Danmarks næste førstemålmand kan meget vel hedde Filip Jørgensen og spille i Villarreal.
Her er den danske U21-landsholdsmålmand godt i gang med at slå sit navn fast. Efter at have stået i skyggen af Pepe Reina er han forfremmet til førstemålmand i denne sæson, og det gør han godt.
Det kan man bare tage et kig på statistikkerne for at se. For godt nok har Jørgensen indkasseret 16 mål i ti kampe, hvilket man bestemt ikke trækker nogle positive overskrifter for. Det kunne dog have været langt værre, hvis ikke Filip Jørgensen havde stået på skabet.
Han er nemlig den keeper i den bedste spanske række, som har flest redninger i sæsonen indtil nu. 44 af slagsen kan han notere sig for ifølge fbref.com, og det er fire mere end Cadiz-målmanden Jeremias Ledesma.
Sådan en statistik siger selvfølgelig alt. Det kan være, at Villarreals mål er blevet bombarderet sammenlignet med de andre holds, hvilket vil give Jørgensen bedre forudsætninger for at have mange redninger.
Men kigger man også på hans redningsprocent, som viser, hvor mange redninger, han har, sat op mod alle skud mod hans mål, så imponerer han igen.
For Filip Jørgensens redningsprocent er på 76,7 procent, hvilket placerer ham sjettehøjest af alle. Her bliver han overgået af stjernemålmænd som Unai Simon, Kepa og Claudio Bravo, men han har en højere redningsprocent end Jan Oblak og Marc-André ter Stegen, som bredt betegnes som nogle af verdens bedste målmænd.
Hvem ved om Filip Jørgensen kommer derop en dag? Det må tiden vise. Sikkert er det, at han lige nu er i gang med at gribe chancen i den bedste spanske fodboldrække.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Panama – England
MEDIE