HORSENS (Tipsbladet): Ruslands landshold og klubhold har siden foråret 2022 været udelukket fra at spille i internationale turneringer.
I efteråret 2023 forsøgte UEFA-præsident Aleksandar Ceferin at lukke russiske ungdomslandshold på U/17-niveau tilbage i turneringer, hvilket blev skudt godt og grundigt ned i såvel fodboldverdenen som på regeringsniveau på tværs af Europa.
Men med Donald Trump som ny præsident i USA og et internationalt geopolitisk spil, der udvikler sig ekstremt hurtigt med tilnærmelser mellem Trump og dennes regering til Rusland og et meget højt konfliktniveau med Europa og EU begynder fodbold-spørgsmålene omkring Rusland at dukke op igen.
Og det hører DBU-formand Jesper Møller også, fortæller han på et pressemøde efter lørdagens årlige repræsentantskabsmøde i DBU, hvor DBU-bossen også opfordrede UEFA-præsident Aleksandar Ceferin til at søge genvalg i 2027, selv om sloveneren efter sit seneste genvalg i 2023 erklærede, at det var hans sidste periode på posten.
– Det er jo det, jeg har diskuteret med Hans Natorp (formand for DIF). For det kommer ikke på dagsordenen i FIFA, før det har været i IOC [den Internationale Olympiske Komité]. Så det, alle venter på nu, er en kongres i IOC i slutningen af marts, hvor jeg tror, det kommer på dagsordenen.

– Vi ved det ikke endnu. Men hvis ikke der sker noget i forhold til fredsslutning eller andet, så bliver der ingen forandring i det, der er der nu, siger Jesper Møller om situationen, hvor DBU med den danske regerings støtte bakker op om UEFA og FIFA’s udelukkelse af Rusland fra fodbold, så længe der er krig i Ukraine, siger Jesper Møller.
Men snakken om en russisk retur til international fodbold går i udlandet, fortæller Jesper Møller.
Er der dele af UEFA, hvor man synes, at det kunne være godt at lade klubhold og landshold spille med i UEFA-turneringer?
– Det er der. Naturligvis er der det i både FIFA, UEFA og i IOC, det jeg også fra Hans [Natorp]. Naturligvis er det på dagsordenen. Men jeg tror, det bliver enten eller. Det starter i IOC, og så kører det ned gennem systemet. Det er dem, der åbner det.
Men bliver det muligt for klubber igen at komme til at spille?
– Jeg aner simpelthen ikke noget om det. Der er ingen, der har hørt noget om det. Intet. Men det er jo klart med det, der sker i verden, så må vi jo forvente, at det kommer på dagsorden på et eller andet tidspunkt. Vores holdning er klar. Rusland skal ikke tilbage før der er en fredsaftale, siger Jesper Møller.
Det er ikke afhængig af, om det ukrainske fodboldforbund og den ukrainske regering synes, det er en god idé?
– Det har vi ikke diskuteret.
Så hvis indstillingen bliver fra de her internationale organer, at nu skal Ruslands hold være med igen, så kan vi godt forestille os, at Danmark og Rusland ryger i en EM-kvalifikation frem til EM 2028?
– Nej, der er vi slet ikke nu. Hvis det sker, så kommer vi til at diskutere dansk idræt, siger Jesper Møller.
Ruslands regering og fodboldforbund truede i 2023 med, at det russiske fodboldforbund ville skifte over til Asiens fodboldforbund, hvor der var en hvis åbenhed overfor at lukke russerne ind, hvis udelukkelsen fra UEFA blev opretholdt.
Den trussel lader til at være pakket væk igen.
Til valget til UEFA’s eksekutivkomité senere på foråret genopstiller Ruslands Aleksandar Dyukov ikke.
Han og Gazprom, hvor Dyukov har været topchef i mange år, har under krigen mod Ukraine blandt andet været i fokus for at ville skabe en privatejet militærenhed på opfordring af Vladimir Putin og hans regime, noget Gazprom også endte med at gøre ifølge vestlige efterretningstjenester med skabelsen og finansieringen af enheden ‘Fakel’, der har kæmpet i Ukraine.
Gazprom var indtil krigens udbrud i begyndelsen af 2022 den største sponsor i Champions League og en vigtig sponsor for UEFA i andre sammenhænge.
DBU har støttet og støtter udelukkelsen af Rusland.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
AVIS Jagter Christian Nørgaard
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
Interessen er eksploderet på grund af FC København
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED