Afsløring: Amin Chiakha udtaget til A-landsholdet

FC Københavns guldfugl Amin Chiakha er kort tid efter annonceringen af skiftet til Algeriets landshold blevet udtaget til de kommende kvalifikationskampe til Africa Cup of Nations, kan Tipsbladet afsløre.



Algeriet mener det alvorligt med Amin Chiakha.

Få dage efter, at FC København-kometen fortalte til Tipsbladet, at han skifter landshold, så han fremover tørner ud for Algeriet i stedet for Danmark, har det nordafrikanske A-landshold udtaget ham.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Dermed vil stortalentet ifølge Tipsbladets oplysninger være med, når Algieriet om knap to uger spiller mod Ækvatorialguinea og tre dage efter også møder Liberia.

Begge opgør er i kvalifikationen til Africa Cup of Nations.

Her har Algeriet foreløbig gjort rent bord i sin gruppe med fire sejre i fire kampe.

Amin Chiakha, hvis far er fra Algeriet, og mor er fra Danmark, har stået over for det svære valg at vælge mellem to lande, han har stærke følelser for, og i sidste ende valgte han Algeriet, som har ham med i planerne for VM i 2026.

2KF08EX_1

Foto: Alamy

– Ligesom med Danmark har Algeriet en stor plads i mit hjerte, og jeg har en masse familie i landet, så det har ikke været nogen nem beslutning. Det er ikke alle steder i verden, at folk er ligeså privilegeret, som vi er her i Danmark.

– I Algeriet er vilkårene lidt hårdere for den gennemsnitlige befolkning, og hvis jeg via min fodbold kan været med til at skabe en lillebitte smule mere glæde hos folk og på den måde gøre deres liv lidt nemmere, så varmer det mit hjerte, sagde han tirsdag til Tipsbladet og tilføjede omkring den kommende slutrunde om verdensmesterskabet:

– Jeg er ikke blevet lovet noget, men det algeriske fodboldforbund har fortalt mig, at der er en god chance for, at jeg kan komme med til VM i 2026, og det motiverer mig selvfølgelig utroligt meget. Sammen med de følelser, jeg også har for landet, var det med til at gøre min beslutning nemmere at træffe.

Amin Chiakha spillede sine sidste U-landskampe for Danmark, da U19-mandskabet for to uger siden tørnede ind i stærke nationer som Belgien og Portugal. I begge kampe lynede den farlige angriber.

Nu får han allerede chancen for at spille for Algeriets A-landshold ved siden af stjernespillere som Amine Gouri, Mohamed Amoura, Said Benrahma og Riyad Mahrez.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

‘En af sæsonens bedste transfers’

Brøndby bekræfter salg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Hård kritik af FC København-stjerne

Manchester United rasende

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Mens vi venter på Godo

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Albert Grønbæk skifter agent

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Han er verdens bedste fodboldspiller