Det bliver spanske Albert Capellas, der fremover skal være træner for det danske U21-landshold, og spanieren har en fortid som træner på FC Barcelonas akademi, ligesom han har været assistenttræner i Brøndby.
Nu skal han så prøve sig af i sin første rigtige cheftrænerjob som dansk U21-landstræner, og Albert Capellas er begejstret over udsigten til at arbejde med den danske talentmasse.
– Det er en stor udfordring for mig og for min karriere. Jeg vil gøre alt for at hjælpe dansk fodbold, siger U21-landstræneren og forklarer senere:
– Jeg føler mig klar. Jeg har været træner længe. Jeg har valgt at være assistenttræner mange steder, fordi jeg ville have følelsen af at være i Champions League, fordi jeg ville lære af de bedste trænere. Jeg føler mig klar, og jeg har meget erfaring.
Capellas er inspireret af Johan Cruyff. Det vil sige et højt presspil, hvor man gerne vil vinde bolden højt på modstanderens banehalvdel og ikke mindst være i kontrol med bolden. Han nævner også Pep Guardiola, der står for nogle af de samme dyder. Og han har accepteret at være assistenttræner for at komme tæt på de bedste trænere og de største turneringer.
Nu skal han så implementere sine ideer på det danske U21-landshold.
– Du siger, jeg er en offensiv træner, men for at være helt ærlig er mit mål som træner at have bolden langt væk fra vores mål. Det er defensivt. For os handler det om at scoute efter gode spillere og sikre, at de hurtigt forstår, hvordan vi skal spille. Det handler om teknik, at de kan tænke hurtigt, og at de vil have bolden og ikke er bange for at spille.
– Det er jo sådan, at spillerne er de vigtige. Det er dem, der vinder, og trænerne, der taber. Derfor er det vigtigt, at vi er tydelige og gør det nemt. Vi har kun få dage til at forberede dem til kamp, så det bliver kun de vigtigste ideer, vi giver dem. Så det handler om at være kloge og undgå at give for mange informationer, så vi ikke læsser for meget på spillerne, siger Albert Capellas.
Han og DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, kender hinanden fra deres fælles fortid i Brøndby, og de har derfor holdt kontakten ved lige.
Nu handler det for Capellas om at lære alle spillerne at kende og finde ud af, hvem der passer til stilen.
– Vi er allerede begyndt at se kampe, og det var også derfor, at vi tog til Italien (U21-EM, red.). Jeg var U17-træner i Brøndby, så jeg lærte også nogle spillere at kende i den periode. Steffen og jeg har allerede talt med folk og set mange spillere, så vi har lavet en liste, og vi er vel halvvejs. For mig er det vigtigt, at vi finde de rette til den måde, vi skal spille på, siger Capellas.
I første omgang har han og Steffen Højer, assistenttræner, fået en kontrakt, der løber til sommeren 2021. Aftalen kan opsiges i december 2020, hvis Danmark ikke kvalificerer sig til U21-EM i 2021.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
MEDIE
Nærmer sig aftale
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Verdensstjernes søn landet i København
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
