Argentina er suveræne mod Brasilien

Brasilien fik ikke et ben til jorden i Buenos Aires, da ærkerivalen Argentina tog sejren 4-1.



Argentina trak sig natten til onsdag sejrrigt ud af mødet med ærkerivalerne fra Brasilien, da de to fodboldlandshold mødtes i den sydamerikanske VM-kvalifikation.

Kampen i Buenos Aires endte med en sejr til Argentina på 4-1.

Tidligere tirsdag blev det argentinske mandskabs kvalifikation til næste års VM-slutrunde sikret, da Uruguay og Bolivia spillede uafgjort 0-0.

Argentina er dermed det første sydamerikanske land, der har kvalificeret sig.

Derfor betød nattens kamp intet for argentinernes adgang til VM i USA, Mexico og Canada næste år.

Kampe mellem de to sydamerikanske stormagter er dog altid livsvigtige for de to nationer og deres fans.

Brasilien, der torsdag spillede 2-1 mod Colombia på hjemmebane, kom ned på jorden i kampen mod de forsvarende verdensmestre, der indledte opgøret med et mål fra tæt hold af Julian Alvarez efter fire minutter.

Selv uden de skadede spillere Lionel Messi og Lautaro Martinez var Argentina langt foran deres rivaler, og de argentinske fans skulle ikke vente længe på, at føringen blev udbygget.

Enzo Fernandez gjorde det til 2-0 i 12. minut med en scoring inde i feltet. Brasilien reducerede i 26. minut, da en fejl fra Argentinas forsvarsspiller Christian Romero gav Matheus Cunha en scoring.

Argentinerne genvandt overtaget og to-måls-føringen, da Alexis Mac Allister i 37. minut skød bolden i mål efter et indlæg fra Fernandez.

Argentina forspildte herefter flere chancer for at udbygge føringen yderligere, indtil indskiftede Giuliano Simeone afsluttede scoringen med et mål fra tæt hold i 71. minut.

Brasilianerne rykker efter nattens kamp ned på en fjerdeplads i den sydamerikanske VM-kvalifikation med 10 point op til Argentina på førstepladsen.

Argentina vandt VM i Qatar i 2022 efter en finalesejr over Frankrig, og Lionel Messi fik endelig lov til at løfte det trofæ, han havde jagtet hele sin karriere.

Den nu 37-årige kæmpestjerne, som tørner ud for Inter Miami i den amerikanske liga MLS, har klare ambitioner om også at være med næste år.

/ritzau/Reuters







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bud på 1,12 milliard afvist

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Jonas Wind til danskerklub?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske klubber scorer millioner på VM

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident