Et kæmpe talent er tabt for dansk landsholdsfodbold.
FC Københavns stjernefrø Amin Chiakha, der har algerisk baggrund, bekræfter nu, at han er tabt for DBU.
Det gør han i et interview med Tipsbladet.
– Ja, det er korrekt. Jeg har i meget lang tid haft utroligt mange overvejelser omkring min landsholdsfremtid, og jeg har truffet det svære valg at spille for Algeriet.
– Ligesom med Danmark har Algeriet en stor plads i mit hjerte, og jeg har en masse familie i landet, så det har ikke været nogen nem beslutning. Det er ikke alle steder i verden, at folk er ligeså privilegeret, som vi er her i Danmark. I Algeriet er vilkårene lidt hårdere for den gennemsnitlige befolkning, og hvis jeg via min fodbold kan været med til at skabe en lillebitte smule mere glæde hos folk og på den måde gøre deres liv lidt nemmere, så varmer det mit hjerte.
Amin Chiakha var for kun to uger siden med det danske U19-landshold, men når han fremadrettet skal landsholdsudtages, er det altså Algeriet, som får glæde af ham.
Som B.T. allerede i begyndelsen af 2024 skrev, har Algeriets fodboldforbund virkelig længe og gjort en ihærdig indsats for at overbevise Amin Chiakha, og de har store planer for den talentfulde angriber, der for nylig gjorde sig fortjent til en ny femårig kontrakt i FC København, som også satser stort på den 18-årige skarpretter.
– Jeg er ikke blevet lovet noget, men det algeriske fodboldforbund har fortalt mig, at der er en god chance for, at jeg kan komme med til VM i 2026, og det motiverer mig selvfølgelig utroligt meget. Sammen med de følelser, jeg også har for landet, var det med til at gøre min beslutning nemmere at træffe.
– Samtidig er det selvfølgelig vemodigt at skulle sige farvel til de danske landshold, for det har været et kæmpe privilegium at repræsentere Danmark på ungdomsniveau.

Det er langt fra første gang, at meget store talenter fra Danmark med udenlandsk baggrund vælger at skippe DBU.
Tidligere har navne som Emre Mor, Anis Ben Slimane, Bassel Jradi og Aral Simsir også valgt at gå den vej, og man har for nylig også set Kevin Diks vælge Indonesien frem for Holland i erkendelse af, at de orange aldrig ser hans vej.
For Anis Ben Slimane og Aral Simsir ville det danske landshold næppe være helt udelukket, da de stadig er unge og tidligt i deres karrierer, og det samme gælder for Amin Chiakha, som understreger, at det på ingen måde har handlet om, at han ikke ville kunne spille for det danske A-landshold en dag.
Tværtimod taler hans øjeblikkelige udviklingskurve ind i, at han engang i den nærmeste fremtid ville kunne stå i rødt og hvidt i Parken.
– Jeg ved godt, at jeg har talentet til at kunne komme på begge landshold, og at jeg har truffet et stort valg tidligt i min karriere, men jeg kan jo også godt se, at det har lange udsigter med Danmark, hvorimod Algeriet allerede nu ser mig i deres planer.
– Jeg har nogle mål, jeg gerne vil opnå i min karriere, og ét af dem er at være med til VM i 2026, og her har jeg vurderet, at mine chancer er størst med det algeriske landshold.
Amin Chiakha, der har en dansk mor, slår fast, at han i høj grad føler sig som dansker.
– Det her handler ikke om, at jeg fravælger Danmark. Tværtimod. Jeg elsker Danmark, min mor er dansker, og jeg er så dansk, som man overhovedet kan være, men jeg har også min algeriske side, og når jeg kigger på den samlede pakke, og hvad der er bedst for min fodboldkarriere, så er det denne beslutning, jeg er kommet frem til.
DBU mister i Amin Chiakha en angriber, der scorede otte mål i ni U17-landskampe, to mål i otte U18-landskampe og tre mål i fem U19-landskampe.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
NYHEDER