Det bliver spanske Albert Capellas, der fremover skal være træner for det danske U21-landshold, og spanieren har en fortid som træner på FC Barcelonas akademi, ligesom han har været assistenttræner i Brøndby.
Nu skal han så prøve sig af i sin første rigtige cheftrænerjob som dansk U21-landstræner, og Albert Capellas er begejstret over udsigten til at arbejde med den danske talentmasse.
– Det er en stor udfordring for mig og for min karriere. Jeg vil gøre alt for at hjælpe dansk fodbold, siger U21-landstræneren og forklarer senere:
– Jeg føler mig klar. Jeg har været træner længe. Jeg har valgt at være assistenttræner mange steder, fordi jeg ville have følelsen af at være i Champions League, fordi jeg ville lære af de bedste trænere. Jeg føler mig klar, og jeg har meget erfaring.
Capellas er inspireret af Johan Cruyff. Det vil sige et højt presspil, hvor man gerne vil vinde bolden højt på modstanderens banehalvdel og ikke mindst være i kontrol med bolden. Han nævner også Pep Guardiola, der står for nogle af de samme dyder. Og han har accepteret at være assistenttræner for at komme tæt på de bedste trænere og de største turneringer.
Nu skal han så implementere sine ideer på det danske U21-landshold.
– Du siger, jeg er en offensiv træner, men for at være helt ærlig er mit mål som træner at have bolden langt væk fra vores mål. Det er defensivt. For os handler det om at scoute efter gode spillere og sikre, at de hurtigt forstår, hvordan vi skal spille. Det handler om teknik, at de kan tænke hurtigt, og at de vil have bolden og ikke er bange for at spille.
– Det er jo sådan, at spillerne er de vigtige. Det er dem, der vinder, og trænerne, der taber. Derfor er det vigtigt, at vi er tydelige og gør det nemt. Vi har kun få dage til at forberede dem til kamp, så det bliver kun de vigtigste ideer, vi giver dem. Så det handler om at være kloge og undgå at give for mange informationer, så vi ikke læsser for meget på spillerne, siger Albert Capellas.
Han og DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, kender hinanden fra deres fælles fortid i Brøndby, og de har derfor holdt kontakten ved lige.
Nu handler det for Capellas om at lære alle spillerne at kende og finde ud af, hvem der passer til stilen.
– Vi er allerede begyndt at se kampe, og det var også derfor, at vi tog til Italien (U21-EM, red.). Jeg var U17-træner i Brøndby, så jeg lærte også nogle spillere at kende i den periode. Steffen og jeg har allerede talt med folk og set mange spillere, så vi har lavet en liste, og vi er vel halvvejs. For mig er det vigtigt, at vi finde de rette til den måde, vi skal spille på, siger Capellas.
I første omgang har han og Steffen Højer, assistenttræner, fået en kontrakt, der løber til sommeren 2021. Aftalen kan opsiges i december 2020, hvis Danmark ikke kvalificerer sig til U21-EM i 2021.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW
