Hvor går grænsen mellem sport og politik?
Det spørgsmål runger og skaber stort debat i international fodbold i disse år, hvor Qatars ekstremt indflydelsesrige præsident for Paris Saint-Germain, Nasser Al-Khelaïfi, også står i spidsen for Europas klubsammenslutning ECA og dermed har sæde i UEFA’s eksekutivkomité.
Men Nasser Al-Khelaïfi og Qatar er ikke de eneste, der har svært ved at adskille fodboldpolitik og nationale interesser.
Mens Al-Khelaïfis rolle har fået en del bevågenhed, herunder i Tipsbladet, er det fløjet under radaren, at Ruslands Alexander Dyukov trods Ruslands angrebskrig i Ukraine og omfattende beskyldninger om krigsforbrydelser fortsat sidder i UEFA’s eksekutivkomité.
Her var Dyukov tirsdag med i afstemningen om, hvem der skulle være EM-vært i 2025, hvilket endte med at blive Schweiz i stedet for et fællesnordisk bud.
Men Dyukov er en travl mand.
For to måneder siden berettede en lang række medier verden rundt, hvordan Ruslands premierminister Mikhail Mishustin på vegne af den russiske regering og statsoverhovedet Vladimir Putin havde givet firmaet Gazprom NEFT skriftlig ordre om at finde midler til at skabe en ny, privat hær.
Dele af den russiske regering med forsvarsministeriet i front har i månedsvis ligget i politisk krig med grundlæggeren af den kendte, private hær Wagner Group.

Vladimir Putin har brugt Wagner Group i kirgene mod Ukraine og Syrien samt i væbnede konflikter i blandt andet Mali, Den Centralafrikanske Republik, Libyen og Sudan, ligesom den også har opereret i Kreml-venlige Venezuela.
Wagner blev grundlagt af Jevgenij Prigosjin, også kendt som Putins kok, i forbindelse med Ruslands invasion af Donbass og Krim tilbage i 2014, og i flere opsigtsvækkende interview har Prigosjin i kraftige vendinger angrebet forsvarsministeriet for bevidst at forhale forsyningen af Wagner Groups enheder i den aktuelle krig i Ukraine.
Som del af denne magtkamp har den russiske regering udforsket muligheden for at skabe andre private hære, man kan sende i felten i Ukraine, og her kommer Gazprom NEFT altså ind i billedet i dokumenter, den ukrainske efterretningstjeneste fik fingre i og lækkede til medier verden rundt.
Gazprom NEFT er ledet af Alexander Dyukov, som altså både skal håndtere ordrer fra regeringen om at skabe en ny hær til kampene i Ukraine, samtidig med at Dyukov sidder i UEFA’s eksekutivkomité og træffer beslutninger om europæisk fodbolds fremtid.

Den olympiske bevægelse IOC gør sig i disse måneder store anstrengelser for at få den nære politiske allierede Rusland tilbage som deltager ved OL 2024 i Paris. Det russiske fodboldforbund har truet med at slutte sig til det asiatiske fodboldforbund, hvis landsholdet og de russiske storklubber ikke hurtigt bliver lukket ind i UEFA-turneringer igen.
Og det undrer en kender og ekspert ud i international sportspolitik, at ingen i fodboldverdenen overhovedet løfter et øjenbryn, i hvert fald ikke i offentligheden eller til citat, over, at Alexander Dyukov får lov at fortsætte i UEFA, eller at Hvideruslands landshold og klubhold får lov at fortsætte uhindret i UEFA-turneringer, selvom EU opfordrer til en udelukkelse på grund af Hvideruslands aktive deltagelse i Ukraine-krigen på russisk side.
– Der foregår i øjeblikket en heftig debat i international idræt i forhold til om russiske og belarusiske atleter skal have lov at deltage i internationale konkurrencer.
– Men vi glemmer at alt i mens Putin med den ene hånd har ført en blodig krig i Ukraine, så er det samtidig lykkedes ham med den anden hånd, at sikre at mange russiske idrætsledere har beholdt deres poster i forskellige internationale idrætsforbund, hvoraf nogle af dem jo har meget tættere bånd til regimet end enkelte atleter. En af dem er for eksempel russeren Alexander Dyukov, der ikke bare er præsident i det meget betydningsfulde russiske fodboldforbund, men også en del af UEFAs magtfulde eksekutivkomité. Men han også er CEO i det statsejede russiske olieselskab Gazprom Neft, siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Play the Game og ekspert i international sportspolitik.
– I februar i år advarede det Ukrainske forsvarsministerium om, at den russiske premierminister Mikhail Mishustin havde underskrevet et papir, der nu muliggjorde oprettelsen af såkaldte private militærvirksomheder, og her er der altså forlydende om at Gazprom Neft har dannet sin egen nye militærenhed.
– Gazprom Neft er i øvrigt ejet af selveste Gazprom som UEFA var hurtige til at afslutte sit partnerskab med kort tid efter krigens udbrud sidste år. Gazprom var blandt andet storsponsor for UEFA Champions League, UEFA’s landsholdskonkurrencer og herre-EM i 2024, siger Stanis Elsborg, der også finder Hvideruslands fortsatte deltagelse i EM-deltagelsen mærkværdig og ikke forstår, hvordan UEFA på den måde kan skelne mellem Rusland og Hviderusland.
– UEFA skal have ros for at have frataget Belarus det ungdoms-EM for kvinder, som de tildelte dem i 2021 – i øvrigt i en af de mest tumultariske perioder, hvor belarusiske sikkerhedsstyrker fængslede flere tusinde fredelige demonstranter, og som blev udsat for alvorlige overgreb. Men selvsamme Belarus, der nu ikke kan afholde en sportsbegivenhed i 2025 får dog fortsat lov til at deltage i kvalifikationen til herre-EM i fodbold i 2024. Et land, hvis præsident, støtter Putin entydigt i krigen mod Ukraine.
Alexander Dyukov optræder ud over i historier om skabelsen af en privat hær og hans virke i Gazprom NEFT også på listen over russiske statsborgere, der er sanktioneret i Storbritannien samt Australien og New Zealand på grund af hans tætte forbindelser til det russiske styre og Vladimir Putin.
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Benhård Brian Riemer-melding
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
