Egon Olsen-plan skal få Neymar til Barcelona

Det lyder som noget, som bliver meget svært at få gennemført.



Den brasilianske stjernespiller Neymar skulle efter sigende have meddelt sin klub Paris Saint Germain, at han vil væk fra klubben. Målet skulle være at vende tilbage til FC Barcelona, men med spillerens løn ser det svært ud.

Derfor kan en større operation vente, hvor planen ville gøre selv Egon Olsen misundelig. Det kræver nemlig en tur over Saudi Arabien skriver den catalanske sportsavis Sport.

Her bliver der fortalt, at Neymars agent Pini Zahavi skal finde en klub i Saudi Arabien, der vil købe ham og dernæst udleje ham til Barcelona i en enkelt sæson, hvor lønnen skal klares gennem kommercielle aftaler.

Det lader ifølge avisens kilder til at være den eneste mulighed, der er tilbage, hvis Neymar skulle komme tilbage til den klub, som han vandt Champions League med tilbage i 2015, og i 2017 blev han verdens dyreste fodboldspiller, da PSG købte ham for 1,65 milliarder kroner.

Neymars løn er på 160 millioner kroner om året i første omgang, mens bonusser direkte fra Qatar er med til at sende den op over 380 millioner kroner om året, hvilket Barcelona langt fra har mulighed for at betale i forhold til de spanske lønloft-regler.

Selv skulle Neymar ikke være vild med idéen om Saudi Arabien, men det menes, at det kan være med til at overbevise ham.

PSG selv har udløst en Barcelona-spillers frikøbsklausul denne sommer, ligesom de gjorde med Neymar i 2017. Læs mere om det her.





FCM bød 75 mio. – nu er han på vej hjem




LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

FCM bød 75 mio. – nu er han på vej hjem

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Tiden er ved at rinde ud



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Napoli-chok på vej

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Arsenal vinder Premier League

Thomas Delaney teaser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Snart sker det

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Vil hente FC Midtjylland-profil

Lyon forhandler med dansk profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil