I over et årti var Xavi Hernandez og Andres Iniesta frie til at gøre næsten lige, hvad der passede dem, på Barcelonas midtbane – hvis uheldet var ude, vidste de, at Sergio Busquets var klar til at rydde op bag dem.
Og mon ikke Xavi, der nu står i spidsen for den catalanske mesterklub, trak på den erfaring, da han smed Andreas Christensen ind på den defensive midtbane i Barcelonas seneste ligakamp mod Alaves.
'AC' fik efterfølgende stor ros i den spanske presse for sin præstation, og i dag, søndag, forud for Barcelonas kamp mod Granada, fylder danskeren igen i spalterne hos de spanske aviser,
"Christensen, Barcelonas danske livvagt" lyder overskriften hos den spanske avis La Vanguardia, der hylder danskerens præstation.
– Sidste lørdag i Mendizorroza tog han (Xavi, red) chancen med den danske forsvarsspiller og rykkede ham et par meter frem. Og taktikken, kombineret med en fjerde midtbanespiller (Pedri) som falsk kant, fungerede. Mod Alavés havde Barça gode minutter, etablerede sig på modstanderens banehalvdel uden frygt for kontraangreb, vel vidende at Christensen holdt øje og dækkede af, skriver den spanske avis.
Og meget kunne godt tyde på, at Christensen igen vil blive disponeret på midtbanen, når Barcelona tørner sammen med Granada i aften.
Cheftræner Xavi Hernandez sender nemlig også rosende ord i retning af 'AC'.
– Jeg synes, det gik godt i sidste kamp. Andreas er en af mulighederne til midtbanen. Han er komfortabel. Teknisk er han meget god, har evnen til at spille med 360 grader, og han tager gode beslutninger, fortæller Xavi på et pressemøde forud for kampen ifølge La Vanguardia.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT