Bah nedtoner forventninger: Ingen er selvskrevet

Trods sin imponerende form mener Alexander Bah, at konkurrencen om højrebacken på landsholdet er ligeværdig.



Alexander Bah er fast mand på højrebacken i den portugisiske traditionsklub Benfica, der har klaret sig hele vejen til kvartfinalerne i Champions League og topper den hjemlige liga.

Den 25-årige danskers præstationer har ført til, at landstræner Kasper Hjulmand igen har udtaget ham til landsholdet.

Selv om Bah står i en god position og føler, at han er i god form, mener han ikke, at han er selvskrevet på holdet.

– Jeg føler ikke, at der er en bestemt spiller, der sidder på højrebacken. Der er er mange gode om buddet, og jeg føler, at alle, der er med, kan bidrage med noget, siger Bah, der har spillet seks A-landskampe.

Højrebacken skal konkurrere med blandt andre Rasmus Nissen Kristensen og Elias Jelert om en plads i startopstillingen i de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan.

FC København-spilleren Elias Jelert har aldrig spillet en A-landskamp.

Rasmus Nissen Kristensen, der startede alle tre kampe ved VM-slutrunden i Qatar, kom i første omgang slet ikke med i truppen.

Han blev udtaget på bagkant sammen med Jens Stryger Larsen, der primært bruges som venstreback på landsholdet.

Bah pointerer, at det er op til landstræner Kasper Hjulmand at vurdere, hvem der skal have en plads i startopstillingen. Og Benfica-spilleren fremhæver især Rasmus Nissen Kristensen som en stærk udfordrer.

– Det er klart, at man føler, at man kan bidrage med noget på holdet, når man gør det godt på klubplan. Nissen har gjort det godt, når han har spillet på landsholdet, og det må man respektere.

– Vi skal huske på, at alle, der er med, ønsker det bedste for holdet og vil med til EM. Vi skal have den stærkest mulige trup, og vi har alle sammen troen på, at Hjulmand vælger de spillere, der har bedst mulighed for at få de tre point, siger Bah, der fik omkring 45 minutter på banen under VM.

Den tidligere Sønderjyske-spiller fortæller, at han knap nok kendte Elias Jelert, før truppen blev offentliggjort.

– Jeg må indrømme, at jeg ikke har fulgt meget med i Superligaen, efter at Sønderjyske rykkede ned. Det var sådan set det hold, jeg fulgte.

– Jeg har snakket med mange af mine venner, som er FCK-fans, og de siger, at Jelert er en fantastisk fodboldspiller. Jeg glæder mig til at se ham udfolde sig, siger Bah.

Højrebacken har scoret et mål og lavet seks assists i 37 kampe for Benfica, siden han skiftede fra Slavia Prag i sommeren 2022.

Danmark åbner EM-kvalifikationen torsdag mod Finland i Parken.

/ritzau/







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



LIVE

LIVE: Dansker turde ikke sparke

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Tottenham præsenterer ny træner



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kæmpe stjerne besøger København

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tjekkiet – Danmark

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Italien under massivt pres

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

FC København vil bruge mere data i transfers

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp