Det bliver spanske Albert Capellas, der fremover skal være træner for det danske U21-landshold, og spanieren har en fortid som træner på FC Barcelonas akademi, ligesom han har været assistenttræner i Brøndby.
Nu skal han så prøve sig af i sin første rigtige cheftrænerjob som dansk U21-landstræner, og Albert Capellas er begejstret over udsigten til at arbejde med den danske talentmasse.
– Det er en stor udfordring for mig og for min karriere. Jeg vil gøre alt for at hjælpe dansk fodbold, siger U21-landstræneren og forklarer senere:
– Jeg føler mig klar. Jeg har været træner længe. Jeg har valgt at være assistenttræner mange steder, fordi jeg ville have følelsen af at være i Champions League, fordi jeg ville lære af de bedste trænere. Jeg føler mig klar, og jeg har meget erfaring.
Capellas er inspireret af Johan Cruyff. Det vil sige et højt presspil, hvor man gerne vil vinde bolden højt på modstanderens banehalvdel og ikke mindst være i kontrol med bolden. Han nævner også Pep Guardiola, der står for nogle af de samme dyder. Og han har accepteret at være assistenttræner for at komme tæt på de bedste trænere og de største turneringer.
Nu skal han så implementere sine ideer på det danske U21-landshold.
– Du siger, jeg er en offensiv træner, men for at være helt ærlig er mit mål som træner at have bolden langt væk fra vores mål. Det er defensivt. For os handler det om at scoute efter gode spillere og sikre, at de hurtigt forstår, hvordan vi skal spille. Det handler om teknik, at de kan tænke hurtigt, og at de vil have bolden og ikke er bange for at spille.
– Det er jo sådan, at spillerne er de vigtige. Det er dem, der vinder, og trænerne, der taber. Derfor er det vigtigt, at vi er tydelige og gør det nemt. Vi har kun få dage til at forberede dem til kamp, så det bliver kun de vigtigste ideer, vi giver dem. Så det handler om at være kloge og undgå at give for mange informationer, så vi ikke læsser for meget på spillerne, siger Albert Capellas.
Han og DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, kender hinanden fra deres fælles fortid i Brøndby, og de har derfor holdt kontakten ved lige.
Nu handler det for Capellas om at lære alle spillerne at kende og finde ud af, hvem der passer til stilen.
– Vi er allerede begyndt at se kampe, og det var også derfor, at vi tog til Italien (U21-EM, red.). Jeg var U17-træner i Brøndby, så jeg lærte også nogle spillere at kende i den periode. Steffen og jeg har allerede talt med folk og set mange spillere, så vi har lavet en liste, og vi er vel halvvejs. For mig er det vigtigt, at vi finde de rette til den måde, vi skal spille på, siger Capellas.
I første omgang har han og Steffen Højer, assistenttræner, fået en kontrakt, der løber til sommeren 2021. Aftalen kan opsiges i december 2020, hvis Danmark ikke kvalificerer sig til U21-EM i 2021.
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
Steve Cooper varsler store ændringer
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
