Chiakha bekræfter: Derfor skifter jeg landshold

I et interview med Tipsbladet bekræfter FCK-talentet Amin Chiakha, at han skifter landshold.



Et kæmpe talent er tabt for dansk landsholdsfodbold.

FC Københavns stjernefrø Amin Chiakha, der har algerisk baggrund, bekræfter nu, at han er tabt for DBU.

Det gør han i et interview med Tipsbladet.

– Ja, det er korrekt. Jeg har i meget lang tid haft utroligt mange overvejelser omkring min landsholdsfremtid, og jeg har truffet det svære valg at spille for Algeriet.

– Ligesom med Danmark har Algeriet en stor plads i mit hjerte, og jeg har en masse familie i landet, så det har ikke været nogen nem beslutning. Det er ikke alle steder i verden, at folk er ligeså privilegeret, som vi er her i Danmark. I Algeriet er vilkårene lidt hårdere for den gennemsnitlige befolkning, og hvis jeg via min fodbold kan været med til at skabe en lillebitte smule mere glæde hos folk og på den måde gøre deres liv lidt nemmere, så varmer det mit hjerte.

Amin Chiakha var for kun to uger siden med det danske U19-landshold, men når han fremadrettet skal landsholdsudtages, er det altså Algeriet, som får glæde af ham.

Som B.T. allerede i begyndelsen af 2024 skrev, har Algeriets fodboldforbund virkelig længe og gjort en ihærdig indsats for at overbevise Amin Chiakha, og de har store planer for den talentfulde angriber, der for nylig gjorde sig fortjent til en ny femårig kontrakt i FC København, som også satser stort på den 18-årige skarpretter.

– Jeg er ikke blevet lovet noget, men det algeriske fodboldforbund har fortalt mig, at der er en god chance for, at jeg kan komme med til VM i 2026, og det motiverer mig selvfølgelig utroligt meget. Sammen med de følelser, jeg også har for landet, var det med til at gøre min beslutning nemmere at træffe.

– Samtidig er det selvfølgelig vemodigt at skulle sige farvel til de danske landshold, for det har været et kæmpe privilegium at repræsentere Danmark på ungdomsniveau.

2KF08F5_1

Chiakha i aktion for det danske U17-landshold. Foto: Alamy

Det er langt fra første gang, at meget store talenter fra Danmark med udenlandsk baggrund vælger at skippe DBU.

Tidligere har navne som Emre Mor, Anis Ben Slimane, Bassel Jradi og Aral Simsir også valgt at gå den vej, og man har for nylig også set Kevin Diks vælge Indonesien frem for Holland i erkendelse af, at de orange aldrig ser hans vej.

For Anis Ben Slimane og Aral Simsir ville det danske landshold næppe være helt udelukket, da de stadig er unge og tidligt i deres karrierer, og det samme gælder for Amin Chiakha, som understreger, at det på ingen måde har handlet om, at han ikke ville kunne spille for det danske A-landshold en dag.

Tværtimod taler hans øjeblikkelige udviklingskurve ind i, at han engang i den nærmeste fremtid ville kunne stå i rødt og hvidt i Parken.

– Jeg ved godt, at jeg har talentet til at kunne komme på begge landshold, og at jeg har truffet et stort valg tidligt i min karriere, men jeg kan jo også godt se, at det har lange udsigter med Danmark, hvorimod Algeriet allerede nu ser mig i deres planer.

– Jeg har nogle mål, jeg gerne vil opnå i min karriere, og ét af dem er at være med til VM i 2026, og her har jeg vurderet, at mine chancer er størst med det algeriske landshold.

Amin Chiakha, der har en dansk mor, slår fast, at han i høj grad føler sig som dansker.

– Det her handler ikke om, at jeg fravælger Danmark. Tværtimod. Jeg elsker Danmark, min mor er dansker, og jeg er så dansk, som man overhovedet kan være, men jeg har også min algeriske side, og når jeg kigger på den samlede pakke, og hvad der er bedst for min fodboldkarriere, så er det denne beslutning, jeg er kommet frem til.

DBU mister i Amin Chiakha en angriber, der scorede otte mål i ni U17-landskampe, to mål i otte U18-landskampe og tre mål i fem U19-landskampe.





Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 




LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Alexander Lind blæst bagover

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Stiktosset – her er Delaneys svar

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Modtager stor ros fra Højbjerg

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

I svime over Pelle Mattsson

Krisen er blevet til en katastrofe?

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Viser målform før vigtig landskamp

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Mål i spansk mandagskamp

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?