Den brasilianske stjernespiller Neymar skulle efter sigende have meddelt sin klub Paris Saint Germain, at han vil væk fra klubben. Målet skulle være at vende tilbage til FC Barcelona, men med spillerens løn ser det svært ud.
Derfor kan en større operation vente, hvor planen ville gøre selv Egon Olsen misundelig. Det kræver nemlig en tur over Saudi Arabien skriver den catalanske sportsavis Sport.
Her bliver der fortalt, at Neymars agent Pini Zahavi skal finde en klub i Saudi Arabien, der vil købe ham og dernæst udleje ham til Barcelona i en enkelt sæson, hvor lønnen skal klares gennem kommercielle aftaler.
Det lader ifølge avisens kilder til at være den eneste mulighed, der er tilbage, hvis Neymar skulle komme tilbage til den klub, som han vandt Champions League med tilbage i 2015, og i 2017 blev han verdens dyreste fodboldspiller, da PSG købte ham for 1,65 milliarder kroner.
Neymars løn er på 160 millioner kroner om året i første omgang, mens bonusser direkte fra Qatar er med til at sende den op over 380 millioner kroner om året, hvilket Barcelona langt fra har mulighed for at betale i forhold til de spanske lønloft-regler.
Selv skulle Neymar ikke være vild med idéen om Saudi Arabien, men det menes, at det kan være med til at overbevise ham.
PSG selv har udløst en Barcelona-spillers frikøbsklausul denne sommer, ligesom de gjorde med Neymar i 2017. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Første mål sat ind!
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT