Afsløring: Stensgaard stopper i DBU – får nyt job

Danmark skal, når EM-skæbnen er beseglet, have en ny U19-landstræner, da Lasse Stensgaard tager et skridt op og har scoret et større job som assistenttræner for Finlands A-landshold. Det kan Tipsbladet afsløre.



Danmark skal have en ny U18- og U19-landstræner. 

Tipsbladet kan afsløre, at Lasse Stensgaard stopper i jobbet hos DBU for at træde et skridt op i karrieren og blive assistenttræner for Finlands A-landshold. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har den 42-årige dansker skrevet under på en kontrakt, som flugter med landstræneren for Finland, Jacob Friis’, så han har bundet sig til og med EM 2028. 

Dermed følger Lasse Stensgaard sin landsmand, og hvis Jacob Friis skulle stoppe før tid, vil det samme gøre sig gældende for assistenttræneren. 

EM 2028 er nemlig Finlands helt store mål. 

Jacob Friis blev i midten af januar præsenteret i det store job som Finlands landstræner, og siden har han kæmpet for at få Lasse Stensgaard med ombord, hvilket nu endelig er lykkedes her to måneder senere. 

Start afhænger af EM med U19
Allerede om under to uger skal Finland i aktion, når Jacob Friis’ mandskab møder Malta og siden Litauen i VM-kvalifikationen, der begynder for de europæiske nationer.

Til den tid vil Lasse Stensgaard dog endnu ikke være ved Jacob Friis’ side endnu, da han først træder ud af sit danske landstrænerjob, når U19-landsholdets EM-skæbne er afgjort. 

Mandskabet skal spille tre kampe her i marts.  

Under alle omstændigheder er det altså ikke verdensmesterskaberne om halvandet års tid, som Friis og Stensgaard er blevet købt ind på, men snarere den efterfølgende slutrunde, EM, om tre og et halvt år. 

Lasse Stensgaards karriere har på det seneste taget ham forbi velkendte adresser som AaB, FC Nordsjælland og Vendsyssel, inden han i sommeren 2023 takkede ja til at blive kombineret U18- og 19-landstræner for Danmark. 

Nu får han et stort job som assisterende landstræner for A-landsholdet i Finland.







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

Frygter Christian Eriksen-problem

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Liverpool – Chelsea

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil