Det bliver spanske Albert Capellas, der fremover skal være træner for det danske U21-landshold, og spanieren har en fortid som træner på FC Barcelonas akademi, ligesom han har været assistenttræner i Brøndby.
Nu skal han så prøve sig af i sin første rigtige cheftrænerjob som dansk U21-landstræner, og Albert Capellas er begejstret over udsigten til at arbejde med den danske talentmasse.
– Det er en stor udfordring for mig og for min karriere. Jeg vil gøre alt for at hjælpe dansk fodbold, siger U21-landstræneren og forklarer senere:
– Jeg føler mig klar. Jeg har været træner længe. Jeg har valgt at være assistenttræner mange steder, fordi jeg ville have følelsen af at være i Champions League, fordi jeg ville lære af de bedste trænere. Jeg føler mig klar, og jeg har meget erfaring.
Capellas er inspireret af Johan Cruyff. Det vil sige et højt presspil, hvor man gerne vil vinde bolden højt på modstanderens banehalvdel og ikke mindst være i kontrol med bolden. Han nævner også Pep Guardiola, der står for nogle af de samme dyder. Og han har accepteret at være assistenttræner for at komme tæt på de bedste trænere og de største turneringer.
Nu skal han så implementere sine ideer på det danske U21-landshold.
– Du siger, jeg er en offensiv træner, men for at være helt ærlig er mit mål som træner at have bolden langt væk fra vores mål. Det er defensivt. For os handler det om at scoute efter gode spillere og sikre, at de hurtigt forstår, hvordan vi skal spille. Det handler om teknik, at de kan tænke hurtigt, og at de vil have bolden og ikke er bange for at spille.
– Det er jo sådan, at spillerne er de vigtige. Det er dem, der vinder, og trænerne, der taber. Derfor er det vigtigt, at vi er tydelige og gør det nemt. Vi har kun få dage til at forberede dem til kamp, så det bliver kun de vigtigste ideer, vi giver dem. Så det handler om at være kloge og undgå at give for mange informationer, så vi ikke læsser for meget på spillerne, siger Albert Capellas.
Han og DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, kender hinanden fra deres fælles fortid i Brøndby, og de har derfor holdt kontakten ved lige.
Nu handler det for Capellas om at lære alle spillerne at kende og finde ud af, hvem der passer til stilen.
– Vi er allerede begyndt at se kampe, og det var også derfor, at vi tog til Italien (U21-EM, red.). Jeg var U17-træner i Brøndby, så jeg lærte også nogle spillere at kende i den periode. Steffen og jeg har allerede talt med folk og set mange spillere, så vi har lavet en liste, og vi er vel halvvejs. For mig er det vigtigt, at vi finde de rette til den måde, vi skal spille på, siger Capellas.
I første omgang har han og Steffen Højer, assistenttræner, fået en kontrakt, der løber til sommeren 2021. Aftalen kan opsiges i december 2020, hvis Danmark ikke kvalificerer sig til U21-EM i 2021.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
I chok over Manchester United
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Kritik preller af på Arteta
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
