Afsløring: Stensgaard stopper i DBU – får nyt job

Danmark skal, når EM-skæbnen er beseglet, have en ny U19-landstræner, da Lasse Stensgaard tager et skridt op og har scoret et større job som assistenttræner for Finlands A-landshold. Det kan Tipsbladet afsløre.



Danmark skal have en ny U18- og U19-landstræner. 

Tipsbladet kan afsløre, at Lasse Stensgaard stopper i jobbet hos DBU for at træde et skridt op i karrieren og blive assistenttræner for Finlands A-landshold. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har den 42-årige dansker skrevet under på en kontrakt, som flugter med landstræneren for Finland, Jacob Friis’, så han har bundet sig til og med EM 2028. 

Dermed følger Lasse Stensgaard sin landsmand, og hvis Jacob Friis skulle stoppe før tid, vil det samme gøre sig gældende for assistenttræneren. 

EM 2028 er nemlig Finlands helt store mål. 

Jacob Friis blev i midten af januar præsenteret i det store job som Finlands landstræner, og siden har han kæmpet for at få Lasse Stensgaard med ombord, hvilket nu endelig er lykkedes her to måneder senere. 

Start afhænger af EM med U19
Allerede om under to uger skal Finland i aktion, når Jacob Friis’ mandskab møder Malta og siden Litauen i VM-kvalifikationen, der begynder for de europæiske nationer.

Til den tid vil Lasse Stensgaard dog endnu ikke være ved Jacob Friis’ side endnu, da han først træder ud af sit danske landstrænerjob, når U19-landsholdets EM-skæbne er afgjort. 

Mandskabet skal spille tre kampe her i marts.  

Under alle omstændigheder er det altså ikke verdensmesterskaberne om halvandet års tid, som Friis og Stensgaard er blevet købt ind på, men snarere den efterfølgende slutrunde, EM, om tre og et halvt år. 

Lasse Stensgaards karriere har på det seneste taget ham forbi velkendte adresser som AaB, FC Nordsjælland og Vendsyssel, inden han i sommeren 2023 takkede ja til at blive kombineret U18- og 19-landstræner for Danmark. 

Nu får han et stort job som assisterende landstræner for A-landsholdet i Finland.





Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Roony vil væk

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

– Ja, der var dialog med Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Erik ten Hag jagter dansker

Højlund får ny stjernetræner i Napoli