Argentina er suveræne mod Brasilien

Brasilien fik ikke et ben til jorden i Buenos Aires, da ærkerivalen Argentina tog sejren 4-1.



Argentina trak sig natten til onsdag sejrrigt ud af mødet med ærkerivalerne fra Brasilien, da de to fodboldlandshold mødtes i den sydamerikanske VM-kvalifikation.

Kampen i Buenos Aires endte med en sejr til Argentina på 4-1.

Tidligere tirsdag blev det argentinske mandskabs kvalifikation til næste års VM-slutrunde sikret, da Uruguay og Bolivia spillede uafgjort 0-0.

Argentina er dermed det første sydamerikanske land, der har kvalificeret sig.

Derfor betød nattens kamp intet for argentinernes adgang til VM i USA, Mexico og Canada næste år.

Kampe mellem de to sydamerikanske stormagter er dog altid livsvigtige for de to nationer og deres fans.

Brasilien, der torsdag spillede 2-1 mod Colombia på hjemmebane, kom ned på jorden i kampen mod de forsvarende verdensmestre, der indledte opgøret med et mål fra tæt hold af Julian Alvarez efter fire minutter.

Selv uden de skadede spillere Lionel Messi og Lautaro Martinez var Argentina langt foran deres rivaler, og de argentinske fans skulle ikke vente længe på, at føringen blev udbygget.

Enzo Fernandez gjorde det til 2-0 i 12. minut med en scoring inde i feltet. Brasilien reducerede i 26. minut, da en fejl fra Argentinas forsvarsspiller Christian Romero gav Matheus Cunha en scoring.

Argentinerne genvandt overtaget og to-måls-føringen, da Alexis Mac Allister i 37. minut skød bolden i mål efter et indlæg fra Fernandez.

Argentina forspildte herefter flere chancer for at udbygge føringen yderligere, indtil indskiftede Giuliano Simeone afsluttede scoringen med et mål fra tæt hold i 71. minut.

Brasilianerne rykker efter nattens kamp ned på en fjerdeplads i den sydamerikanske VM-kvalifikation med 10 point op til Argentina på førstepladsen.

Argentina vandt VM i Qatar i 2022 efter en finalesejr over Frankrig, og Lionel Messi fik endelig lov til at løfte det trofæ, han havde jagtet hele sin karriere.

Den nu 37-årige kæmpestjerne, som tørner ud for Inter Miami i den amerikanske liga MLS, har klare ambitioner om også at være med næste år.

/ritzau/Reuters





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Arsenal vinder Premier League

Thomas Delaney teaser

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham