Lars Høgh har leveret mange fantomredninger og vilde comebacks i kampen mod cancerdiagnosen, men nu står han over for den nok største af dem alle. Det afslører han i et stort interview med Avisen Danmark, der er en fælles sektion til en lang række medier på Fyn og Jylland.
Interviewet er bragt i anledning af, at Lars Høgh mandag udkommer med en bog ‘Der er antal på alt’, hvori han kigger tilbage på en lang og gloværdig karriere samt tiden med den cancerdiagnose, han fik stillet i august 2018. Dengang fik han konstateret kompliceret kræft i bugspytkirtlen. Diagnosen gav ham dengang syv procents chance for overlevelse. I første omgang fik han slået canceren tilbage takket være blandt andet kemo og operationer, men for nylig udtalte han, at kroppen ikke kan tåle mere kemobehandling, og nu har han også fået en dyster melding af sin overlæge.
– Vi taler ikke år men måneder, Lars. Men du har jo snydt os før, og det kan du gøre igen. Dit svar er lige så godt som mit, siger Lars Høgh i interviewet om det svar, som han fik.
I dag har han levet tre et halvt år med sygdommen, hvilket ifølge ham er halvandet mere, end andre havde regnet med. Han satser dog på, at han kan komme sig så meget og så hurtigt, at kroppen kan tåle en ny omgang kemo.
Men sygdommen tærer på ham i hverdagen. Han kan ikke gennemføre sin daglige træning, han er træt, og han har tabt sig. Da landsholdet fredag aften spillede årets sidste landskamp i Parken, var han heller ikke til stede. Han afslører også, at det vil kræve et mirakel, hvis han igen skal med landsholdslejren.
De danske fans hyldede igen fredag Lars Høgh med et stort banner. Det samme gjorde de også mod Israel tilbage i september.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
