Fodboldens Hall of Fame har fået to nye medlemmer. Denne gang er det de to B.93-legender Michael Rohde og Fritz Tarp, der er blevet optaget.
Det oplyser DBU på fodboldforbundets hjemmeside.
Her bliver der peget på, at de begge var bærende kræfter på det danske landshold, og fik tilsammen 88 kampe. Rohde var manden med scoringerne, mens Tarp sørgede for at lukke af nede bagerst, da de mellem 1915 og 1935 var en del af landsholdet.
Rohde kan desuden også se tilbage på, at han lavede nærmest uhørte 254 mål i 252 kampe for københavnerklubben, og blev allerede tilbage i 1948 udnævnt som æresmedlem i B.93 og i 2000 blev han kåret som 'Århundredets spiller' i klubben og gik med tilnævnet 'Mikkel Ræv'.
– Michael Rohde var en meget populær spiller, der var en teknisk brillant innerwing, som var hurtig, opfindsom, målfarlig og snu, skriver DBU, som også kan fortælle, at han nogle gange var forhindret i udekampe for landsholdet pga. sit job som kontorassistent i B&W.
Længere tilbage på banen var Tarp, der også blev kaldt for 'Greven', som kom grundet den attituide, som han havde på banen. Der bliver desuden peget på, at han havde en usædvanlig evne til at forudse spillet.
– Han var sweeper længe før, udtrykket blev en del af fodboldens ordbog. Hans boldbehandling og sparketeknik var sublim, og han kunne lægge en aflevering med en centimeters nøjagtighed, lyder det om Tarp.
For hans vedkommende blev det til 250 kampe for B.93 med 28 mål til følge. I den periode blev det også til fem mesterskaber.
Det er desuden ikke længe siden, at et AGF-ikon og en Vejle-legende er blevet optaget. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
AVIS