Alexander Bah er fast mand på højrebacken i den portugisiske traditionsklub Benfica, der har klaret sig hele vejen til kvartfinalerne i Champions League og topper den hjemlige liga.
Den 25-årige danskers præstationer har ført til, at landstræner Kasper Hjulmand igen har udtaget ham til landsholdet.
Selv om Bah står i en god position og føler, at han er i god form, mener han ikke, at han er selvskrevet på holdet.
– Jeg føler ikke, at der er en bestemt spiller, der sidder på højrebacken. Der er er mange gode om buddet, og jeg føler, at alle, der er med, kan bidrage med noget, siger Bah, der har spillet seks A-landskampe.
Højrebacken skal konkurrere med blandt andre Rasmus Nissen Kristensen og Elias Jelert om en plads i startopstillingen i de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan.
FC København-spilleren Elias Jelert har aldrig spillet en A-landskamp.
Rasmus Nissen Kristensen, der startede alle tre kampe ved VM-slutrunden i Qatar, kom i første omgang slet ikke med i truppen.
Han blev udtaget på bagkant sammen med Jens Stryger Larsen, der primært bruges som venstreback på landsholdet.
Bah pointerer, at det er op til landstræner Kasper Hjulmand at vurdere, hvem der skal have en plads i startopstillingen. Og Benfica-spilleren fremhæver især Rasmus Nissen Kristensen som en stærk udfordrer.
– Det er klart, at man føler, at man kan bidrage med noget på holdet, når man gør det godt på klubplan. Nissen har gjort det godt, når han har spillet på landsholdet, og det må man respektere.
– Vi skal huske på, at alle, der er med, ønsker det bedste for holdet og vil med til EM. Vi skal have den stærkest mulige trup, og vi har alle sammen troen på, at Hjulmand vælger de spillere, der har bedst mulighed for at få de tre point, siger Bah, der fik omkring 45 minutter på banen under VM.
Den tidligere Sønderjyske-spiller fortæller, at han knap nok kendte Elias Jelert, før truppen blev offentliggjort.
– Jeg må indrømme, at jeg ikke har fulgt meget med i Superligaen, efter at Sønderjyske rykkede ned. Det var sådan set det hold, jeg fulgte.
– Jeg har snakket med mange af mine venner, som er FCK-fans, og de siger, at Jelert er en fantastisk fodboldspiller. Jeg glæder mig til at se ham udfolde sig, siger Bah.
Højrebacken har scoret et mål og lavet seks assists i 37 kampe for Benfica, siden han skiftede fra Slavia Prag i sommeren 2022.
Danmark åbner EM-kvalifikationen torsdag mod Finland i Parken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vil med til VM
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
Benhård Brian Riemer-melding
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’