Rygterne har svirret i de seneste dage i forbindelse med UEFA’s kongres i Serbiens hovedstad Beograd, ja de har faktisk levet i flere år.
Men nu skulle den være god nok.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er DBU-formand Jesper Møller torsdag i forbindelse med UEFA’s kongres og et efterfølgende møde i UEFA’s eksekutivkomite blevet vicepræsident i UEFA.
Svenske Karl-Erik Nilsson stoppede i det svenske fodboldforbund forrige år og træder nu ud af UEFA og rollen som vicepræsident, og i den nye kabale, UEFA-præsident Aleksandar Ceferin har lagt efter dagens valg til eksekutivkomiteen, er danske Jesper Møller altså blevet vicepræsident.
UEFA har adskillige vicepræsidenter og skal i det nye setup have fem af slagsen.
Norske Lise Klaveness, der står i spidsen for det norske fodboldforbund, er i dag blevet valgt ind i UEFA’s eksekutivkomité, hvor Jesper Møller har siddet siden 2019.

Jesper Møller på talerstolen til generalforsamlingen i det svenske fodboldforbund 22. marts 2025. Foto: Alamy
Jesper Møller støttede tilbage i 2016 Aleksandar Ceferins kandidatur som UEFA-præsident, da forbundet skulle finde en permanent afløser for Michel Platini, der havde mistet pladsen i forbindelse med en korruptionsskandale i FIFA-regi.
Aleksandar Ceferin gav i 2023 udtryk for ved sit genvalg som UEFA-præsident, at han stopper i 2027 efter næste periode.
I forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde i marts gav Jesper Møller i interview med blandt andre Tipsbladet udtryk for, at han håber, Ceferin alligevel vil tage en periode til, hvilket andre fodboldforbund i Europa også har sagt, at de ønsker.
Italienske Gabriele Gravina er blevet First Vice President, den position, svenske Karl-Erik Nilsson tidligere har haft.
De tre øvrige vicepræsidenter er walisiske Laura McAllister, Armand Duka fra Albanien og tyske Hans-Joachim Watzke, som mange vil genkende som mangeårig topchef i Borussia Dortmund.
Efter planen giver Jesper Møller senere i eftermiddag interview til danske medier.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW