Rygterne har svirret i de seneste dage i forbindelse med UEFA’s kongres i Serbiens hovedstad Beograd, ja de har faktisk levet i flere år.
Men nu skulle den være god nok.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er DBU-formand Jesper Møller torsdag i forbindelse med UEFA’s kongres og et efterfølgende møde i UEFA’s eksekutivkomite blevet vicepræsident i UEFA.
Svenske Karl-Erik Nilsson stoppede i det svenske fodboldforbund forrige år og træder nu ud af UEFA og rollen som vicepræsident, og i den nye kabale, UEFA-præsident Aleksandar Ceferin har lagt efter dagens valg til eksekutivkomiteen, er danske Jesper Møller altså blevet vicepræsident.
UEFA har adskillige vicepræsidenter og skal i det nye setup have fem af slagsen.
Norske Lise Klaveness, der står i spidsen for det norske fodboldforbund, er i dag blevet valgt ind i UEFA’s eksekutivkomité, hvor Jesper Møller har siddet siden 2019.

Jesper Møller på talerstolen til generalforsamlingen i det svenske fodboldforbund 22. marts 2025. Foto: Alamy
Jesper Møller støttede tilbage i 2016 Aleksandar Ceferins kandidatur som UEFA-præsident, da forbundet skulle finde en permanent afløser for Michel Platini, der havde mistet pladsen i forbindelse med en korruptionsskandale i FIFA-regi.
Aleksandar Ceferin gav i 2023 udtryk for ved sit genvalg som UEFA-præsident, at han stopper i 2027 efter næste periode.
I forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde i marts gav Jesper Møller i interview med blandt andre Tipsbladet udtryk for, at han håber, Ceferin alligevel vil tage en periode til, hvilket andre fodboldforbund i Europa også har sagt, at de ønsker.
Italienske Gabriele Gravina er blevet First Vice President, den position, svenske Karl-Erik Nilsson tidligere har haft.
De tre øvrige vicepræsidenter er walisiske Laura McAllister, Armand Duka fra Albanien og tyske Hans-Joachim Watzke, som mange vil genkende som mangeårig topchef i Borussia Dortmund.
Efter planen giver Jesper Møller senere i eftermiddag interview til danske medier.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Randers FC – OB