Bah nedtoner forventninger: Ingen er selvskrevet

Trods sin imponerende form mener Alexander Bah, at konkurrencen om højrebacken på landsholdet er ligeværdig.



Alexander Bah er fast mand på højrebacken i den portugisiske traditionsklub Benfica, der har klaret sig hele vejen til kvartfinalerne i Champions League og topper den hjemlige liga.

Den 25-årige danskers præstationer har ført til, at landstræner Kasper Hjulmand igen har udtaget ham til landsholdet.

Selv om Bah står i en god position og føler, at han er i god form, mener han ikke, at han er selvskrevet på holdet.

– Jeg føler ikke, at der er en bestemt spiller, der sidder på højrebacken. Der er er mange gode om buddet, og jeg føler, at alle, der er med, kan bidrage med noget, siger Bah, der har spillet seks A-landskampe.

Højrebacken skal konkurrere med blandt andre Rasmus Nissen Kristensen og Elias Jelert om en plads i startopstillingen i de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan.

FC København-spilleren Elias Jelert har aldrig spillet en A-landskamp.

Rasmus Nissen Kristensen, der startede alle tre kampe ved VM-slutrunden i Qatar, kom i første omgang slet ikke med i truppen.

Han blev udtaget på bagkant sammen med Jens Stryger Larsen, der primært bruges som venstreback på landsholdet.

Bah pointerer, at det er op til landstræner Kasper Hjulmand at vurdere, hvem der skal have en plads i startopstillingen. Og Benfica-spilleren fremhæver især Rasmus Nissen Kristensen som en stærk udfordrer.

– Det er klart, at man føler, at man kan bidrage med noget på holdet, når man gør det godt på klubplan. Nissen har gjort det godt, når han har spillet på landsholdet, og det må man respektere.

– Vi skal huske på, at alle, der er med, ønsker det bedste for holdet og vil med til EM. Vi skal have den stærkest mulige trup, og vi har alle sammen troen på, at Hjulmand vælger de spillere, der har bedst mulighed for at få de tre point, siger Bah, der fik omkring 45 minutter på banen under VM.

Den tidligere Sønderjyske-spiller fortæller, at han knap nok kendte Elias Jelert, før truppen blev offentliggjort.

– Jeg må indrømme, at jeg ikke har fulgt meget med i Superligaen, efter at Sønderjyske rykkede ned. Det var sådan set det hold, jeg fulgte.

– Jeg har snakket med mange af mine venner, som er FCK-fans, og de siger, at Jelert er en fantastisk fodboldspiller. Jeg glæder mig til at se ham udfolde sig, siger Bah.

Højrebacken har scoret et mål og lavet seks assists i 37 kampe for Benfica, siden han skiftede fra Slavia Prag i sommeren 2022.

Danmark åbner EM-kvalifikationen torsdag mod Finland i Parken.

/ritzau/







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Flere ændringer på vej i FC København  

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Deler godt Brøndby-nyt

Brøndby IF – Sønderjyske

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Real Madrid – Benfica



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Oprykker henter FCK-emne

‘Schmedes er under pres’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

‘Tæt på et rædselskabinet’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen