Det er ikke hans foretrukne position, men Andreas Christensen har alligevel haft stor succes i sin nye rolle som defensiv midtbanespiller hos FC Barcelona.
Flere spanske medier har i weekenden fremhævet den voldsomme betydning, som Andreas Christensens positionsskifte har betydet for Barcelonas defensiv.
– I de hidtil syv kampe, hvor Christensen har spillet som defensiv midtbanespiller, har Barcelona indkasseret seks mål, mens man har også har holdt målet rent i tre kampe i La Liga. Med kampene med Christensen på midtbanen har holdet vist større soliditet, skriver Mundo Deportivo og fortsætter:
– Tallet med 0,85 indkasserede mål med danskeren på midtbanen skiller sig klart ud fra Barcelonas gennemsnitligt indkasserede antal mål i hele sæsonen, som er på 1,45. Et andet bevis er, at Barça blot har haft 20 afslutninger på mål imod sig med Christensen på midtbanen, mens Barcelona i de syv forudgående kampe har haft 36 afslutninger på mål imod sig.
Mundo Deportivo peger samtidig på, at spillere som Ilkay Gündogan, Frenkie de Jong og Pedri også har draget stor fordel af Andreas Christensens tilstedeværelse på den defensive midtbane.
🚨 Barça has conceded 6 goals in the last 7 games with Christensen playing as a pivot. Before that they had conceded 16 goals in the previous 7 games. @tjuanmarti pic.twitter.com/Vl2jdVQFvh
— barcacentre (@barcacentre) March 9, 2024
Har givet holdet balance
Også avisen Sport fremhæver de markant forbedrede defensive statistikker efter Andreas Christensens positionsskifte. Sport peger på, at denne position har været et svagt punkt hos Barcelona siden Sergio Busquets exit, men at Andreas Christensen med sin gode positionering har sat en stopper for de mange kontraangreb, som Barcelonas modstandere lykkedes med før.
Ifølge Sport er Andreas Christensens positionsskifte 'Xavis bedste eksperiment'. Selv har den danske landsholdsstjerne gjort det klart, at han har det fint med at hjælpe holdet på midtbanen, men at han stadig ser sig selv som forsvarsspiller.
Football Espana fremhæver også Barcelonas voldsomt forbedrede defensiv i de seneste syv kampe, hvor 'AC' har spillet på midtbanen. Mediet beskriver den nye rolle til Andreas Christensen som 'en taktisk genistreg' fra cheftræner Xavi.
Andreas Christensen skal i aktion igen tirsdag, hvor der er danskerduel i Champions League i opgøret mellem Barcelona og Jesper Lindstrøms Napoli.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED