Rusland-retur i CL og EM i spil: Der er interesse

DBU-formand Jesper Møller fortæller, at der er interesse i dele af FIFA og UEFA for at lukke russiske klubhold og landshold tilbage i internationale turneringer.



HORSENS (Tipsbladet): Ruslands landshold og klubhold har siden foråret 2022 været udelukket fra at spille i internationale turneringer.

I efteråret 2023 forsøgte UEFA-præsident Aleksandar Ceferin at lukke russiske ungdomslandshold på U/17-niveau tilbage i turneringer, hvilket blev skudt godt og grundigt ned i såvel fodboldverdenen som på regeringsniveau på tværs af Europa.

Men med Donald Trump som ny præsident i USA og et internationalt geopolitisk spil, der udvikler sig ekstremt hurtigt med tilnærmelser mellem Trump og dennes regering til Rusland og et meget højt konfliktniveau med Europa og EU begynder fodbold-spørgsmålene omkring Rusland at dukke op igen.

Og det hører DBU-formand Jesper Møller også, fortæller han på et pressemøde efter lørdagens årlige repræsentantskabsmøde i DBU, hvor DBU-bossen også opfordrede UEFA-præsident Aleksandar Ceferin til at søge genvalg i 2027, selv om sloveneren efter sit seneste genvalg i 2023 erklærede, at det var hans sidste periode på posten.

– Det er jo det, jeg har diskuteret med Hans Natorp (formand for DIF). For det kommer ikke på dagsordenen i FIFA, før det har været i IOC [den Internationale Olympiske Komité]. Så det, alle venter på nu, er en kongres i IOC i slutningen af marts, hvor jeg tror, det kommer på dagsordenen.

Er FIFA-præsident Gianni Infantino opsat på at få Rusland tilbage i fodboldvarmen igen? Det kan foråret bringe svar på, men international interesse for en russisk retur til international fodbold, fortæller DBU-formand Jesper Møller. Foto: Alamy

– Vi ved det ikke endnu. Men hvis ikke der sker noget i forhold til fredsslutning eller andet, så bliver der ingen forandring i det, der er der nu, siger Jesper Møller om situationen, hvor DBU med den danske regerings støtte bakker op om UEFA og FIFA’s udelukkelse af Rusland fra fodbold, så længe der er krig i Ukraine, siger Jesper Møller.

Men snakken om en russisk retur til international fodbold går i udlandet, fortæller Jesper Møller.

Er der dele af UEFA, hvor man synes, at det kunne være godt at lade klubhold og landshold spille med i UEFA-turneringer?

– Det er der. Naturligvis er der det i både FIFA, UEFA og i IOC, det jeg også fra Hans [Natorp]. Naturligvis er det på dagsordenen. Men jeg tror, det bliver enten eller. Det starter i IOC, og så kører det ned gennem systemet. Det er dem, der åbner det.

Men bliver det muligt for klubber igen at komme til at spille?

– Jeg aner simpelthen ikke noget om det. Der er ingen, der har hørt noget om det. Intet. Men det er jo klart med det, der sker i verden, så må vi jo forvente, at det kommer på dagsorden på et eller andet tidspunkt. Vores holdning er klar. Rusland skal ikke tilbage før der er en fredsaftale, siger Jesper Møller.

Det er ikke afhængig af, om det ukrainske fodboldforbund og den ukrainske regering synes, det er en god idé?

– Det har vi ikke diskuteret.

Så hvis indstillingen bliver fra de her internationale organer, at nu skal Ruslands hold være med igen, så kan vi godt forestille os, at Danmark og Rusland ryger i en EM-kvalifikation frem til EM 2028?

– Nej, der er vi slet ikke nu. Hvis det sker, så kommer vi til at diskutere dansk idræt, siger Jesper Møller.

Ruslands regering og fodboldforbund truede i 2023 med, at det russiske fodboldforbund ville skifte over til Asiens fodboldforbund, hvor der var en hvis åbenhed overfor at lukke russerne ind, hvis udelukkelsen fra UEFA blev opretholdt.

Den trussel lader til at være pakket væk igen.

Til valget til UEFA’s eksekutivkomité senere på foråret genopstiller Ruslands Aleksandar Dyukov ikke.

Han og Gazprom, hvor Dyukov har været topchef i mange år, har under krigen mod Ukraine blandt andet været i fokus for at ville skabe en privatejet militærenhed på opfordring af Vladimir Putin og hans regime, noget Gazprom også endte med at gøre ifølge vestlige efterretningstjenester med skabelsen og finansieringen af enheden ‘Fakel’, der har kæmpet i Ukraine.

Gazprom var indtil krigens udbrud i begyndelsen af 2022 den største sponsor i Champions League og en vigtig sponsor for UEFA i andre sammenhænge.

DBU har støttet og støtter udelukkelsen af Rusland.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

AGF tager pis på FC Midtjylland

Kæmpe kærlighedserklæring

Mileta Rajovic i stor optur

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

23 røde kort i vanvidskamp

Real Madrid – Manchester City

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vil have ham væk fra FC København

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Froholdt på tavlen i storkamp

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

– Han har måske været lagt lidt på is

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Han er Eriksen og co’s nye træner

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen