Chiakha bekræfter: Derfor skifter jeg landshold

I et interview med Tipsbladet bekræfter FCK-talentet Amin Chiakha, at han skifter landshold.



Et kæmpe talent er tabt for dansk landsholdsfodbold.

FC Københavns stjernefrø Amin Chiakha, der har algerisk baggrund, bekræfter nu, at han er tabt for DBU.

Det gør han i et interview med Tipsbladet.

– Ja, det er korrekt. Jeg har i meget lang tid haft utroligt mange overvejelser omkring min landsholdsfremtid, og jeg har truffet det svære valg at spille for Algeriet.

– Ligesom med Danmark har Algeriet en stor plads i mit hjerte, og jeg har en masse familie i landet, så det har ikke været nogen nem beslutning. Det er ikke alle steder i verden, at folk er ligeså privilegeret, som vi er her i Danmark. I Algeriet er vilkårene lidt hårdere for den gennemsnitlige befolkning, og hvis jeg via min fodbold kan været med til at skabe en lillebitte smule mere glæde hos folk og på den måde gøre deres liv lidt nemmere, så varmer det mit hjerte.

Amin Chiakha var for kun to uger siden med det danske U19-landshold, men når han fremadrettet skal landsholdsudtages, er det altså Algeriet, som får glæde af ham.

Som B.T. allerede i begyndelsen af 2024 skrev, har Algeriets fodboldforbund virkelig længe og gjort en ihærdig indsats for at overbevise Amin Chiakha, og de har store planer for den talentfulde angriber, der for nylig gjorde sig fortjent til en ny femårig kontrakt i FC København, som også satser stort på den 18-årige skarpretter.

– Jeg er ikke blevet lovet noget, men det algeriske fodboldforbund har fortalt mig, at der er en god chance for, at jeg kan komme med til VM i 2026, og det motiverer mig selvfølgelig utroligt meget. Sammen med de følelser, jeg også har for landet, var det med til at gøre min beslutning nemmere at træffe.

– Samtidig er det selvfølgelig vemodigt at skulle sige farvel til de danske landshold, for det har været et kæmpe privilegium at repræsentere Danmark på ungdomsniveau.

2KF08F5_1

Chiakha i aktion for det danske U17-landshold. Foto: Alamy

Det er langt fra første gang, at meget store talenter fra Danmark med udenlandsk baggrund vælger at skippe DBU.

Tidligere har navne som Emre Mor, Anis Ben Slimane, Bassel Jradi og Aral Simsir også valgt at gå den vej, og man har for nylig også set Kevin Diks vælge Indonesien frem for Holland i erkendelse af, at de orange aldrig ser hans vej.

For Anis Ben Slimane og Aral Simsir ville det danske landshold næppe være helt udelukket, da de stadig er unge og tidligt i deres karrierer, og det samme gælder for Amin Chiakha, som understreger, at det på ingen måde har handlet om, at han ikke ville kunne spille for det danske A-landshold en dag.

Tværtimod taler hans øjeblikkelige udviklingskurve ind i, at han engang i den nærmeste fremtid ville kunne stå i rødt og hvidt i Parken.

– Jeg ved godt, at jeg har talentet til at kunne komme på begge landshold, og at jeg har truffet et stort valg tidligt i min karriere, men jeg kan jo også godt se, at det har lange udsigter med Danmark, hvorimod Algeriet allerede nu ser mig i deres planer.

– Jeg har nogle mål, jeg gerne vil opnå i min karriere, og ét af dem er at være med til VM i 2026, og her har jeg vurderet, at mine chancer er størst med det algeriske landshold.

Amin Chiakha, der har en dansk mor, slår fast, at han i høj grad føler sig som dansker.

– Det her handler ikke om, at jeg fravælger Danmark. Tværtimod. Jeg elsker Danmark, min mor er dansker, og jeg er så dansk, som man overhovedet kan være, men jeg har også min algeriske side, og når jeg kigger på den samlede pakke, og hvad der er bedst for min fodboldkarriere, så er det denne beslutning, jeg er kommet frem til.

DBU mister i Amin Chiakha en angriber, der scorede otte mål i ni U17-landskampe, to mål i otte U18-landskampe og tre mål i fem U19-landskampe.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC København i forhandlinger med svensk klub

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Laudrup stopper på TV 2

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Australien – Egypten

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

– Schwartau-handel giver ingen mening



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Argentina – Kap Verde