Argentina er suveræne mod Brasilien

Brasilien fik ikke et ben til jorden i Buenos Aires, da ærkerivalen Argentina tog sejren 4-1.



Argentina trak sig natten til onsdag sejrrigt ud af mødet med ærkerivalerne fra Brasilien, da de to fodboldlandshold mødtes i den sydamerikanske VM-kvalifikation.

Kampen i Buenos Aires endte med en sejr til Argentina på 4-1.

Tidligere tirsdag blev det argentinske mandskabs kvalifikation til næste års VM-slutrunde sikret, da Uruguay og Bolivia spillede uafgjort 0-0.

Argentina er dermed det første sydamerikanske land, der har kvalificeret sig.

Derfor betød nattens kamp intet for argentinernes adgang til VM i USA, Mexico og Canada næste år.

Kampe mellem de to sydamerikanske stormagter er dog altid livsvigtige for de to nationer og deres fans.

Brasilien, der torsdag spillede 2-1 mod Colombia på hjemmebane, kom ned på jorden i kampen mod de forsvarende verdensmestre, der indledte opgøret med et mål fra tæt hold af Julian Alvarez efter fire minutter.

Selv uden de skadede spillere Lionel Messi og Lautaro Martinez var Argentina langt foran deres rivaler, og de argentinske fans skulle ikke vente længe på, at føringen blev udbygget.

Enzo Fernandez gjorde det til 2-0 i 12. minut med en scoring inde i feltet. Brasilien reducerede i 26. minut, da en fejl fra Argentinas forsvarsspiller Christian Romero gav Matheus Cunha en scoring.

Argentinerne genvandt overtaget og to-måls-føringen, da Alexis Mac Allister i 37. minut skød bolden i mål efter et indlæg fra Fernandez.

Argentina forspildte herefter flere chancer for at udbygge føringen yderligere, indtil indskiftede Giuliano Simeone afsluttede scoringen med et mål fra tæt hold i 71. minut.

Brasilianerne rykker efter nattens kamp ned på en fjerdeplads i den sydamerikanske VM-kvalifikation med 10 point op til Argentina på førstepladsen.

Argentina vandt VM i Qatar i 2022 efter en finalesejr over Frankrig, og Lionel Messi fik endelig lov til at løfte det trofæ, han havde jagtet hele sin karriere.

Den nu 37-årige kæmpestjerne, som tørner ud for Inter Miami i den amerikanske liga MLS, har klare ambitioner om også at være med næste år.

/ritzau/Reuters





Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Speakman om transfer: En unik situation

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lindstrøm skifter til Schalke

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Stor ændring i AGF?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick