Argentina er suveræne mod Brasilien

Brasilien fik ikke et ben til jorden i Buenos Aires, da ærkerivalen Argentina tog sejren 4-1.



Argentina trak sig natten til onsdag sejrrigt ud af mødet med ærkerivalerne fra Brasilien, da de to fodboldlandshold mødtes i den sydamerikanske VM-kvalifikation.

Kampen i Buenos Aires endte med en sejr til Argentina på 4-1.

Tidligere tirsdag blev det argentinske mandskabs kvalifikation til næste års VM-slutrunde sikret, da Uruguay og Bolivia spillede uafgjort 0-0.

Argentina er dermed det første sydamerikanske land, der har kvalificeret sig.

Derfor betød nattens kamp intet for argentinernes adgang til VM i USA, Mexico og Canada næste år.

Kampe mellem de to sydamerikanske stormagter er dog altid livsvigtige for de to nationer og deres fans.

Brasilien, der torsdag spillede 2-1 mod Colombia på hjemmebane, kom ned på jorden i kampen mod de forsvarende verdensmestre, der indledte opgøret med et mål fra tæt hold af Julian Alvarez efter fire minutter.

Selv uden de skadede spillere Lionel Messi og Lautaro Martinez var Argentina langt foran deres rivaler, og de argentinske fans skulle ikke vente længe på, at føringen blev udbygget.

Enzo Fernandez gjorde det til 2-0 i 12. minut med en scoring inde i feltet. Brasilien reducerede i 26. minut, da en fejl fra Argentinas forsvarsspiller Christian Romero gav Matheus Cunha en scoring.

Argentinerne genvandt overtaget og to-måls-føringen, da Alexis Mac Allister i 37. minut skød bolden i mål efter et indlæg fra Fernandez.

Argentina forspildte herefter flere chancer for at udbygge føringen yderligere, indtil indskiftede Giuliano Simeone afsluttede scoringen med et mål fra tæt hold i 71. minut.

Brasilianerne rykker efter nattens kamp ned på en fjerdeplads i den sydamerikanske VM-kvalifikation med 10 point op til Argentina på førstepladsen.

Argentina vandt VM i Qatar i 2022 efter en finalesejr over Frankrig, og Lionel Messi fik endelig lov til at løfte det trofæ, han havde jagtet hele sin karriere.

Den nu 37-årige kæmpestjerne, som tørner ud for Inter Miami i den amerikanske liga MLS, har klare ambitioner om også at være med næste år.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Spanien var det bedste hold’

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

FC København kan miste endnu en stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Klar for FC København

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub