Rygterne har svirret i de seneste dage i forbindelse med UEFA’s kongres i Serbiens hovedstad Beograd, ja de har faktisk levet i flere år.
Men nu skulle den være god nok.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er DBU-formand Jesper Møller torsdag i forbindelse med UEFA’s kongres og et efterfølgende møde i UEFA’s eksekutivkomite blevet vicepræsident i UEFA.
Svenske Karl-Erik Nilsson stoppede i det svenske fodboldforbund forrige år og træder nu ud af UEFA og rollen som vicepræsident, og i den nye kabale, UEFA-præsident Aleksandar Ceferin har lagt efter dagens valg til eksekutivkomiteen, er danske Jesper Møller altså blevet vicepræsident.
UEFA har adskillige vicepræsidenter og skal i det nye setup have fem af slagsen.
Norske Lise Klaveness, der står i spidsen for det norske fodboldforbund, er i dag blevet valgt ind i UEFA’s eksekutivkomité, hvor Jesper Møller har siddet siden 2019.

Jesper Møller på talerstolen til generalforsamlingen i det svenske fodboldforbund 22. marts 2025. Foto: Alamy
Jesper Møller støttede tilbage i 2016 Aleksandar Ceferins kandidatur som UEFA-præsident, da forbundet skulle finde en permanent afløser for Michel Platini, der havde mistet pladsen i forbindelse med en korruptionsskandale i FIFA-regi.
Aleksandar Ceferin gav i 2023 udtryk for ved sit genvalg som UEFA-præsident, at han stopper i 2027 efter næste periode.
I forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde i marts gav Jesper Møller i interview med blandt andre Tipsbladet udtryk for, at han håber, Ceferin alligevel vil tage en periode til, hvilket andre fodboldforbund i Europa også har sagt, at de ønsker.
Italienske Gabriele Gravina er blevet First Vice President, den position, svenske Karl-Erik Nilsson tidligere har haft.
De tre øvrige vicepræsidenter er walisiske Laura McAllister, Armand Duka fra Albanien og tyske Hans-Joachim Watzke, som mange vil genkende som mangeårig topchef i Borussia Dortmund.
Efter planen giver Jesper Møller senere i eftermiddag interview til danske medier.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Knuser transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TRANSFER