B.93-legender optaget i Fodboldens Hall of Fame

'Greven' Fritz Tarp og målmaskinen Michael Rohde er nye medlemmer af Hall of Fame.



Fodboldens Hall of Fame har fået to nye medlemmer. Denne gang er det de to B.93-legender Michael Rohde og Fritz Tarp, der er blevet optaget.

Det oplyser DBU på fodboldforbundets hjemmeside.

Her bliver der peget på, at de begge var bærende kræfter på det danske landshold, og fik tilsammen 88 kampe. Rohde var manden med scoringerne, mens Tarp sørgede for at lukke af nede bagerst, da de mellem 1915 og 1935 var en del af landsholdet.

Rohde kan desuden også se tilbage på, at han lavede nærmest uhørte 254 mål i 252 kampe for københavnerklubben, og blev allerede tilbage i 1948 udnævnt som æresmedlem i B.93 og i 2000 blev han kåret som 'Århundredets spiller' i klubben og gik med tilnævnet 'Mikkel Ræv'.

– Michael Rohde var en meget populær spiller, der var en teknisk brillant innerwing, som var hurtig, opfindsom, målfarlig og snu, skriver DBU, som også kan fortælle, at han nogle gange var forhindret i udekampe for landsholdet pga. sit job som kontorassistent i B&W.

Længere tilbage på banen var Tarp, der også blev kaldt for 'Greven', som kom grundet den attituide, som han havde på banen. Der bliver desuden peget på, at han havde en usædvanlig evne til at forudse spillet.

– Han var sweeper længe før, udtrykket blev en del af fodboldens ordbog. Hans boldbehandling og sparketeknik var sublim, og han kunne lægge en aflevering med en centimeters nøjagtighed, lyder det om Tarp.

For hans vedkommende blev det til 250 kampe for B.93 med 28 mål til følge. I den periode blev det også til fem mesterskaber.

Det er desuden ikke længe siden, at et AGF-ikon og en Vejle-legende er blevet optaget. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Belgien i chok over Balogun-beslutning



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Mexico – England



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Klapper i om stor Superliga-transfer

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Portugal – Spanien