Et kæmpe talent er tabt for dansk landsholdsfodbold.
FC Københavns stjernefrø Amin Chiakha, der har algerisk baggrund, bekræfter nu, at han er tabt for DBU.
Det gør han i et interview med Tipsbladet.
– Ja, det er korrekt. Jeg har i meget lang tid haft utroligt mange overvejelser omkring min landsholdsfremtid, og jeg har truffet det svære valg at spille for Algeriet.
– Ligesom med Danmark har Algeriet en stor plads i mit hjerte, og jeg har en masse familie i landet, så det har ikke været nogen nem beslutning. Det er ikke alle steder i verden, at folk er ligeså privilegeret, som vi er her i Danmark. I Algeriet er vilkårene lidt hårdere for den gennemsnitlige befolkning, og hvis jeg via min fodbold kan været med til at skabe en lillebitte smule mere glæde hos folk og på den måde gøre deres liv lidt nemmere, så varmer det mit hjerte.
Amin Chiakha var for kun to uger siden med det danske U19-landshold, men når han fremadrettet skal landsholdsudtages, er det altså Algeriet, som får glæde af ham.
Som B.T. allerede i begyndelsen af 2024 skrev, har Algeriets fodboldforbund virkelig længe og gjort en ihærdig indsats for at overbevise Amin Chiakha, og de har store planer for den talentfulde angriber, der for nylig gjorde sig fortjent til en ny femårig kontrakt i FC København, som også satser stort på den 18-årige skarpretter.
– Jeg er ikke blevet lovet noget, men det algeriske fodboldforbund har fortalt mig, at der er en god chance for, at jeg kan komme med til VM i 2026, og det motiverer mig selvfølgelig utroligt meget. Sammen med de følelser, jeg også har for landet, var det med til at gøre min beslutning nemmere at træffe.
– Samtidig er det selvfølgelig vemodigt at skulle sige farvel til de danske landshold, for det har været et kæmpe privilegium at repræsentere Danmark på ungdomsniveau.

Det er langt fra første gang, at meget store talenter fra Danmark med udenlandsk baggrund vælger at skippe DBU.
Tidligere har navne som Emre Mor, Anis Ben Slimane, Bassel Jradi og Aral Simsir også valgt at gå den vej, og man har for nylig også set Kevin Diks vælge Indonesien frem for Holland i erkendelse af, at de orange aldrig ser hans vej.
For Anis Ben Slimane og Aral Simsir ville det danske landshold næppe være helt udelukket, da de stadig er unge og tidligt i deres karrierer, og det samme gælder for Amin Chiakha, som understreger, at det på ingen måde har handlet om, at han ikke ville kunne spille for det danske A-landshold en dag.
Tværtimod taler hans øjeblikkelige udviklingskurve ind i, at han engang i den nærmeste fremtid ville kunne stå i rødt og hvidt i Parken.
– Jeg ved godt, at jeg har talentet til at kunne komme på begge landshold, og at jeg har truffet et stort valg tidligt i min karriere, men jeg kan jo også godt se, at det har lange udsigter med Danmark, hvorimod Algeriet allerede nu ser mig i deres planer.
– Jeg har nogle mål, jeg gerne vil opnå i min karriere, og ét af dem er at være med til VM i 2026, og her har jeg vurderet, at mine chancer er størst med det algeriske landshold.
Amin Chiakha, der har en dansk mor, slår fast, at han i høj grad føler sig som dansker.
– Det her handler ikke om, at jeg fravælger Danmark. Tværtimod. Jeg elsker Danmark, min mor er dansker, og jeg er så dansk, som man overhovedet kan være, men jeg har også min algeriske side, og når jeg kigger på den samlede pakke, og hvad der er bedst for min fodboldkarriere, så er det denne beslutning, jeg er kommet frem til.
DBU mister i Amin Chiakha en angriber, der scorede otte mål i ni U17-landskampe, to mål i otte U18-landskampe og tre mål i fem U19-landskampe.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
AVIS
Interessant afsløring
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’