Argentina er suveræne mod Brasilien

Brasilien fik ikke et ben til jorden i Buenos Aires, da ærkerivalen Argentina tog sejren 4-1.



Argentina trak sig natten til onsdag sejrrigt ud af mødet med ærkerivalerne fra Brasilien, da de to fodboldlandshold mødtes i den sydamerikanske VM-kvalifikation.

Kampen i Buenos Aires endte med en sejr til Argentina på 4-1.

Tidligere tirsdag blev det argentinske mandskabs kvalifikation til næste års VM-slutrunde sikret, da Uruguay og Bolivia spillede uafgjort 0-0.

Argentina er dermed det første sydamerikanske land, der har kvalificeret sig.

Derfor betød nattens kamp intet for argentinernes adgang til VM i USA, Mexico og Canada næste år.

Kampe mellem de to sydamerikanske stormagter er dog altid livsvigtige for de to nationer og deres fans.

Brasilien, der torsdag spillede 2-1 mod Colombia på hjemmebane, kom ned på jorden i kampen mod de forsvarende verdensmestre, der indledte opgøret med et mål fra tæt hold af Julian Alvarez efter fire minutter.

Selv uden de skadede spillere Lionel Messi og Lautaro Martinez var Argentina langt foran deres rivaler, og de argentinske fans skulle ikke vente længe på, at føringen blev udbygget.

Enzo Fernandez gjorde det til 2-0 i 12. minut med en scoring inde i feltet. Brasilien reducerede i 26. minut, da en fejl fra Argentinas forsvarsspiller Christian Romero gav Matheus Cunha en scoring.

Argentinerne genvandt overtaget og to-måls-føringen, da Alexis Mac Allister i 37. minut skød bolden i mål efter et indlæg fra Fernandez.

Argentina forspildte herefter flere chancer for at udbygge føringen yderligere, indtil indskiftede Giuliano Simeone afsluttede scoringen med et mål fra tæt hold i 71. minut.

Brasilianerne rykker efter nattens kamp ned på en fjerdeplads i den sydamerikanske VM-kvalifikation med 10 point op til Argentina på førstepladsen.

Argentina vandt VM i Qatar i 2022 efter en finalesejr over Frankrig, og Lionel Messi fik endelig lov til at løfte det trofæ, han havde jagtet hele sin karriere.

Den nu 37-årige kæmpestjerne, som tørner ud for Inter Miami i den amerikanske liga MLS, har klare ambitioner om også at være med næste år.

/ritzau/Reuters





Superliga-stjerne i transfer denne sommer?




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Frankrig – England

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Spanien har et ekstra øje på Messi

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira