Chiakha bekræfter: Derfor skifter jeg landshold

I et interview med Tipsbladet bekræfter FCK-talentet Amin Chiakha, at han skifter landshold.



Et kæmpe talent er tabt for dansk landsholdsfodbold.

FC Københavns stjernefrø Amin Chiakha, der har algerisk baggrund, bekræfter nu, at han er tabt for DBU.

Det gør han i et interview med Tipsbladet.

– Ja, det er korrekt. Jeg har i meget lang tid haft utroligt mange overvejelser omkring min landsholdsfremtid, og jeg har truffet det svære valg at spille for Algeriet.

– Ligesom med Danmark har Algeriet en stor plads i mit hjerte, og jeg har en masse familie i landet, så det har ikke været nogen nem beslutning. Det er ikke alle steder i verden, at folk er ligeså privilegeret, som vi er her i Danmark. I Algeriet er vilkårene lidt hårdere for den gennemsnitlige befolkning, og hvis jeg via min fodbold kan været med til at skabe en lillebitte smule mere glæde hos folk og på den måde gøre deres liv lidt nemmere, så varmer det mit hjerte.

Amin Chiakha var for kun to uger siden med det danske U19-landshold, men når han fremadrettet skal landsholdsudtages, er det altså Algeriet, som får glæde af ham.

Som B.T. allerede i begyndelsen af 2024 skrev, har Algeriets fodboldforbund virkelig længe og gjort en ihærdig indsats for at overbevise Amin Chiakha, og de har store planer for den talentfulde angriber, der for nylig gjorde sig fortjent til en ny femårig kontrakt i FC København, som også satser stort på den 18-årige skarpretter.

– Jeg er ikke blevet lovet noget, men det algeriske fodboldforbund har fortalt mig, at der er en god chance for, at jeg kan komme med til VM i 2026, og det motiverer mig selvfølgelig utroligt meget. Sammen med de følelser, jeg også har for landet, var det med til at gøre min beslutning nemmere at træffe.

– Samtidig er det selvfølgelig vemodigt at skulle sige farvel til de danske landshold, for det har været et kæmpe privilegium at repræsentere Danmark på ungdomsniveau.

2KF08F5_1

Chiakha i aktion for det danske U17-landshold. Foto: Alamy

Det er langt fra første gang, at meget store talenter fra Danmark med udenlandsk baggrund vælger at skippe DBU.

Tidligere har navne som Emre Mor, Anis Ben Slimane, Bassel Jradi og Aral Simsir også valgt at gå den vej, og man har for nylig også set Kevin Diks vælge Indonesien frem for Holland i erkendelse af, at de orange aldrig ser hans vej.

For Anis Ben Slimane og Aral Simsir ville det danske landshold næppe være helt udelukket, da de stadig er unge og tidligt i deres karrierer, og det samme gælder for Amin Chiakha, som understreger, at det på ingen måde har handlet om, at han ikke ville kunne spille for det danske A-landshold en dag.

Tværtimod taler hans øjeblikkelige udviklingskurve ind i, at han engang i den nærmeste fremtid ville kunne stå i rødt og hvidt i Parken.

– Jeg ved godt, at jeg har talentet til at kunne komme på begge landshold, og at jeg har truffet et stort valg tidligt i min karriere, men jeg kan jo også godt se, at det har lange udsigter med Danmark, hvorimod Algeriet allerede nu ser mig i deres planer.

– Jeg har nogle mål, jeg gerne vil opnå i min karriere, og ét af dem er at være med til VM i 2026, og her har jeg vurderet, at mine chancer er størst med det algeriske landshold.

Amin Chiakha, der har en dansk mor, slår fast, at han i høj grad føler sig som dansker.

– Det her handler ikke om, at jeg fravælger Danmark. Tværtimod. Jeg elsker Danmark, min mor er dansker, og jeg er så dansk, som man overhovedet kan være, men jeg har også min algeriske side, og når jeg kigger på den samlede pakke, og hvad der er bedst for min fodboldkarriere, så er det denne beslutning, jeg er kommet frem til.

DBU mister i Amin Chiakha en angriber, der scorede otte mål i ni U17-landskampe, to mål i otte U18-landskampe og tre mål i fem U19-landskampe.





Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

De overvejer Christian Eriksen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United – Nottingham Forest

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Chelsea – Manchester City

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer