Afsløring: Stensgaard stopper i DBU – får nyt job

Danmark skal, når EM-skæbnen er beseglet, have en ny U19-landstræner, da Lasse Stensgaard tager et skridt op og har scoret et større job som assistenttræner for Finlands A-landshold. Det kan Tipsbladet afsløre.



Danmark skal have en ny U18- og U19-landstræner. 

Tipsbladet kan afsløre, at Lasse Stensgaard stopper i jobbet hos DBU for at træde et skridt op i karrieren og blive assistenttræner for Finlands A-landshold. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har den 42-årige dansker skrevet under på en kontrakt, som flugter med landstræneren for Finland, Jacob Friis’, så han har bundet sig til og med EM 2028. 

Dermed følger Lasse Stensgaard sin landsmand, og hvis Jacob Friis skulle stoppe før tid, vil det samme gøre sig gældende for assistenttræneren. 

EM 2028 er nemlig Finlands helt store mål. 

Jacob Friis blev i midten af januar præsenteret i det store job som Finlands landstræner, og siden har han kæmpet for at få Lasse Stensgaard med ombord, hvilket nu endelig er lykkedes her to måneder senere. 

Start afhænger af EM med U19
Allerede om under to uger skal Finland i aktion, når Jacob Friis’ mandskab møder Malta og siden Litauen i VM-kvalifikationen, der begynder for de europæiske nationer.

Til den tid vil Lasse Stensgaard dog endnu ikke være ved Jacob Friis’ side endnu, da han først træder ud af sit danske landstrænerjob, når U19-landsholdets EM-skæbne er afgjort. 

Mandskabet skal spille tre kampe her i marts.  

Under alle omstændigheder er det altså ikke verdensmesterskaberne om halvandet års tid, som Friis og Stensgaard er blevet købt ind på, men snarere den efterfølgende slutrunde, EM, om tre og et halvt år. 

Lasse Stensgaards karriere har på det seneste taget ham forbi velkendte adresser som AaB, FC Nordsjælland og Vendsyssel, inden han i sommeren 2023 takkede ja til at blive kombineret U18- og 19-landstræner for Danmark. 

Nu får han et stort job som assisterende landstræner for A-landsholdet i Finland.





LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Meget hård tilskuerstraf til FCK

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter keeper – her er planen

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De lurer på Kjærgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Får afvist bud på dansk profil

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho