Svarer på Haaland-rygter: Alt er muligt

Joan Laporta blev mandag spurgt ind til, om FC Barcelona kan hente Erling Braut Haaland.



Erling Braut Haaland sættes konstant i forbindelse med diverse storklubber i Europa, og ikke mindst FC Barcelona nævnes ofte som en af klubberne, som nordmanden kan skifte til til sommer.

Af den grund var det heller ikke synderligt overraskende, at Haaland blev et emne, da FC Barcelona mandag formiddag præsenterede nyindkøbte Ferran Torres ved et pressemøde med blandt andre klubpræsident Joan Laporta.

Her blev Joan Laporta spurgt ind til, om FC Barcelona muligvis kan hente Haaland, og det ville han ikke afvise.

– Mateu Alemany (sportschef) har forklaret det meget godt, at med Ferran har vi gjort en undtagelse for at signe ham, selvom vi ikke har den nødvendige lønmargin. Der arbejdes på at få denne lønmargin, og næste sæson bliver selvfølgelig også planlagt. Ledelsen stopper ikke i bestræbelserne på at opbygge et godt hold. Det er vores ansvar. Alt er muligt, hvis det bliver gjort godt, og jeg er sikker på, at det bliver rigtig godt, lød svaret fra FC Barcelona-bossen ifølge Mundo Deportivo.

FC Barcelona har – som han nævner – ikke luft nok i lønbudgettet til at registrere Ferran Torres, og deres økonomiske problemer er velbeskrevet. Derfor blev der også spurgt ind til, om FC Barcelona har råd til at hente Haaland. 

– I må tillade mig ikke at tale om andre spillere, fordi det ikke gavner os. Det eneste, det gør, er at øge deres værdi. Vi arbejder på at styrke os selv, og vi arbejder på det.

– Vi fortsætter med at være et pejlemærke i sporten. Og vi er vendt tilbage og ønsker at gøre det rigtig godt. Det er, hvad vi arbejder mod hver dag, så Barça genvinder den status, som klubben skal have. Sådan opfatter jeg det, og et bevis på det er Ferran. Det viser, at Barça fortsat er et pejlemærke. Genopblomstringen er en realitet, og markedet har bemærket det, forklarede han ifølge Mundo Deportivo.

Foruden Ferran Torres ventes FC Barcelona at hente Alvaro Morata. Læs mere om det her.





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?