I over et årti var Xavi Hernandez og Andres Iniesta frie til at gøre næsten lige, hvad der passede dem, på Barcelonas midtbane – hvis uheldet var ude, vidste de, at Sergio Busquets var klar til at rydde op bag dem.
Og mon ikke Xavi, der nu står i spidsen for den catalanske mesterklub, trak på den erfaring, da han smed Andreas Christensen ind på den defensive midtbane i Barcelonas seneste ligakamp mod Alaves.
'AC' fik efterfølgende stor ros i den spanske presse for sin præstation, og i dag, søndag, forud for Barcelonas kamp mod Granada, fylder danskeren igen i spalterne hos de spanske aviser,
"Christensen, Barcelonas danske livvagt" lyder overskriften hos den spanske avis La Vanguardia, der hylder danskerens præstation.
– Sidste lørdag i Mendizorroza tog han (Xavi, red) chancen med den danske forsvarsspiller og rykkede ham et par meter frem. Og taktikken, kombineret med en fjerde midtbanespiller (Pedri) som falsk kant, fungerede. Mod Alavés havde Barça gode minutter, etablerede sig på modstanderens banehalvdel uden frygt for kontraangreb, vel vidende at Christensen holdt øje og dækkede af, skriver den spanske avis.
Og meget kunne godt tyde på, at Christensen igen vil blive disponeret på midtbanen, når Barcelona tørner sammen med Granada i aften.
Cheftræner Xavi Hernandez sender nemlig også rosende ord i retning af 'AC'.
– Jeg synes, det gik godt i sidste kamp. Andreas er en af mulighederne til midtbanen. Han er komfortabel. Teknisk er han meget god, har evnen til at spille med 360 grader, og han tager gode beslutninger, fortæller Xavi på et pressemøde forud for kampen ifølge La Vanguardia.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika