Spanien er på mange måder en lammet nation. Strømmen har været væk i mange timer, og de store byer er på den anden ende. Dagen igennem har man blandt andet set nogle vilde billeder fra hovedstaden Madrid, hvor alle borgere opfordres til at holde deres færden på et absolut minimum.
I Alicante, som ligger i det østlige Spanien helt ud til Middelhavet, ånder tingene dog fryd og gammen.
Faktisk tackler man situationen på en måde, som i virkeligheden nok er meget lig, hvordan en gennemsnitlig dansker vil håndtere en stor og altoverskyggende krise. Der drikkes kolde fadøl i lange baner.
Det fortæller Dario Dumic, der til dagligt tørner ud for den spanske klub CD Eldense.
– Det har da været en anderledes dag. Jeg var ude at spise brunch med en holdkammerat, da strømmen pludselig gik, og så kunne vi ikke få vores mad. Så gik vi ud og købte lidt vand og noget mad, og så har jeg ellers bare taget det stille og roligt. Det har ikke været så vildt, som jeg kan læse i medierne, at det har været andre steder.
– Her i Alicante kan caféerne ikke servere kaffe eller mad, fordi strømmen er væk. De kan kun servere fadøl. Så folk drikker mange fadøl i dag og hygger sig. Nogle virker endda til at være helt glade for det – de kan jo ikke komme på arbejde, siger Dario Dumic med et grin til Tipsbladet.
Udover lidt ekstra kø ved supermarkedet har den tidligere Brøndby-spiller ikke oplevet de store problemer, men det er selvfølgelig en udfordring, at telefonen ikke kan lades op, og at der ikke er strøm til køleskab og fryser.
– Så vi spiser det, man nu kan spise i sådan en situation – tun, advocado, brød, oliven og så videre. Det bliver nok lidt en udfordring i længden, hvis ikke strømmen snart kommer tilbage, siger han.
I skrivende stund er meldingen fra de spanske myndigheder, at man ikke er klar over, hvornår strømmen – og normaliteten – er tilbage.
– Jeg ved ikke engang, om træningen i morgen er aflyst. Det må vi se, lyder det fra Dario Dumic, der har formået at holde sig fra de kolde fadøl på en meget anderledes dag i Spanien.
Foruden Spanien har også Portugal været ramt af strømafbrydelse det meste af dagen. De første meldinger går på, at strømafbrydelsen i de to lande skyldes en fejl i det spanske elnet relateret til et “sjældent atmosfærisk fænomen”. Det er altså med andre ord vejrets skyld.
Du kan få et indtryk af stemningen i Alicante i videoen herunder:
Video: Dario Dumic
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
TOPNYHED