FC Barcelona blev i sidste weekend spansk mester, og Andreas Christensen var en af klubbens profiler i en vigtig sæson.
Så det er nærliggende at tro, at rygterne om et salg af danskeren er opstået på en kro en sen nattetime eller via en løbsk chatbot, der ikke har fanget, at vi for længst har lagt 2021 bag os.
Men måske er rygterne ikke så skøre endda.
For der venter klubben endnu en meget kompliceret sommer på transfermarkedet og med at bekrige La Liga, der udsteder spilletilladelser og licenser.
Og når præsident Laporta samtidig forsøger at hente Lionel Messi hjem efter et lidenskabsløst ophold i Paris, begynder AC-rygterne så småt at give mening.
– Det kunne jo se ud til, at FC Barcelona mener det alvorligt med at få Lionel Messi tilbage, og det betyder noget finansielt, hvor man skal have plads i budgettet og have licensen af La Liga, siger Jesper Jørgensen, der er partner ved Deloitte, til Tipsbladet.
– De har solgt ud af det ene og det andet af deres værdier og en stor del af deres fremtidige indtægter, så det er lige før, at det eneste, de nu har tilbage at sælge, er deres spillere.
Og her kommer danskerens fri transfer ind i billedet.
Regnestykket
Når en klub køber en spiller, deles transferbeløbet ud over spillerens kontraktlængde, og afskrives lineært med lige store portioner på regnskabet hvert år.
Det vil sige, at når Robert Lewandowski kostede Barcelona et sted mellem 325 og 350 millioner kroner sidste sommer, slipper Barcelona i det nuværende regnskab med en transfer-udgift på cirka 85 millioner kroner, da Lewandowski skal ‘afbetales’ over sin fireårige kontrakt.

Og her bliver det lidt komplekst, for hvis Lewandowski så igen bliver solgt her til sommer for eksempelvis 400 millioner kroner, stryger der kun cirka 150 millioner kroner ind på regnskabet, fordi Barcelona så skal nedskrive hele det oprindelige køb med det samme.
– Der er den fordel for FC Barcelona, at klubben gav nul kroner for ham i transfer. Så alt, de kan sælge ham for her til sommer, vil ryge lige ned i foret og ind på bundlinjen i årsregnskabet, siger Jesper Jørgensen.
Bonus ved AC-salg
Sælger FC Barcelona i stedet Andreas Christensen for 400 millioner kroner, ryger hele beløbet direkte på pluslinjen i Barcas regnskab, da danskeren ikke kostede en krone i transfer.
– Det hele ryger på bundlinjen, hvis man sælger AC, og vi kan nok godt tillade os at sige, at alt er til salg i Barcelona. Der er helt sikkert nogle Premier League-klubber, der har bemærket, at han også præsterer godt i Barcelona, og det kan ikke udelukkes, at de vil betale kassen for ham, siger Jesper Jørgensen.
– Jeg er slet ikke i tvivl om, at det er noget af motivationen hos FC Barcelona, hvis man sælger ‘AC’ på trods af, at han er en vigtig spiller for klubben. Barcelona skubber i dag udgifterne foran sig, lidt i samme stil, som når Chelsea indgår alle de her otteårige aftaler, som man skal betale af, og som man risikerer ikke at have råd til om få år, siger Jesper Jørgensen.
FC Barcelona har de seneste år kæmpet voldsomt med at få registeret nye spillere og med at få klublicens af La Liga på grund af en meget risikabel økonomisk situation.
Ender klubben med at hente Lionel Messi tilbage eller på anden måde at bruge mange penge, kan man se situationer som i 2021 og 2022, hvor klubben forsøger at skubbe spillere ud for at leve op til licenskrav og for at få spilletilladelser til nye spillere.
Det oplevede blandt andre Martin Braithwaite, da cheftræner Xavi og klubbens ledelse ønskede at spare danskerens løn.
LIVE
Superliga-LIVE: Peter Sand på vej ind i dansk klub
Peter Sand på vej ind i AaB-bestyrelse
MEDIE
FC København-stjerne afviser storklub
STORT INTERVIEW
Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2
TIPSBLADETS DOM
Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
OPTAKT
Viborg FF – AGF
LIVE
TransferLIVE: PSV jagter dansk stjernefrø
EKSKLUSIVT
Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’
STORT INTERVIEW
Lukas Leragers mareridt: Sådan er planen
NYHEDER
Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp
NYHEDER
Dufter af Europa: Dem møder FCK og FCM
MEDIE
Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag
Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen
NYHEDER
Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’
Farzam om AGF-emne: Der er forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden
MEDIE
FC København vil hente tidligere stjerne
TIPSBLADETS DOM
Der kunne godt komme et monsterbud på FCK-stjerne!
NYHEDER
Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig
NYHEDER
TV 2-eksperter: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange
NYHEDER
‘Ukollegialt FCM – I er for rige til det!’
TOPNYHED
Farzam: De er dark horse til mesterskabet
EKSPERT
Køb ham, FCK!
MEDIE
Tre storklubber jagter Bruno Fernandes
MEDIE
Dansker i rekordtransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Manchester United forbereder ‘chokbud’
NYHEDER