Algeriet mener det alvorligt med Amin Chiakha.
Få dage efter, at FC København-kometen fortalte til Tipsbladet, at han skifter landshold, så han fremover tørner ud for Algeriet i stedet for Danmark, har det nordafrikanske A-landshold udtaget ham.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Dermed vil stortalentet ifølge Tipsbladets oplysninger være med, når Algieriet om knap to uger spiller mod Ækvatorialguinea og tre dage efter også møder Liberia.
Begge opgør er i kvalifikationen til Africa Cup of Nations.
Her har Algeriet foreløbig gjort rent bord i sin gruppe med fire sejre i fire kampe.
Amin Chiakha, hvis far er fra Algeriet, og mor er fra Danmark, har stået over for det svære valg at vælge mellem to lande, han har stærke følelser for, og i sidste ende valgte han Algeriet, som har ham med i planerne for VM i 2026.

– Ligesom med Danmark har Algeriet en stor plads i mit hjerte, og jeg har en masse familie i landet, så det har ikke været nogen nem beslutning. Det er ikke alle steder i verden, at folk er ligeså privilegeret, som vi er her i Danmark.
– I Algeriet er vilkårene lidt hårdere for den gennemsnitlige befolkning, og hvis jeg via min fodbold kan været med til at skabe en lillebitte smule mere glæde hos folk og på den måde gøre deres liv lidt nemmere, så varmer det mit hjerte, sagde han tirsdag til Tipsbladet og tilføjede omkring den kommende slutrunde om verdensmesterskabet:
– Jeg er ikke blevet lovet noget, men det algeriske fodboldforbund har fortalt mig, at der er en god chance for, at jeg kan komme med til VM i 2026, og det motiverer mig selvfølgelig utroligt meget. Sammen med de følelser, jeg også har for landet, var det med til at gøre min beslutning nemmere at træffe.
Amin Chiakha spillede sine sidste U-landskampe for Danmark, da U19-mandskabet for to uger siden tørnede ind i stærke nationer som Belgien og Portugal. I begge kampe lynede den farlige angriber.
Nu får han allerede chancen for at spille for Algeriets A-landshold ved siden af stjernespillere som Amine Gouri, Mohamed Amoura, Said Benrahma og Riyad Mahrez.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED