Indonesien og fodbold.
Det er normalt ikke to ting, som man forbinder med hinanden.
Ikke desto mindre er der hele 270 millioner indbyggere i det asiatiske land, hvor en del faktisk går op i fodbold.
FCK-stjernen Kevin Diks har netop annonceret, at han vil tørne ud for Indonesiens landshold, men hvad venter der FCK-profilen?
Den tidligere Superliga-målmand Kevin Ray Mendoza spiller til dagligt i den bedste indonesiske række for PERSIB Bandung, og han kender derfor godt til den indonesiske fodboldkultur.
– I Indonesien går de rigtig meget op i fodbold, og det er meget asiatisk. Hvis de ser én, som de har set i tv'et, vil de have billeder. Det er ikke som i Danmark, hvor folk er mere sky. Fodboldspillere er bare store i Indonesien, især angående landsholdet, siger Mendoza stålfast i et interview med Tipsbladet.
Jeg skal tænke over det, hvis jeg skal tage i et shoppingcenter, om det er med kasket og solbriller.
Kevin Ray MendozaPERSIB Bandung-målmand
At Kevin Diks har valgt at stille op for Indonesien, er en styrkelse af landsholdet, vurderer Mendoza. Kevin Diks' valg af Indonesien er dog et led i en større trend, hvor det sydasiatiske lands fortid som hollandsk koloni spiller ind.
– Jeg tror, at det er stort, men der er sket et stort skifte på det indonesiske landshold på det seneste. Det seneste halve år er det nærmest kun hollændere, der spiller for landsholdet, som har blod fra Indonesien. Diks er en stor spiller, men jeg tror, at det største emne er, at der kommer så mange hollændere på det indonesiske landshold.
– Nogle er lidt skeptiske om det, andre kan godt se, at det går godt, og Indonesien kan udfordre nogle af de større landshold. Det er fedt at se. Jeg tror, at det glæder mange indonesere.
– Landsholdet har faktisk nogle gode spillere, men jeg tror helt sikkert, at Kevin Diks bliver en profil på landsholdet.
'Smuttede efter fem minutter'
Mendoza har haft mange vilde oplevelser med indonesiske fans, og peger på, at Diks godt kan forvente at blive jagtet på gaden af fodboldgale fans. Selv fik den tidligere Superliga-målmand et kæmpe boom i følgere på Instagram med skiftet til Indonesien.
– Det er voldsomt. Der er ekstremt meget opmærksomhed på én, når man er fodboldspiller. Folk kender én overalt, selvom jeg tager til en anden by. Det er ekstremt. Det er selvfølgelig noget andet på landsholdet. Det er ekstremt, da alle går så meget op i det. De er meget aktive på de sociale medier, siger den tidligere AC Horsens-målmand og tilføjer:
– Min klub er en af ekstremerne i forhold til klubplan, fordi vi har flest fans. Jeg bor i Bandung, og alle kender mig. Jeg skal tænke over det, hvis jeg skal tage i et shoppingcenter, om det er med kasket og solbriller.
– Jeg var engang i et shoppingcenter på en søndag, og der kunne jeg ikke gå rundt, uden folk skulle tage billeder med mig hele tiden. Der smuttede jeg efter fem minutter, det var for meget.
30-årige Kevin Ray Mendozas klub er nummer fire i rækken.
De sidste formaliter mangler at komme i orden, før Kevin Diks kan komme i aktion for det indonesiske landshold. Diks har dog mulighed for at debutere i næste måned i forbindelse VM-kvalifikationskampene mod Japan og Saudi-Arabien.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Rasmus Højlund har ikke set det før
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Kæk Wass: Han filmede!
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER