Det er ikke hans foretrukne position, men Andreas Christensen har alligevel haft stor succes i sin nye rolle som defensiv midtbanespiller hos FC Barcelona.
Flere spanske medier har i weekenden fremhævet den voldsomme betydning, som Andreas Christensens positionsskifte har betydet for Barcelonas defensiv.
– I de hidtil syv kampe, hvor Christensen har spillet som defensiv midtbanespiller, har Barcelona indkasseret seks mål, mens man har også har holdt målet rent i tre kampe i La Liga. Med kampene med Christensen på midtbanen har holdet vist større soliditet, skriver Mundo Deportivo og fortsætter:
– Tallet med 0,85 indkasserede mål med danskeren på midtbanen skiller sig klart ud fra Barcelonas gennemsnitligt indkasserede antal mål i hele sæsonen, som er på 1,45. Et andet bevis er, at Barça blot har haft 20 afslutninger på mål imod sig med Christensen på midtbanen, mens Barcelona i de syv forudgående kampe har haft 36 afslutninger på mål imod sig.
Mundo Deportivo peger samtidig på, at spillere som Ilkay Gündogan, Frenkie de Jong og Pedri også har draget stor fordel af Andreas Christensens tilstedeværelse på den defensive midtbane.
🚨 Barça has conceded 6 goals in the last 7 games with Christensen playing as a pivot. Before that they had conceded 16 goals in the previous 7 games. @tjuanmarti pic.twitter.com/Vl2jdVQFvh
— barcacentre (@barcacentre) March 9, 2024
Har givet holdet balance
Også avisen Sport fremhæver de markant forbedrede defensive statistikker efter Andreas Christensens positionsskifte. Sport peger på, at denne position har været et svagt punkt hos Barcelona siden Sergio Busquets exit, men at Andreas Christensen med sin gode positionering har sat en stopper for de mange kontraangreb, som Barcelonas modstandere lykkedes med før.
Ifølge Sport er Andreas Christensens positionsskifte 'Xavis bedste eksperiment'. Selv har den danske landsholdsstjerne gjort det klart, at han har det fint med at hjælpe holdet på midtbanen, men at han stadig ser sig selv som forsvarsspiller.
Football Espana fremhæver også Barcelonas voldsomt forbedrede defensiv i de seneste syv kampe, hvor 'AC' har spillet på midtbanen. Mediet beskriver den nye rolle til Andreas Christensen som 'en taktisk genistreg' fra cheftræner Xavi.
Andreas Christensen skal i aktion igen tirsdag, hvor der er danskerduel i Champions League i opgøret mellem Barcelona og Jesper Lindstrøms Napoli.
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Mareridt for FC Augsburg
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
FCK-boss kan snart præsentere noget
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
FC København-boss i smuttur
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED