Lionel Messis tid i Paris Saint Germain nærmer sig sin ende. Efter to sæsoner i den franske hovedstadsklub udløber kontrakten, og det er dermed helt åbent, hvad der venter for den argentinske stjernespiller.
En mulighed har været Al Hilal i Saudi Arabien, mens også hans tidligere klub Barcelona har været nævnt. I sidstnævnte klub fortæller cheftræner Xavi Hernandez, at det handler om, hvad Messi vil.
– Det er oppe i luften, og det kommer an på mange ting. Jeg kan ikke sige meget mere. Det er en spektakulær fodboldspiller. Jeg er venner med ham, og vi kommer til at se, hvis det sker eller ej, siger han og fortsætter:
– Det handler meget om hans hensigter, lyder det fra Xavi til den catalanske sportsavis Sport i forbindelse med Barcelonas pressemøde forud for kampen mod Valladolid.
Selv spillede Xavi sammen med Messi i 11 sæsoner mellem 2004 og 2015, hvor de vandt stribevis af trofæer sammen i Barcelona.
Der bliver desuden peget på fra førnævnte avis’ side, at Barcelona-træneren ikke kan skjule, at han gerne vil have Messi tilbage til klubben. Han er dog klar over, at det kan være svært at få gennemført den operation, som de kalder det.
De økonomiske regler i spansk fodbold betyder nemlig, at de vil få svært ved at registrere Messi i deres trup. Det kan et salg af danske Andreas Christensen dog hjælpe på. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Paraguay – Australien
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Tyrkiet – USA
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
New Zealand – Belgien
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT