‘AC’ bag vild Barcelona-forvandling: En genistreg

Flere spanske medier fremhæver Andreas Christensen for at have gjort en kæmpe forskel for Barcelonas defensiv efter danskerens positionsskifte.



Det er ikke hans foretrukne position, men Andreas Christensen har alligevel haft stor succes i sin nye rolle som defensiv midtbanespiller hos FC Barcelona. 

Flere spanske medier har i weekenden fremhævet den voldsomme betydning, som Andreas Christensens positionsskifte har betydet for Barcelonas defensiv. 

– I de hidtil syv kampe, hvor Christensen har spillet som defensiv midtbanespiller, har Barcelona indkasseret seks mål, mens man har også har holdt målet rent i tre kampe i La Liga. Med kampene med Christensen på midtbanen har holdet vist større soliditet, skriver Mundo Deportivo og fortsætter:  

– Tallet med 0,85 indkasserede mål med danskeren på midtbanen skiller sig klart ud fra Barcelonas gennemsnitligt indkasserede antal mål i hele sæsonen, som er på 1,45. Et andet bevis er, at Barça blot har haft 20 afslutninger på mål imod sig med Christensen på midtbanen, mens Barcelona i de syv forudgående kampe har haft 36 afslutninger på mål imod sig. 

Mundo Deportivo peger samtidig på, at spillere som Ilkay Gündogan, Frenkie de Jong og Pedri også har draget stor fordel af Andreas Christensens tilstedeværelse på den defensive midtbane.

Har givet holdet balance
Også avisen Sport fremhæver de markant forbedrede defensive statistikker efter Andreas Christensens positionsskifte. Sport peger på, at denne position har været et svagt punkt hos Barcelona siden Sergio Busquets exit, men at Andreas Christensen med sin gode positionering har sat en stopper for de mange kontraangreb, som Barcelonas modstandere lykkedes med før. 

Ifølge Sport er Andreas Christensens positionsskifte 'Xavis bedste eksperiment'. Selv har den danske landsholdsstjerne gjort det klart, at han har det fint med at hjælpe holdet på midtbanen, men at han stadig ser sig selv som forsvarsspiller. 

Football Espana fremhæver også Barcelonas voldsomt forbedrede defensiv i de seneste syv kampe, hvor 'AC' har spillet på midtbanen. Mediet beskriver den nye rolle til Andreas Christensen som 'en taktisk genistreg' fra cheftræner Xavi. 

Andreas Christensen skal i aktion igen tirsdag, hvor der er danskerduel i Champions League i opgøret mellem Barcelona og Jesper Lindstrøms Napoli. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg