Real Madrid har på det seneste haft planer om at gå rettens vej i en konflikt mod La Liga og dens præsident Javier Tebas. Det viser sig nu, at det er en sag, som den spanske landsret har afvist.
Det skriver blandt andet AS og Diario Sport onsdag.
Sagen handler om tv-rettigheder og lovovertrædelser i forbindelse med kriterierne for fordeling af indtægterne, der er kommet via rettighederne til deres kampe. Stridighederne har stået på i flere år, og i begyndelsen af august indgav Real Madrid en klage.
Det skulle handle om, at pengene skulle baseres på, hvor meget klubberne bidrager til tv-transmissionerne, og man mener, at det har været lavet for at skade Real Madrid. Blandt andet taler cheftræner Carlo Ancelotti ikke med hverken DAZN eller Movistar efter kampene.
Dommeren Jose Luis Calama, der har afvist sagen, slår fast, at de beskrevne begivenheder i klagen ikke er omfattet af straffeloven, ligesom anklagerne om uærlig forvaltning, uberettiget tilegnelse og korruption i erhvervslivet er blevet afvist.
Dommeren bemærker endvidere, at Real Madrid "forsøger at opbygge en sammensværgelsesversion imod sine interesser fra LaLiga og dens præsident".
Den spanske storklub har nu tre dage til at anke sagen, og ifølge AS har klagen fra hovedstadsklubben skabt vrede blandt de øvrige klubber fra den bedste spanske række.
I en anden sag står Real Madrid dog til at være offer. Det er i forbindelse med Barcelonas dommersag. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50
NYHEDER