En række spanske medier kunne fredag berette, at en fyreseddel var på vej til cheftræneren Xavi i FC Barcelona.
Men hovedpersonen selv afviser på et pressemøde lørdag forud for hjemmekampen mod Rayo Vallecano, at der er problemer mellem ham og ledelsen.
– Klubben giver mig ro i sindet. Vi fortsætter engagementet og ambitionerne i resten af sæsonen og næste. Vi arbejder hårdt og har et projekt.
– Præsidentens tillid er intakt, og det samme er Deco (sportsdirektør, red.) og Yustes (Rafael Yuste, vicepræsident for sport, red.). Intet har ændret sig. Jeg forstår medierne, men jeg har fået at vide, at intet har ændret sig, siger han ifølge Marca.
Rygterne om Xavis fyring begyndte at florere, efter at den tidligere midtbanespiller op til kampen mod Almeria tidligere på ugen omtalte klubbens økonomiske situation.
Xavi sagde ifølge nyhedsbureauet AP, at “vores fans og klubmedlemmer må forstå, at situationen er svær, først og fremmest på et økonomisk niveau, i forhold til at konkurrere med Real Madrid eller andre hold i Europa”.
Det faldt angiveligt klubpræsident Joan Laporta for brystet.
44-årige Xavi satte sig i trænersædet i 2021 og førte klubben til mesterskabet sidste år.
Denne sæson er gået knap så godt for Xavi og spillerne, som kun har andenpladsen i La Liga tilbage at gå efter.
Tidligere i år meddelte Xavi, at hans tid i Barcelona ville slutte ved udgangen af denne sæson, men i april ombestemte han sig og fortalte, at han alligevel ville fortsætte.
På det tidspunkt slog han fast, at der var mere at komme efter med den catalanske storklub. Spørgsmålet er, om han får lov til at udføre det efter sommerferien.
– Jeg er ikke i tvivl om, at det kan gå godt med mig som træner. Jeg har et ekstraordinært fundament i truppen, særligt med klubbens egne talenter. Næste år er vi mere konkurrencedygtige, siger Xavi.
Barcelona har før de sidste to runder fire point ned til Girona og kan derfor sikre sig andenpladsen mod Rayo Vallecano.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER