HORSENS (Tipsbladet): Ruslands landshold og klubhold har siden foråret 2022 været udelukket fra at spille i internationale turneringer.
I efteråret 2023 forsøgte UEFA-præsident Aleksandar Ceferin at lukke russiske ungdomslandshold på U/17-niveau tilbage i turneringer, hvilket blev skudt godt og grundigt ned i såvel fodboldverdenen som på regeringsniveau på tværs af Europa.
Men med Donald Trump som ny præsident i USA og et internationalt geopolitisk spil, der udvikler sig ekstremt hurtigt med tilnærmelser mellem Trump og dennes regering til Rusland og et meget højt konfliktniveau med Europa og EU begynder fodbold-spørgsmålene omkring Rusland at dukke op igen.
Og det hører DBU-formand Jesper Møller også, fortæller han på et pressemøde efter lørdagens årlige repræsentantskabsmøde i DBU, hvor DBU-bossen også opfordrede UEFA-præsident Aleksandar Ceferin til at søge genvalg i 2027, selv om sloveneren efter sit seneste genvalg i 2023 erklærede, at det var hans sidste periode på posten.
– Det er jo det, jeg har diskuteret med Hans Natorp (formand for DIF). For det kommer ikke på dagsordenen i FIFA, før det har været i IOC [den Internationale Olympiske Komité]. Så det, alle venter på nu, er en kongres i IOC i slutningen af marts, hvor jeg tror, det kommer på dagsordenen.

– Vi ved det ikke endnu. Men hvis ikke der sker noget i forhold til fredsslutning eller andet, så bliver der ingen forandring i det, der er der nu, siger Jesper Møller om situationen, hvor DBU med den danske regerings støtte bakker op om UEFA og FIFA’s udelukkelse af Rusland fra fodbold, så længe der er krig i Ukraine, siger Jesper Møller.
Men snakken om en russisk retur til international fodbold går i udlandet, fortæller Jesper Møller.
Er der dele af UEFA, hvor man synes, at det kunne være godt at lade klubhold og landshold spille med i UEFA-turneringer?
– Det er der. Naturligvis er der det i både FIFA, UEFA og i IOC, det jeg også fra Hans [Natorp]. Naturligvis er det på dagsordenen. Men jeg tror, det bliver enten eller. Det starter i IOC, og så kører det ned gennem systemet. Det er dem, der åbner det.
Men bliver det muligt for klubber igen at komme til at spille?
– Jeg aner simpelthen ikke noget om det. Der er ingen, der har hørt noget om det. Intet. Men det er jo klart med det, der sker i verden, så må vi jo forvente, at det kommer på dagsorden på et eller andet tidspunkt. Vores holdning er klar. Rusland skal ikke tilbage før der er en fredsaftale, siger Jesper Møller.
Det er ikke afhængig af, om det ukrainske fodboldforbund og den ukrainske regering synes, det er en god idé?
– Det har vi ikke diskuteret.
Så hvis indstillingen bliver fra de her internationale organer, at nu skal Ruslands hold være med igen, så kan vi godt forestille os, at Danmark og Rusland ryger i en EM-kvalifikation frem til EM 2028?
– Nej, der er vi slet ikke nu. Hvis det sker, så kommer vi til at diskutere dansk idræt, siger Jesper Møller.
Ruslands regering og fodboldforbund truede i 2023 med, at det russiske fodboldforbund ville skifte over til Asiens fodboldforbund, hvor der var en hvis åbenhed overfor at lukke russerne ind, hvis udelukkelsen fra UEFA blev opretholdt.
Den trussel lader til at være pakket væk igen.
Til valget til UEFA’s eksekutivkomité senere på foråret genopstiller Ruslands Aleksandar Dyukov ikke.
Han og Gazprom, hvor Dyukov har været topchef i mange år, har under krigen mod Ukraine blandt andet været i fokus for at ville skabe en privatejet militærenhed på opfordring af Vladimir Putin og hans regime, noget Gazprom også endte med at gøre ifølge vestlige efterretningstjenester med skabelsen og finansieringen af enheden ‘Fakel’, der har kæmpet i Ukraine.
Gazprom var indtil krigens udbrud i begyndelsen af 2022 den største sponsor i Champions League og en vigtig sponsor for UEFA i andre sammenhænge.
DBU har støttet og støtter udelukkelsen af Rusland.
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
HELT VILDT
– De lignede lort!
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE