Fodboldens Hall of Fame har fået to nye medlemmer. Denne gang er det de to B.93-legender Michael Rohde og Fritz Tarp, der er blevet optaget.
Det oplyser DBU på fodboldforbundets hjemmeside.
Her bliver der peget på, at de begge var bærende kræfter på det danske landshold, og fik tilsammen 88 kampe. Rohde var manden med scoringerne, mens Tarp sørgede for at lukke af nede bagerst, da de mellem 1915 og 1935 var en del af landsholdet.
Rohde kan desuden også se tilbage på, at han lavede nærmest uhørte 254 mål i 252 kampe for københavnerklubben, og blev allerede tilbage i 1948 udnævnt som æresmedlem i B.93 og i 2000 blev han kåret som 'Århundredets spiller' i klubben og gik med tilnævnet 'Mikkel Ræv'.
– Michael Rohde var en meget populær spiller, der var en teknisk brillant innerwing, som var hurtig, opfindsom, målfarlig og snu, skriver DBU, som også kan fortælle, at han nogle gange var forhindret i udekampe for landsholdet pga. sit job som kontorassistent i B&W.
Længere tilbage på banen var Tarp, der også blev kaldt for 'Greven', som kom grundet den attituide, som han havde på banen. Der bliver desuden peget på, at han havde en usædvanlig evne til at forudse spillet.
– Han var sweeper længe før, udtrykket blev en del af fodboldens ordbog. Hans boldbehandling og sparketeknik var sublim, og han kunne lægge en aflevering med en centimeters nøjagtighed, lyder det om Tarp.
For hans vedkommende blev det til 250 kampe for B.93 med 28 mål til følge. I den periode blev det også til fem mesterskaber.
Det er desuden ikke længe siden, at et AGF-ikon og en Vejle-legende er blevet optaget. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
VM-spiller alvorligt skadet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Argentina afværger fiasko – vildt comeback!
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
MEDIE