Alexander Bah er fast mand på højrebacken i den portugisiske traditionsklub Benfica, der har klaret sig hele vejen til kvartfinalerne i Champions League og topper den hjemlige liga.
Den 25-årige danskers præstationer har ført til, at landstræner Kasper Hjulmand igen har udtaget ham til landsholdet.
Selv om Bah står i en god position og føler, at han er i god form, mener han ikke, at han er selvskrevet på holdet.
– Jeg føler ikke, at der er en bestemt spiller, der sidder på højrebacken. Der er er mange gode om buddet, og jeg føler, at alle, der er med, kan bidrage med noget, siger Bah, der har spillet seks A-landskampe.
Højrebacken skal konkurrere med blandt andre Rasmus Nissen Kristensen og Elias Jelert om en plads i startopstillingen i de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan.
FC København-spilleren Elias Jelert har aldrig spillet en A-landskamp.
Rasmus Nissen Kristensen, der startede alle tre kampe ved VM-slutrunden i Qatar, kom i første omgang slet ikke med i truppen.
Han blev udtaget på bagkant sammen med Jens Stryger Larsen, der primært bruges som venstreback på landsholdet.
Bah pointerer, at det er op til landstræner Kasper Hjulmand at vurdere, hvem der skal have en plads i startopstillingen. Og Benfica-spilleren fremhæver især Rasmus Nissen Kristensen som en stærk udfordrer.
– Det er klart, at man føler, at man kan bidrage med noget på holdet, når man gør det godt på klubplan. Nissen har gjort det godt, når han har spillet på landsholdet, og det må man respektere.
– Vi skal huske på, at alle, der er med, ønsker det bedste for holdet og vil med til EM. Vi skal have den stærkest mulige trup, og vi har alle sammen troen på, at Hjulmand vælger de spillere, der har bedst mulighed for at få de tre point, siger Bah, der fik omkring 45 minutter på banen under VM.
Den tidligere Sønderjyske-spiller fortæller, at han knap nok kendte Elias Jelert, før truppen blev offentliggjort.
– Jeg må indrømme, at jeg ikke har fulgt meget med i Superligaen, efter at Sønderjyske rykkede ned. Det var sådan set det hold, jeg fulgte.
– Jeg har snakket med mange af mine venner, som er FCK-fans, og de siger, at Jelert er en fantastisk fodboldspiller. Jeg glæder mig til at se ham udfolde sig, siger Bah.
Højrebacken har scoret et mål og lavet seks assists i 37 kampe for Benfica, siden han skiftede fra Slavia Prag i sommeren 2022.
Danmark åbner EM-kvalifikationen torsdag mod Finland i Parken.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ellevild med FC København-emne
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW