I over et årti var Xavi Hernandez og Andres Iniesta frie til at gøre næsten lige, hvad der passede dem, på Barcelonas midtbane – hvis uheldet var ude, vidste de, at Sergio Busquets var klar til at rydde op bag dem.
Og mon ikke Xavi, der nu står i spidsen for den catalanske mesterklub, trak på den erfaring, da han smed Andreas Christensen ind på den defensive midtbane i Barcelonas seneste ligakamp mod Alaves.
'AC' fik efterfølgende stor ros i den spanske presse for sin præstation, og i dag, søndag, forud for Barcelonas kamp mod Granada, fylder danskeren igen i spalterne hos de spanske aviser,
"Christensen, Barcelonas danske livvagt" lyder overskriften hos den spanske avis La Vanguardia, der hylder danskerens præstation.
– Sidste lørdag i Mendizorroza tog han (Xavi, red) chancen med den danske forsvarsspiller og rykkede ham et par meter frem. Og taktikken, kombineret med en fjerde midtbanespiller (Pedri) som falsk kant, fungerede. Mod Alavés havde Barça gode minutter, etablerede sig på modstanderens banehalvdel uden frygt for kontraangreb, vel vidende at Christensen holdt øje og dækkede af, skriver den spanske avis.
Og meget kunne godt tyde på, at Christensen igen vil blive disponeret på midtbanen, når Barcelona tørner sammen med Granada i aften.
Cheftræner Xavi Hernandez sender nemlig også rosende ord i retning af 'AC'.
– Jeg synes, det gik godt i sidste kamp. Andreas er en af mulighederne til midtbanen. Han er komfortabel. Teknisk er han meget god, har evnen til at spille med 360 grader, og han tager gode beslutninger, fortæller Xavi på et pressemøde forud for kampen ifølge La Vanguardia.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
‘Er den største Bournemouth-fan’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Neymar er tilbage
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!