STUTTGART (Tipsbladet): Hvor det primært var skuffelse og ærgrelse, der prægede stemningen ved det danske pressemøde efter den skuffende EM-start mod Slovenien, så var humøret langt bedre hos Danmarks modstander.
For efter 1-1-kampen strålede landstræner Matjaz Kek af overskud, da han skulle fortælle om kampen til den fremmødte presse. Og de slovenske journalister var også høje over resultatet, for stort set hver gang at mikrofonen gik på runde til en journalist, der fik lov til at stille et spørgsmål, så blev det indledt med ordene: "Tillykke med pointet og resultatet".
– Jeg er meget stolt som træner taget i betragtning af, hvad vores spillere kan, siger Kek med en tone, der tydeligt indikerer, at underdogen i dag overraskede storfavoritten.
– Jeg ved ikke, om det er et fortjent point, men det er mange år siden, at Slovenien har været med til en slutrunde, påpeger han og fortsætter:
– Hele Europa fik set Slovenien spille!
Landets seneste deltagelse ved en slutrunde er tilbage i 2010. Vi skal helt tilbage til 2000, før Slovenien sidst deltog ved et europamesterskab.
Han bemærker, at Slovenien var uheldige med ikke at score mere og fremhæver Benjamin Seskos forrygende langskud, der prellede af på stolpen i anden halvleg. Ellers havde han stor respekt for det danske landshold, som særligt er skarpe på dødboldene.
Til gengæld mener han, at Danmark havde det for let i starten af kampen.
– Efter Danmarks første mål gik de efter nummer to. Det er et rigtig godt hold, men jeg føler, at vi var lidt naive efter det første mål. Vi kommer meget stærkere ud til de næste kampe.
– Vi fik selvtillid. Spillerne så, at det var muligt at komme tilbage. Vi lavede en anden taktik, hvor vi pressede deres midtbane. Vi ville udligne, men vi gav lidt mere plads i nogle situationer. Jeg tror, at vi har overrasket rigtig meget med vores præstation, slår han fast, selv om han mener, at slovenerne havde alt for meget respekt for danskerne.
Slovenien møder Serbien i næste kamp.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
El Clásico kan afgøre det hele
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
AVIS