STUTTGART (Tipsbladet): Hvor det primært var skuffelse og ærgrelse, der prægede stemningen ved det danske pressemøde efter den skuffende EM-start mod Slovenien, så var humøret langt bedre hos Danmarks modstander.
For efter 1-1-kampen strålede landstræner Matjaz Kek af overskud, da han skulle fortælle om kampen til den fremmødte presse. Og de slovenske journalister var også høje over resultatet, for stort set hver gang at mikrofonen gik på runde til en journalist, der fik lov til at stille et spørgsmål, så blev det indledt med ordene: "Tillykke med pointet og resultatet".
– Jeg er meget stolt som træner taget i betragtning af, hvad vores spillere kan, siger Kek med en tone, der tydeligt indikerer, at underdogen i dag overraskede storfavoritten.
– Jeg ved ikke, om det er et fortjent point, men det er mange år siden, at Slovenien har været med til en slutrunde, påpeger han og fortsætter:
– Hele Europa fik set Slovenien spille!
Landets seneste deltagelse ved en slutrunde er tilbage i 2010. Vi skal helt tilbage til 2000, før Slovenien sidst deltog ved et europamesterskab.
Han bemærker, at Slovenien var uheldige med ikke at score mere og fremhæver Benjamin Seskos forrygende langskud, der prellede af på stolpen i anden halvleg. Ellers havde han stor respekt for det danske landshold, som særligt er skarpe på dødboldene.
Til gengæld mener han, at Danmark havde det for let i starten af kampen.
– Efter Danmarks første mål gik de efter nummer to. Det er et rigtig godt hold, men jeg føler, at vi var lidt naive efter det første mål. Vi kommer meget stærkere ud til de næste kampe.
– Vi fik selvtillid. Spillerne så, at det var muligt at komme tilbage. Vi lavede en anden taktik, hvor vi pressede deres midtbane. Vi ville udligne, men vi gav lidt mere plads i nogle situationer. Jeg tror, at vi har overrasket rigtig meget med vores præstation, slår han fast, selv om han mener, at slovenerne havde alt for meget respekt for danskerne.
Slovenien møder Serbien i næste kamp.
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Medier jubler over USA’s nedtur
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Hvor er Kasper Dolberg?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Liam Rosenior tager til Paris
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Her er DBU’s nye kommunikationschef
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
OPTAKT
Schweiz – Colombia
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
Anmelder politiker for racisme mod Mbappé
NYHEDER