servere kaffe eller mad, fordi strømmen er væk. De kan kun servere fadøl. Så folk drikker mange fadøl i dag og hygger sig. Nogle virker endda til at være helt glade for det – de kan jo ikke komme på arbejde, siger Dario Dumic med et grin til Tipsbladet.
Udover lidt ekstra kø ved supermarkedet har den tidligere Brøndby-spiller ikke oplevet de store problemer, men det er selvfølgelig en udfordring, at telefonen ikke kan lades op, og at der ikke er strøm til køleskab og fryser.
– Så vi spiser det, man nu kan spise i sådan en situation – tun, advocado, brød, oliven og så videre. Det bliver nok lidt en udfordring i længden, hvis ikke strømmen snart kommer tilbage, siger han.
I skrivende stund er meldingen fra de spanske myndigheder, at man ikke er klar over, hvornår strømmen – og normaliteten – er tilbage.
– Jeg ved ikke engang, om træningen i morgen er aflyst. Det må vi se, lyder det fra Dario Dumic, der har formået at holde sig fra de kolde fadøl på en meget anderledes dag i Spanien.
Foruden Spanien har også Portugal været ramt af strømafbrydelse det meste af dagen. De første meldinger går på, at strømafbrydelsen i de to lande skyldes en fejl i det spanske elnet relateret til et “sjældent atmosfærisk fænomen”. Det er altså med andre ord vejrets skyld.
Du kan få et indtryk af stemningen i Alicante i videoen herunder:
Video: Dario Dumic
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter