Xavi om Messi-retur: Kommer an på hans hensigter

Xavi holder heller ikke tilbage, at han er venner med den argentinske stjerne.



Lionel Messis tid i Paris Saint Germain nærmer sig sin ende. Efter to sæsoner i den franske hovedstadsklub udløber kontrakten, og det er dermed helt åbent, hvad der venter for den argentinske stjernespiller.

En mulighed har været Al Hilal i Saudi Arabien, mens også hans tidligere klub Barcelona har været nævnt. I sidstnævnte klub fortæller cheftræner Xavi Hernandez, at det handler om, hvad Messi vil.

– Det er oppe i luften, og det kommer an på mange ting. Jeg kan ikke sige meget mere. Det er en spektakulær fodboldspiller. Jeg er venner med ham, og vi kommer til at se, hvis det sker eller ej, siger han og fortsætter:

– Det handler meget om hans hensigter, lyder det fra Xavi til den catalanske sportsavis Sport i forbindelse med Barcelonas pressemøde forud for kampen mod Valladolid.

Selv spillede Xavi sammen med Messi i 11 sæsoner mellem 2004 og 2015, hvor de vandt stribevis af trofæer sammen i Barcelona. 

Der bliver desuden peget på fra førnævnte avis’ side, at Barcelona-træneren ikke kan skjule, at han gerne vil have Messi tilbage til klubben. Han er dog klar over, at det kan være svært at få gennemført den operation, som de kalder det.

De økonomiske regler i spansk fodbold betyder nemlig, at de vil få svært ved at registrere Messi i deres trup. Det kan et salg af danske Andreas Christensen dog hjælpe på. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

AaB spiller sig på førstepladsen

Lyngby BK – AGF

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tottenham-flop i stor transfer

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Nærmer sig vild FCK-præstation

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

‘En trøstepræmie af en turnering’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Brøndby-boss teaser for transfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt