Spanien er på mange måder en lammet nation. Strømmen har været væk i mange timer, og de store byer er på den anden ende. Dagen igennem har man blandt andet set nogle vilde billeder fra hovedstaden Madrid, hvor alle borgere opfordres til at holde deres færden på et absolut minimum.
I Alicante, som ligger i det østlige Spanien helt ud til Middelhavet, ånder tingene dog fryd og gammen.
Faktisk tackler man situationen på en måde, som i virkeligheden nok er meget lig, hvordan en gennemsnitlig dansker vil håndtere en stor og altoverskyggende krise. Der drikkes kolde fadøl i lange baner.
Det fortæller Dario Dumic, der til dagligt tørner ud for den spanske klub CD Eldense.
– Det har da været en anderledes dag. Jeg var ude at spise brunch med en holdkammerat, da strømmen pludselig gik, og så kunne vi ikke få vores mad. Så gik vi ud og købte lidt vand og noget mad, og så har jeg ellers bare taget det stille og roligt. Det har ikke været så vildt, som jeg kan læse i medierne, at det har været andre steder.
– Her i Alicante kan caféerne ikke servere kaffe eller mad, fordi strømmen er væk. De kan kun servere fadøl. Så folk drikker mange fadøl i dag og hygger sig. Nogle virker endda til at være helt glade for det – de kan jo ikke komme på arbejde, siger Dario Dumic med et grin til Tipsbladet.
Udover lidt ekstra kø ved supermarkedet har den tidligere Brøndby-spiller ikke oplevet de store problemer, men det er selvfølgelig en udfordring, at telefonen ikke kan lades op, og at der ikke er strøm til køleskab og fryser.
– Så vi spiser det, man nu kan spise i sådan en situation – tun, advocado, brød, oliven og så videre. Det bliver nok lidt en udfordring i længden, hvis ikke strømmen snart kommer tilbage, siger han.
I skrivende stund er meldingen fra de spanske myndigheder, at man ikke er klar over, hvornår strømmen – og normaliteten – er tilbage.
– Jeg ved ikke engang, om træningen i morgen er aflyst. Det må vi se, lyder det fra Dario Dumic, der har formået at holde sig fra de kolde fadøl på en meget anderledes dag i Spanien.
Foruden Spanien har også Portugal været ramt af strømafbrydelse det meste af dagen. De første meldinger går på, at strømafbrydelsen i de to lande skyldes en fejl i det spanske elnet relateret til et “sjældent atmosfærisk fænomen”. Det er altså med andre ord vejrets skyld.
Du kan få et indtryk af stemningen i Alicante i videoen herunder:
Video: Dario Dumic
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED