Den brasilianske stjernespiller Neymar skulle efter sigende have meddelt sin klub Paris Saint Germain, at han vil væk fra klubben. Målet skulle være at vende tilbage til FC Barcelona, men med spillerens løn ser det svært ud.
Derfor kan en større operation vente, hvor planen ville gøre selv Egon Olsen misundelig. Det kræver nemlig en tur over Saudi Arabien skriver den catalanske sportsavis Sport.
Her bliver der fortalt, at Neymars agent Pini Zahavi skal finde en klub i Saudi Arabien, der vil købe ham og dernæst udleje ham til Barcelona i en enkelt sæson, hvor lønnen skal klares gennem kommercielle aftaler.
Det lader ifølge avisens kilder til at være den eneste mulighed, der er tilbage, hvis Neymar skulle komme tilbage til den klub, som han vandt Champions League med tilbage i 2015, og i 2017 blev han verdens dyreste fodboldspiller, da PSG købte ham for 1,65 milliarder kroner.
Neymars løn er på 160 millioner kroner om året i første omgang, mens bonusser direkte fra Qatar er med til at sende den op over 380 millioner kroner om året, hvilket Barcelona langt fra har mulighed for at betale i forhold til de spanske lønloft-regler.
Selv skulle Neymar ikke være vild med idéen om Saudi Arabien, men det menes, at det kan være med til at overbevise ham.
PSG selv har udløst en Barcelona-spillers frikøbsklausul denne sommer, ligesom de gjorde med Neymar i 2017. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Så er det officielt
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
Salah sender særlig besked
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER