Vinicius fik rødt kort i kæmpe drama

Real Madrid var i undertal mod slutningen, men formåede alligevel at vende 0-1 til 2-1 mod Valencia.



Det så længe ud til at blive en skuffende fredag aften for Real Madrid.

Men i de dødende minutter formåede Real på udebane at vende 0-1 til 2-1 mod Valencia i La Liga, selv om Madrid-klubben var en mand i undertal.

Real-stjernen Vinicius Junior modtog efter 79 minutter et direkte rødt kort for at skubbe til Valencia-keeper Stole Dimitrievski.

Alligevel formåede Luka Modric efter 85 minutter at udligne for gæsterne, inden Jude Bellingham vendte kampen på hovedet i dommerens tillægstid.

Med sejren har Real 43 point for 19 kampe og indtager duksepladsen i tabellen to point foran Atletico Madrid.

Sidstnævnte har en kamp i hånden.

Valencia er blot noteret for to ligasejre i sæsonen og ligger næstsidst med 12 point.

Real var kommet bagud allerede i første halvleg, hvor værternes Hugo Duro fandt vej til netmaskerne på en ripost.

Efter pausen blev Kylian Mbappé nedlagt i Valencias felt, og dermed fik Real en gylden mulighed for at bringe balance i regnskabet.

Chancen fra straffesparkspletten efter 55 minutter blev imidlertid misbrugt af Jude Bellingham, der ramte stolpen.

Få minutter senere troede Mbappé, at han havde tvunget måltavlen på arbejde, men efter videogennemgang blev franskmandens scoring annulleret for offside.

Herefter kom Vinicius i karambolage med Dimitrievski, men det var først efter videogennemgang, at brasilianeren blev sendt tidligt i bad.

Modric blev straks skiftet ind, og det viste sig at være en god idé, da kroaten fem minutter senere blev spillet fri i feltet og fandt frem til udligningen.

Bellingham kunne til allersidst nemt sende læderkuglen over stregen til 2-1, efter at englænderen stjal kuglen højt i banen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

FC Midtjylland – Viborg FF

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson med hård kritik

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

10. gang i træk

El Clásico kan afgøre det hele