Alexander Bah er startet inde i ni af fodboldlandsholdets seneste ti kampe, men han har ikke helt fået sat det aftryk, han drømmer om.
Den 26-årige back fra Benfica har ikke været så chanceskabende, som han har håbet, og statistikkerne viser da også, at perioden har været uden mål eller assister.
Derfor kan man ikke sige, at han har fået et gennembrud på landsholdet, selv om han er fast mand, mener han.
– Jeg føler ikke, at jeg har fået mit endelige gennembrud. Jeg føler, at jeg har mere at give af. Til daglig spiller jeg på et rigtig højt niveau, hvor jeg er stabil og spiller hver gang. Jeg håber at kunne tage flere af de offensive elementer fra min dagligdag med ind på landsholdet.
– Jeg føler mig godt tilpas på landsholdet, men forhåbentlig kommer de sidste ti procent, der virkelig kan sørge for, at jeg får et landsholdsgennembrud. Jeg vil i hvert føle, at jeg løj, hvis jeg sagde, at jeg havde peaket på landsholdet endnu, for det synes jeg bestemt ikke, jeg har, siger Bah.
Han pointerer dog også, at han føler sig berettiget til at spille på nationens stærkeste hold, selv om toppræstationerne har manglet.
– Jeg føler ikke, at jeg falder igennem i landskampene, for jeg føler, at jeg leverer stabilt, men jeg vil gerne på en eller anden måde finde de ekstra procent, jeg ved, jeg indeholder.
– Et mål eller en assist kunne måske give et boost, men det er ikke kun det. Det handler også om at komme i flere situationer, der passer godt til mig i kampene, siger Alexander Bah.
Han kan meget vel få endnu en landskamp fra start, når Danmark fredag aften møder Spanien. De mest oplagte alternativer, Joakim Mæhle og Rasmus Nissen Kristensen, misser begge kampen med skader, og det gør uprøvede Mads Roerslev til Bahs største konkurrent.
Den ubekendte faktor er, at der er tale om Brian Riemers første landskamp.
Danmarks nye landstræner spillede i sin Anderlecht-tid med almindelige backer i en firebackkæde, hvor Bah på landsholdet primært har spillet wingback ved siden af tre midtstoppere.
Fynboen ser det som en fordel, hvis Riemer vælger at justere forsvarsformationen, selv om det giver flere defensive pligter til den tidligere offensivspiller.
– Til daglig spiller jeg back i en firebackkæde, hvor jeg kan kombinere med en kantspiller og en central midtbanespiller, og det føler jeg mig bedre tilpas i.
– Friheden som wingback på landsholdet er større, og det passer sådan set også godt til mine kvaliteter, men jeg føler mig bedst tilpas i en firebackkæde, som jeg spiller til hverdag. Så hvis Brian laver systemet om, så ville det nok passe mig ret godt, siger Bah.
Fredag klokken 20.45 begynder Nations League-kampen mod Spanien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT