– Det er på et hyggeniveau. Da han var her, hilste vi da lige og udvekslede et par ord, og det ved jeg, at jeg også har folk i mit bagland, der gør.
Sådan sagde FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen, da han på Viaplay før tirsdagens kamp mod Manchester City blev spurgt ind til kontakten til Thomas Delaney.
Den danske landsholdsspiller er en oplagt overvejelse for FC København at gøre sig, især efter Zeca igen blev alvorligt knæskadet.
Og Ekstra Bladet fortalte onsdag, at der rigtigt nok er kontakt mellem parterne, og at et skifte ikke mindst kræver en betragtelig lønnedgang for Delaney, der er særdeles godt lønnet i den spanske topklub.

Hvis Thomas Delaney skal væk fra Sevilla til januar, er det dog ikke nødvendigvis kun lønnen, der skal arbejdes med.
Sevilla har fået en dårlig start på sæsonen, ligger på en meget overraskende og skuffende 18. plads i La Liga efter otte runder, og modgangen fik i sidste uge klubben til at fyre Julen Lopetegui som cheftræner.
Såvel den ny cheftræner, argentinske Jorge Sampaoli, såvel som sportsdirektøren Monchi er ifølge Tipsbladets kilder opsatte på, at der skal ske noget med Sevilla-truppen på januars transfermarked, og sevilianerne er indstillede på at sælge Thomas Delaney, hvis muligheden opstår.
Men det virker dog ikke til, at man dermed er forberedt på at købe Thomas Delaney en flybillet og sende ham gratis til den danske hovedstad.
Sevilla betalte i sommeren 2021 i omegnen af 45 millioner kroner til Borussia Dortmund for Thomas Delaney, og ifølge Tipsbladets kilder kommer Sevilla til at kræve et beløb, der som minimum dækker de resterende afdrag på købet af Delaney.
Det vil til januar svare til 22,5 millioner kroner, altså halvdelen af den oprindelige pris på Thomas Delaney, og det kan ifølge Tipsbladets kilder ikke udelukkes, at Sevilla forsøger at bede om et par ekstra millioner oveni.

Sevillas økonomi er ikke i top efter coronakrisen, og derfor vil spanierne have dækket sig ind regnskabsteknisk ud over at spare Delaneys løn.
Køb af fodboldspillere afdrages regnskabsteknisk over en spillers kontraktperiode, hvilket trods tale om en fireårig aftale i dagene omkring aftalen i 2021 i virkeligheden var en treårig kontrakt for Thomas Delaneys vedkommende.
Til januar, halvvejs i den treårige kontraktperiode, har Sevilla altså afdraget halvdelen af det oprindelige køb.
Hvis man forærede Thomas Delaney til FC København uden et transferbeløb, skulle Sevilla straks afskrive de resterende 22,5 millioner kroner på den oprindelige transfer.
Og selvom det i nogen grad blot er regnskabsteknik, er Sevillas økonomi tilstrækkeligt presset til, at man vil slippe for det hak i tuden på vejen ud på januarmarkedet, uanset at man i sommer betalte over 200 millioner kroner i transfers for blandt andre Tanguy Nianzou og Marcão, og følte sig i stand til at betale for attraktive lejeaftaler med Kasper Dolberg (Nice) og Alex Telles (Manchester United).
Om Sevilla henne i januar kommer til at kræve så relativt stort et beløb for en 31-årig spiller, og om FC København vil komme i nærheden af en betale en transfer af den størrelse, vil vi få at se i slutningen af i år og starten af det nye, om end FCK har vist betalingsvillighed i markedet med rekordkøbet af 29-årige Andreas Cornelius i Trabzonspor for 45 millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE