Rygterne har svirret i de seneste dage i forbindelse med UEFA’s kongres i Serbiens hovedstad Beograd, ja de har faktisk levet i flere år.
Men nu skulle den være god nok.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er DBU-formand Jesper Møller torsdag i forbindelse med UEFA’s kongres og et efterfølgende møde i UEFA’s eksekutivkomite blevet vicepræsident i UEFA.
Svenske Karl-Erik Nilsson stoppede i det svenske fodboldforbund forrige år og træder nu ud af UEFA og rollen som vicepræsident, og i den nye kabale, UEFA-præsident Aleksandar Ceferin har lagt efter dagens valg til eksekutivkomiteen, er danske Jesper Møller altså blevet vicepræsident.
UEFA har adskillige vicepræsidenter og skal i det nye setup have fem af slagsen.
Norske Lise Klaveness, der står i spidsen for det norske fodboldforbund, er i dag blevet valgt ind i UEFA’s eksekutivkomité, hvor Jesper Møller har siddet siden 2019.

Jesper Møller på talerstolen til generalforsamlingen i det svenske fodboldforbund 22. marts 2025. Foto: Alamy
Jesper Møller støttede tilbage i 2016 Aleksandar Ceferins kandidatur som UEFA-præsident, da forbundet skulle finde en permanent afløser for Michel Platini, der havde mistet pladsen i forbindelse med en korruptionsskandale i FIFA-regi.
Aleksandar Ceferin gav i 2023 udtryk for ved sit genvalg som UEFA-præsident, at han stopper i 2027 efter næste periode.
I forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde i marts gav Jesper Møller i interview med blandt andre Tipsbladet udtryk for, at han håber, Ceferin alligevel vil tage en periode til, hvilket andre fodboldforbund i Europa også har sagt, at de ønsker.
Italienske Gabriele Gravina er blevet First Vice President, den position, svenske Karl-Erik Nilsson tidligere har haft.
De tre øvrige vicepræsidenter er walisiske Laura McAllister, Armand Duka fra Albanien og tyske Hans-Joachim Watzke, som mange vil genkende som mangeårig topchef i Borussia Dortmund.
Efter planen giver Jesper Møller senere i eftermiddag interview til danske medier.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED