Xavi om Messi-retur: Kommer an på hans hensigter

Xavi holder heller ikke tilbage, at han er venner med den argentinske stjerne.



Lionel Messis tid i Paris Saint Germain nærmer sig sin ende. Efter to sæsoner i den franske hovedstadsklub udløber kontrakten, og det er dermed helt åbent, hvad der venter for den argentinske stjernespiller.

En mulighed har været Al Hilal i Saudi Arabien, mens også hans tidligere klub Barcelona har været nævnt. I sidstnævnte klub fortæller cheftræner Xavi Hernandez, at det handler om, hvad Messi vil.

– Det er oppe i luften, og det kommer an på mange ting. Jeg kan ikke sige meget mere. Det er en spektakulær fodboldspiller. Jeg er venner med ham, og vi kommer til at se, hvis det sker eller ej, siger han og fortsætter:

– Det handler meget om hans hensigter, lyder det fra Xavi til den catalanske sportsavis Sport i forbindelse med Barcelonas pressemøde forud for kampen mod Valladolid.

Selv spillede Xavi sammen med Messi i 11 sæsoner mellem 2004 og 2015, hvor de vandt stribevis af trofæer sammen i Barcelona. 

Der bliver desuden peget på fra førnævnte avis’ side, at Barcelona-træneren ikke kan skjule, at han gerne vil have Messi tilbage til klubben. Han er dog klar over, at det kan være svært at få gennemført den operation, som de kalder det.

De økonomiske regler i spansk fodbold betyder nemlig, at de vil få svært ved at registrere Messi i deres trup. Det kan et salg af danske Andreas Christensen dog hjælpe på. Læs mere om det her.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

AGF køber ham

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Blæst bagover af 18-årig

Stolt over dansk transfer

Elfenbenskysten – Ecuador

Lurer på PSG-stjerne

Saudi-Arabien – Uruguay

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Belgien – Egypten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere