Vinicius fik rødt kort i kæmpe drama

Real Madrid var i undertal mod slutningen, men formåede alligevel at vende 0-1 til 2-1 mod Valencia.



Det så længe ud til at blive en skuffende fredag aften for Real Madrid.

Men i de dødende minutter formåede Real på udebane at vende 0-1 til 2-1 mod Valencia i La Liga, selv om Madrid-klubben var en mand i undertal.

Real-stjernen Vinicius Junior modtog efter 79 minutter et direkte rødt kort for at skubbe til Valencia-keeper Stole Dimitrievski.

Alligevel formåede Luka Modric efter 85 minutter at udligne for gæsterne, inden Jude Bellingham vendte kampen på hovedet i dommerens tillægstid.

Med sejren har Real 43 point for 19 kampe og indtager duksepladsen i tabellen to point foran Atletico Madrid.

Sidstnævnte har en kamp i hånden.

Valencia er blot noteret for to ligasejre i sæsonen og ligger næstsidst med 12 point.

Real var kommet bagud allerede i første halvleg, hvor værternes Hugo Duro fandt vej til netmaskerne på en ripost.

Efter pausen blev Kylian Mbappé nedlagt i Valencias felt, og dermed fik Real en gylden mulighed for at bringe balance i regnskabet.

Chancen fra straffesparkspletten efter 55 minutter blev imidlertid misbrugt af Jude Bellingham, der ramte stolpen.

Få minutter senere troede Mbappé, at han havde tvunget måltavlen på arbejde, men efter videogennemgang blev franskmandens scoring annulleret for offside.

Herefter kom Vinicius i karambolage med Dimitrievski, men det var først efter videogennemgang, at brasilianeren blev sendt tidligt i bad.

Modric blev straks skiftet ind, og det viste sig at være en god idé, da kroaten fem minutter senere blev spillet fri i feltet og fandt frem til udligningen.

Bellingham kunne til allersidst nemt sende læderkuglen over stregen til 2-1, efter at englænderen stjal kuglen højt i banen.

/ritzau/





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Supercomputer: De vinder VM

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Storklub har kontaktet Brøndby

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika