Indonesien og fodbold.
Det er normalt ikke to ting, som man forbinder med hinanden.
Ikke desto mindre er der hele 270 millioner indbyggere i det asiatiske land, hvor en del faktisk går op i fodbold.
FCK-stjernen Kevin Diks har netop annonceret, at han vil tørne ud for Indonesiens landshold, men hvad venter der FCK-profilen?
Den tidligere Superliga-målmand Kevin Ray Mendoza spiller til dagligt i den bedste indonesiske række for PERSIB Bandung, og han kender derfor godt til den indonesiske fodboldkultur.
– I Indonesien går de rigtig meget op i fodbold, og det er meget asiatisk. Hvis de ser én, som de har set i tv'et, vil de have billeder. Det er ikke som i Danmark, hvor folk er mere sky. Fodboldspillere er bare store i Indonesien, især angående landsholdet, siger Mendoza stålfast i et interview med Tipsbladet.
Jeg skal tænke over det, hvis jeg skal tage i et shoppingcenter, om det er med kasket og solbriller.
Kevin Ray MendozaPERSIB Bandung-målmand
At Kevin Diks har valgt at stille op for Indonesien, er en styrkelse af landsholdet, vurderer Mendoza. Kevin Diks' valg af Indonesien er dog et led i en større trend, hvor det sydasiatiske lands fortid som hollandsk koloni spiller ind.
– Jeg tror, at det er stort, men der er sket et stort skifte på det indonesiske landshold på det seneste. Det seneste halve år er det nærmest kun hollændere, der spiller for landsholdet, som har blod fra Indonesien. Diks er en stor spiller, men jeg tror, at det største emne er, at der kommer så mange hollændere på det indonesiske landshold.
– Nogle er lidt skeptiske om det, andre kan godt se, at det går godt, og Indonesien kan udfordre nogle af de større landshold. Det er fedt at se. Jeg tror, at det glæder mange indonesere.
– Landsholdet har faktisk nogle gode spillere, men jeg tror helt sikkert, at Kevin Diks bliver en profil på landsholdet.
'Smuttede efter fem minutter'
Mendoza har haft mange vilde oplevelser med indonesiske fans, og peger på, at Diks godt kan forvente at blive jagtet på gaden af fodboldgale fans. Selv fik den tidligere Superliga-målmand et kæmpe boom i følgere på Instagram med skiftet til Indonesien.
– Det er voldsomt. Der er ekstremt meget opmærksomhed på én, når man er fodboldspiller. Folk kender én overalt, selvom jeg tager til en anden by. Det er ekstremt. Det er selvfølgelig noget andet på landsholdet. Det er ekstremt, da alle går så meget op i det. De er meget aktive på de sociale medier, siger den tidligere AC Horsens-målmand og tilføjer:
– Min klub er en af ekstremerne i forhold til klubplan, fordi vi har flest fans. Jeg bor i Bandung, og alle kender mig. Jeg skal tænke over det, hvis jeg skal tage i et shoppingcenter, om det er med kasket og solbriller.
– Jeg var engang i et shoppingcenter på en søndag, og der kunne jeg ikke gå rundt, uden folk skulle tage billeder med mig hele tiden. Der smuttede jeg efter fem minutter, det var for meget.
30-årige Kevin Ray Mendozas klub er nummer fire i rækken.
De sidste formaliter mangler at komme i orden, før Kevin Diks kan komme i aktion for det indonesiske landshold. Diks har dog mulighed for at debutere i næste måned i forbindelse VM-kvalifikationskampene mod Japan og Saudi-Arabien.
LIVE
TransferLIVE: Færdig
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
AVIS
Ingen kontakt med AGF
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
LIVE: FCK taber i Barcelona
TRANSFERPLANEN