Når det danske landshold fredag tager mod Færøerne, skal man forsøge at vinde for niende gang af ni mulige i VM-kvalifikationen, og man vil også for niende gang forsøge at holde modstanderen fra at score.
Men selv om der er ting, landsholdet gerne vil opnå med den udsolgte kamp mod Færøerne i Parken, er det ultimative mål nået, nemlig deltagelsen ved VM i Qatar om et år.
Helt omvendt forholder det sig for færingerne, der kommer ind til opgøret med fire point i gruppespillet og ligger næstsidst.
Da Danmark i september mødte Færøerne på udebane, var færingerne cirka fem minutter og en Jonas Wind-scoring fra at få et overraskende point med fra mødet mod Danmark.
Derfor er ambitionerne også store, når Danmark nu er værter for returkampen i VM-kvalifikationen, og for Vejle Boldklubs Viljormur Davidsen er der endnu mere på spil.
Ikke nok med at han til dagligt spiller i Danmark – han var ikke med i opgøret på Færøerne, fordi han var sat i coronakarantæne. En bitter pille at sluge for VB-spilleren, der dagen før kampen mod Danmark rejste hjem til Vejle, hvor han kunne træne og spille pokalkamp. Venstrebacken var sat i karantæne, fordi han sad i et fly mod Færøerne et par rækker fra en person, der testede positiv.
– Det var frustrerende og stressende. Jeg håbede jo til det sidste, at jeg kunne spillle, men jeg fik ikke muligheden.
– Det havde været en drømmekamp for mig at spille mod Danmark hjemme foran vores egne fans. Det skulle have været en helt vanvittig oplevelse at spille foran de vilde fans, og det var også derfor, de kunne holde den så længe (stillingen 0-0, red.). Det var ekstremt skuffende, at det glippede til sidst, siger Viljormur Davidsen til tipsbladet.dk.
Venstrebacken, der plejer at starte inde for Færøerne, havde meldt ud, at han ikke havde i sinde at se kampen, hvis han ikke kunne spille den. Men sådan gik det så ikke helt.
– Jeg var jo nødt til at se den. Det var jo drengene. Men under anden halvleg sagde min kæreste til mig, at jeg sad mere med telefonen end så kampen. Det handlede jo om, at jeg så gerne ville have været der. Det var specielt. Det var den værste kamp, jeg har set, siger Viljormur Davidsen.
Hvad endte du så med at kigge på telefonen?
– Det var alt muligt. Livescore, nyheder, Facebook. Jeg skulle dræbe tiden. Jeg kiggede på telefonen for ikke at se det (kampen). Når man spiller, tænker man ikke over det. Så er man i kampen og fokuserer. Men når man ser det i tv…. Jeg skulle jo have været en del af det, og det gør det endnu mere frustrerende. Det var en meget mærkelig følelse.
Store oplevelser
Nu er han dog klar til at tage hævn, når Danmark og Færøerne mødes fredag i Parken.
Og Færøerne er klar på at give en chance.
– Vi glæder os meget, og det bliver en fed oplevelse med et udsolgt Parken. Der kommer 5.000 færinger. Det er jo sådan nogle kampe, vi spiller for at spille. Og så med sit eget land og foran et udsolgt stadion. Jeg har også spillet mange år i Danmark, så det er også en særlig kamp for mig, siger Viljormur Davidsen, der fik en smagsprøve den 31. oktober, hvor Vejle Boldklub gæstede FC København i Parken og tabte 0-3.
– Mig og Hallur (Hansson, red.) spillede jo i Parken foran 18-20.000 tilskuere. Der var god steming og et godt tryk fra tilskuerne, og nu kommer der dobbelt så mange. Det bliver en fed oplevelse.
Venstrebacken, 30 år, fortæller, at både kæresten og sønnen kommer for at se ham og færingerne spille mod Danmark, og så er hans mor og far også på tilskuerpladserne.
Der kan de følge det færøske landshold, der forsøger at skabe nye store landsholdsminder. Minder, som man allerede har en del af.
– Jeg kan huske, da vi slog Grækenland i Grækenland. De buhede af os til at starte med, men da kampen var forbi, klappede de ad os. Det er noget, man aldrig glemmer. Det er sådan nogle aftener, man spiller for, siger Viljormur Davidsen, der glæder sig til at trække landsholdstrøjen over hovedet for 54. gang:
– Det er det største at spille for sit land. Jeg nyder hver kamp, jeg spiller, og jeg forsøger at suge til mig og give alt, jeg har. Vi jagter gode oplevelser og gode resultater med landsholdet. Og vi har en tro på, at vi kan gøre noget, selv om Danmark har været gode. Vi er vel dem, der har været tættest på at score på Schmeichel (Edmundsson ramte overliggeren mod Danmark, red.). Der er målsætninger i kampen – det kan være at blive det første hold til at score mod Danmark, blive de første til at tage point mod dem eller blive de første til at få et clean sheet.
Det vil kræve hårdt arbejde, men hårdt arbejde er de vant til på det færøske landshold, hvor alle arbejder for hinanden.
Der er kampstart i Parken 20.45 fredag aften.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
OPTAKT
Randers FC – AGF
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
