Fodboldens Hall of Fame har fået to nye medlemmer. Denne gang er det de to B.93-legender Michael Rohde og Fritz Tarp, der er blevet optaget.
Det oplyser DBU på fodboldforbundets hjemmeside.
Her bliver der peget på, at de begge var bærende kræfter på det danske landshold, og fik tilsammen 88 kampe. Rohde var manden med scoringerne, mens Tarp sørgede for at lukke af nede bagerst, da de mellem 1915 og 1935 var en del af landsholdet.
Rohde kan desuden også se tilbage på, at han lavede nærmest uhørte 254 mål i 252 kampe for københavnerklubben, og blev allerede tilbage i 1948 udnævnt som æresmedlem i B.93 og i 2000 blev han kåret som 'Århundredets spiller' i klubben og gik med tilnævnet 'Mikkel Ræv'.
– Michael Rohde var en meget populær spiller, der var en teknisk brillant innerwing, som var hurtig, opfindsom, målfarlig og snu, skriver DBU, som også kan fortælle, at han nogle gange var forhindret i udekampe for landsholdet pga. sit job som kontorassistent i B&W.
Længere tilbage på banen var Tarp, der også blev kaldt for 'Greven', som kom grundet den attituide, som han havde på banen. Der bliver desuden peget på, at han havde en usædvanlig evne til at forudse spillet.
– Han var sweeper længe før, udtrykket blev en del af fodboldens ordbog. Hans boldbehandling og sparketeknik var sublim, og han kunne lægge en aflevering med en centimeters nøjagtighed, lyder det om Tarp.
For hans vedkommende blev det til 250 kampe for B.93 med 28 mål til følge. I den periode blev det også til fem mesterskaber.
Det er desuden ikke længe siden, at et AGF-ikon og en Vejle-legende er blevet optaget. Læs mere om det her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
LIVE: Evander skriver MLS-historie
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT