Alle sagde tillykke efter dansk skuffelse

Den slovenske lejr jubler over at have fået et point med sig fra gruppeåbneren mod Danmark.



STUTTGART (Tipsbladet): Hvor det primært var skuffelse og ærgrelse, der prægede stemningen ved det danske pressemøde efter den skuffende EM-start mod Slovenien, så var humøret langt bedre hos Danmarks modstander. 

For efter 1-1-kampen strålede landstræner Matjaz Kek af overskud, da han skulle fortælle om kampen til den fremmødte presse. Og de slovenske journalister var også høje over resultatet, for stort set hver gang at mikrofonen gik på runde til en journalist, der fik lov til at stille et spørgsmål, så blev det indledt med ordene: "Tillykke med pointet og resultatet".

– Jeg er meget stolt som træner taget i betragtning af, hvad vores spillere kan, siger Kek med en tone, der tydeligt indikerer, at underdogen i dag overraskede storfavoritten. 

– Jeg ved ikke, om det er et fortjent point, men det er mange år siden, at Slovenien har været med til en slutrunde, påpeger han og fortsætter: 

– Hele Europa fik set Slovenien spille!

Landets seneste deltagelse ved en slutrunde er tilbage i 2010. Vi skal helt tilbage til 2000, før Slovenien sidst deltog ved et europamesterskab. 

Foto: Alamy

Han bemærker, at Slovenien var uheldige med ikke at score mere og fremhæver Benjamin Seskos forrygende langskud, der prellede af på stolpen i anden halvleg. Ellers havde han stor respekt for det danske landshold, som særligt er skarpe på dødboldene.

Til gengæld mener han, at Danmark havde det for let i starten af kampen.

– Efter Danmarks første mål gik de efter nummer to. Det er et rigtig godt hold, men jeg føler, at vi var lidt naive efter det første mål. Vi kommer meget stærkere ud til de næste kampe.

– Vi fik selvtillid. Spillerne så, at det var muligt at komme tilbage. Vi lavede en anden taktik, hvor vi pressede deres midtbane. Vi ville udligne, men vi gav lidt mere plads i nogle situationer. Jeg tror, at vi har overrasket rigtig meget med vores præstation, slår han fast, selv om han mener, at slovenerne havde alt for meget respekt for danskerne. 

Slovenien møder Serbien i næste kamp.





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil