Rygterne har svirret i de seneste dage i forbindelse med UEFA’s kongres i Serbiens hovedstad Beograd, ja de har faktisk levet i flere år.
Men nu skulle den være god nok.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er DBU-formand Jesper Møller torsdag i forbindelse med UEFA’s kongres og et efterfølgende møde i UEFA’s eksekutivkomite blevet vicepræsident i UEFA.
Svenske Karl-Erik Nilsson stoppede i det svenske fodboldforbund forrige år og træder nu ud af UEFA og rollen som vicepræsident, og i den nye kabale, UEFA-præsident Aleksandar Ceferin har lagt efter dagens valg til eksekutivkomiteen, er danske Jesper Møller altså blevet vicepræsident.
UEFA har adskillige vicepræsidenter og skal i det nye setup have fem af slagsen.
Norske Lise Klaveness, der står i spidsen for det norske fodboldforbund, er i dag blevet valgt ind i UEFA’s eksekutivkomité, hvor Jesper Møller har siddet siden 2019.

Jesper Møller på talerstolen til generalforsamlingen i det svenske fodboldforbund 22. marts 2025. Foto: Alamy
Jesper Møller støttede tilbage i 2016 Aleksandar Ceferins kandidatur som UEFA-præsident, da forbundet skulle finde en permanent afløser for Michel Platini, der havde mistet pladsen i forbindelse med en korruptionsskandale i FIFA-regi.
Aleksandar Ceferin gav i 2023 udtryk for ved sit genvalg som UEFA-præsident, at han stopper i 2027 efter næste periode.
I forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde i marts gav Jesper Møller i interview med blandt andre Tipsbladet udtryk for, at han håber, Ceferin alligevel vil tage en periode til, hvilket andre fodboldforbund i Europa også har sagt, at de ønsker.
Italienske Gabriele Gravina er blevet First Vice President, den position, svenske Karl-Erik Nilsson tidligere har haft.
De tre øvrige vicepræsidenter er walisiske Laura McAllister, Armand Duka fra Albanien og tyske Hans-Joachim Watzke, som mange vil genkende som mangeårig topchef i Borussia Dortmund.
Efter planen giver Jesper Møller senere i eftermiddag interview til danske medier.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER