Det bliver spanske Albert Capellas, der fremover skal være træner for det danske U21-landshold, og spanieren har en fortid som træner på FC Barcelonas akademi, ligesom han har været assistenttræner i Brøndby.
Nu skal han så prøve sig af i sin første rigtige cheftrænerjob som dansk U21-landstræner, og Albert Capellas er begejstret over udsigten til at arbejde med den danske talentmasse.
– Det er en stor udfordring for mig og for min karriere. Jeg vil gøre alt for at hjælpe dansk fodbold, siger U21-landstræneren og forklarer senere:
– Jeg føler mig klar. Jeg har været træner længe. Jeg har valgt at være assistenttræner mange steder, fordi jeg ville have følelsen af at være i Champions League, fordi jeg ville lære af de bedste trænere. Jeg føler mig klar, og jeg har meget erfaring.
Capellas er inspireret af Johan Cruyff. Det vil sige et højt presspil, hvor man gerne vil vinde bolden højt på modstanderens banehalvdel og ikke mindst være i kontrol med bolden. Han nævner også Pep Guardiola, der står for nogle af de samme dyder. Og han har accepteret at være assistenttræner for at komme tæt på de bedste trænere og de største turneringer.
Nu skal han så implementere sine ideer på det danske U21-landshold.
– Du siger, jeg er en offensiv træner, men for at være helt ærlig er mit mål som træner at have bolden langt væk fra vores mål. Det er defensivt. For os handler det om at scoute efter gode spillere og sikre, at de hurtigt forstår, hvordan vi skal spille. Det handler om teknik, at de kan tænke hurtigt, og at de vil have bolden og ikke er bange for at spille.
– Det er jo sådan, at spillerne er de vigtige. Det er dem, der vinder, og trænerne, der taber. Derfor er det vigtigt, at vi er tydelige og gør det nemt. Vi har kun få dage til at forberede dem til kamp, så det bliver kun de vigtigste ideer, vi giver dem. Så det handler om at være kloge og undgå at give for mange informationer, så vi ikke læsser for meget på spillerne, siger Albert Capellas.
Han og DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, kender hinanden fra deres fælles fortid i Brøndby, og de har derfor holdt kontakten ved lige.
Nu handler det for Capellas om at lære alle spillerne at kende og finde ud af, hvem der passer til stilen.
– Vi er allerede begyndt at se kampe, og det var også derfor, at vi tog til Italien (U21-EM, red.). Jeg var U17-træner i Brøndby, så jeg lærte også nogle spillere at kende i den periode. Steffen og jeg har allerede talt med folk og set mange spillere, så vi har lavet en liste, og vi er vel halvvejs. For mig er det vigtigt, at vi finde de rette til den måde, vi skal spille på, siger Capellas.
I første omgang har han og Steffen Højer, assistenttræner, fået en kontrakt, der løber til sommeren 2021. Aftalen kan opsiges i december 2020, hvis Danmark ikke kvalificerer sig til U21-EM i 2021.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER
– Han virker frustreret!
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Stjernetransfer på plads alligevel
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
Ikke set i 30 år
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
