Bah nedtoner forventninger: Ingen er selvskrevet

Trods sin imponerende form mener Alexander Bah, at konkurrencen om højrebacken på landsholdet er ligeværdig.



Alexander Bah er fast mand på højrebacken i den portugisiske traditionsklub Benfica, der har klaret sig hele vejen til kvartfinalerne i Champions League og topper den hjemlige liga.

Den 25-årige danskers præstationer har ført til, at landstræner Kasper Hjulmand igen har udtaget ham til landsholdet.

Selv om Bah står i en god position og føler, at han er i god form, mener han ikke, at han er selvskrevet på holdet.

– Jeg føler ikke, at der er en bestemt spiller, der sidder på højrebacken. Der er er mange gode om buddet, og jeg føler, at alle, der er med, kan bidrage med noget, siger Bah, der har spillet seks A-landskampe.

Højrebacken skal konkurrere med blandt andre Rasmus Nissen Kristensen og Elias Jelert om en plads i startopstillingen i de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan.

FC København-spilleren Elias Jelert har aldrig spillet en A-landskamp.

Rasmus Nissen Kristensen, der startede alle tre kampe ved VM-slutrunden i Qatar, kom i første omgang slet ikke med i truppen.

Han blev udtaget på bagkant sammen med Jens Stryger Larsen, der primært bruges som venstreback på landsholdet.

Bah pointerer, at det er op til landstræner Kasper Hjulmand at vurdere, hvem der skal have en plads i startopstillingen. Og Benfica-spilleren fremhæver især Rasmus Nissen Kristensen som en stærk udfordrer.

– Det er klart, at man føler, at man kan bidrage med noget på holdet, når man gør det godt på klubplan. Nissen har gjort det godt, når han har spillet på landsholdet, og det må man respektere.

– Vi skal huske på, at alle, der er med, ønsker det bedste for holdet og vil med til EM. Vi skal have den stærkest mulige trup, og vi har alle sammen troen på, at Hjulmand vælger de spillere, der har bedst mulighed for at få de tre point, siger Bah, der fik omkring 45 minutter på banen under VM.

Den tidligere Sønderjyske-spiller fortæller, at han knap nok kendte Elias Jelert, før truppen blev offentliggjort.

– Jeg må indrømme, at jeg ikke har fulgt meget med i Superligaen, efter at Sønderjyske rykkede ned. Det var sådan set det hold, jeg fulgte.

– Jeg har snakket med mange af mine venner, som er FCK-fans, og de siger, at Jelert er en fantastisk fodboldspiller. Jeg glæder mig til at se ham udfolde sig, siger Bah.

Højrebacken har scoret et mål og lavet seks assists i 37 kampe for Benfica, siden han skiftede fra Slavia Prag i sommeren 2022.

Danmark åbner EM-kvalifikationen torsdag mod Finland i Parken.

/ritzau/





Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

FC København – Brøndby IF

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

I svime over German Onugkha

– Den her sidder dybt i sjælen

Her er Kamil Wilczek i dag

Viborg FF – Vejle Boldklub

– Jeg vil være den bedste

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

AGF tilbage på førstepladsen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

– Agger og Kahlenberg var specielt

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Lyngby går alene i front

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet