‘AC’ bag vild Barcelona-forvandling: En genistreg

Flere spanske medier fremhæver Andreas Christensen for at have gjort en kæmpe forskel for Barcelonas defensiv efter danskerens positionsskifte.



Det er ikke hans foretrukne position, men Andreas Christensen har alligevel haft stor succes i sin nye rolle som defensiv midtbanespiller hos FC Barcelona. 

Flere spanske medier har i weekenden fremhævet den voldsomme betydning, som Andreas Christensens positionsskifte har betydet for Barcelonas defensiv. 

– I de hidtil syv kampe, hvor Christensen har spillet som defensiv midtbanespiller, har Barcelona indkasseret seks mål, mens man har også har holdt målet rent i tre kampe i La Liga. Med kampene med Christensen på midtbanen har holdet vist større soliditet, skriver Mundo Deportivo og fortsætter:  

– Tallet med 0,85 indkasserede mål med danskeren på midtbanen skiller sig klart ud fra Barcelonas gennemsnitligt indkasserede antal mål i hele sæsonen, som er på 1,45. Et andet bevis er, at Barça blot har haft 20 afslutninger på mål imod sig med Christensen på midtbanen, mens Barcelona i de syv forudgående kampe har haft 36 afslutninger på mål imod sig. 

Mundo Deportivo peger samtidig på, at spillere som Ilkay Gündogan, Frenkie de Jong og Pedri også har draget stor fordel af Andreas Christensens tilstedeværelse på den defensive midtbane.

Har givet holdet balance
Også avisen Sport fremhæver de markant forbedrede defensive statistikker efter Andreas Christensens positionsskifte. Sport peger på, at denne position har været et svagt punkt hos Barcelona siden Sergio Busquets exit, men at Andreas Christensen med sin gode positionering har sat en stopper for de mange kontraangreb, som Barcelonas modstandere lykkedes med før. 

Ifølge Sport er Andreas Christensens positionsskifte 'Xavis bedste eksperiment'. Selv har den danske landsholdsstjerne gjort det klart, at han har det fint med at hjælpe holdet på midtbanen, men at han stadig ser sig selv som forsvarsspiller. 

Football Espana fremhæver også Barcelonas voldsomt forbedrede defensiv i de seneste syv kampe, hvor 'AC' har spillet på midtbanen. Mediet beskriver den nye rolle til Andreas Christensen som 'en taktisk genistreg' fra cheftræner Xavi. 

Andreas Christensen skal i aktion igen tirsdag, hvor der er danskerduel i Champions League i opgøret mellem Barcelona og Jesper Lindstrøms Napoli. 



Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Dansk målsluger færdig

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afviser millionbud fra Brøndby

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United