Indonesien og fodbold.
Det er normalt ikke to ting, som man forbinder med hinanden.
Ikke desto mindre er der hele 270 millioner indbyggere i det asiatiske land, hvor en del faktisk går op i fodbold.
FCK-stjernen Kevin Diks har netop annonceret, at han vil tørne ud for Indonesiens landshold, men hvad venter der FCK-profilen?
Den tidligere Superliga-målmand Kevin Ray Mendoza spiller til dagligt i den bedste indonesiske række for PERSIB Bandung, og han kender derfor godt til den indonesiske fodboldkultur.
– I Indonesien går de rigtig meget op i fodbold, og det er meget asiatisk. Hvis de ser én, som de har set i tv'et, vil de have billeder. Det er ikke som i Danmark, hvor folk er mere sky. Fodboldspillere er bare store i Indonesien, især angående landsholdet, siger Mendoza stålfast i et interview med Tipsbladet.
Jeg skal tænke over det, hvis jeg skal tage i et shoppingcenter, om det er med kasket og solbriller.
Kevin Ray MendozaPERSIB Bandung-målmand
At Kevin Diks har valgt at stille op for Indonesien, er en styrkelse af landsholdet, vurderer Mendoza. Kevin Diks' valg af Indonesien er dog et led i en større trend, hvor det sydasiatiske lands fortid som hollandsk koloni spiller ind.
– Jeg tror, at det er stort, men der er sket et stort skifte på det indonesiske landshold på det seneste. Det seneste halve år er det nærmest kun hollændere, der spiller for landsholdet, som har blod fra Indonesien. Diks er en stor spiller, men jeg tror, at det største emne er, at der kommer så mange hollændere på det indonesiske landshold.
– Nogle er lidt skeptiske om det, andre kan godt se, at det går godt, og Indonesien kan udfordre nogle af de større landshold. Det er fedt at se. Jeg tror, at det glæder mange indonesere.
– Landsholdet har faktisk nogle gode spillere, men jeg tror helt sikkert, at Kevin Diks bliver en profil på landsholdet.
'Smuttede efter fem minutter'
Mendoza har haft mange vilde oplevelser med indonesiske fans, og peger på, at Diks godt kan forvente at blive jagtet på gaden af fodboldgale fans. Selv fik den tidligere Superliga-målmand et kæmpe boom i følgere på Instagram med skiftet til Indonesien.
– Det er voldsomt. Der er ekstremt meget opmærksomhed på én, når man er fodboldspiller. Folk kender én overalt, selvom jeg tager til en anden by. Det er ekstremt. Det er selvfølgelig noget andet på landsholdet. Det er ekstremt, da alle går så meget op i det. De er meget aktive på de sociale medier, siger den tidligere AC Horsens-målmand og tilføjer:
– Min klub er en af ekstremerne i forhold til klubplan, fordi vi har flest fans. Jeg bor i Bandung, og alle kender mig. Jeg skal tænke over det, hvis jeg skal tage i et shoppingcenter, om det er med kasket og solbriller.
– Jeg var engang i et shoppingcenter på en søndag, og der kunne jeg ikke gå rundt, uden folk skulle tage billeder med mig hele tiden. Der smuttede jeg efter fem minutter, det var for meget.
30-årige Kevin Ray Mendozas klub er nummer fire i rækken.
De sidste formaliter mangler at komme i orden, før Kevin Diks kan komme i aktion for det indonesiske landshold. Diks har dog mulighed for at debutere i næste måned i forbindelse VM-kvalifikationskampene mod Japan og Saudi-Arabien.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT