Alexander Bah er startet inde i ni af fodboldlandsholdets seneste ti kampe, men han har ikke helt fået sat det aftryk, han drømmer om.
Den 26-årige back fra Benfica har ikke været så chanceskabende, som han har håbet, og statistikkerne viser da også, at perioden har været uden mål eller assister.
Derfor kan man ikke sige, at han har fået et gennembrud på landsholdet, selv om han er fast mand, mener han.
– Jeg føler ikke, at jeg har fået mit endelige gennembrud. Jeg føler, at jeg har mere at give af. Til daglig spiller jeg på et rigtig højt niveau, hvor jeg er stabil og spiller hver gang. Jeg håber at kunne tage flere af de offensive elementer fra min dagligdag med ind på landsholdet.
– Jeg føler mig godt tilpas på landsholdet, men forhåbentlig kommer de sidste ti procent, der virkelig kan sørge for, at jeg får et landsholdsgennembrud. Jeg vil i hvert føle, at jeg løj, hvis jeg sagde, at jeg havde peaket på landsholdet endnu, for det synes jeg bestemt ikke, jeg har, siger Bah.
Han pointerer dog også, at han føler sig berettiget til at spille på nationens stærkeste hold, selv om toppræstationerne har manglet.
– Jeg føler ikke, at jeg falder igennem i landskampene, for jeg føler, at jeg leverer stabilt, men jeg vil gerne på en eller anden måde finde de ekstra procent, jeg ved, jeg indeholder.
– Et mål eller en assist kunne måske give et boost, men det er ikke kun det. Det handler også om at komme i flere situationer, der passer godt til mig i kampene, siger Alexander Bah.
Han kan meget vel få endnu en landskamp fra start, når Danmark fredag aften møder Spanien. De mest oplagte alternativer, Joakim Mæhle og Rasmus Nissen Kristensen, misser begge kampen med skader, og det gør uprøvede Mads Roerslev til Bahs største konkurrent.
Den ubekendte faktor er, at der er tale om Brian Riemers første landskamp.
Danmarks nye landstræner spillede i sin Anderlecht-tid med almindelige backer i en firebackkæde, hvor Bah på landsholdet primært har spillet wingback ved siden af tre midtstoppere.
Fynboen ser det som en fordel, hvis Riemer vælger at justere forsvarsformationen, selv om det giver flere defensive pligter til den tidligere offensivspiller.
– Til daglig spiller jeg back i en firebackkæde, hvor jeg kan kombinere med en kantspiller og en central midtbanespiller, og det føler jeg mig bedre tilpas i.
– Friheden som wingback på landsholdet er større, og det passer sådan set også godt til mine kvaliteter, men jeg føler mig bedst tilpas i en firebackkæde, som jeg spiller til hverdag. Så hvis Brian laver systemet om, så ville det nok passe mig ret godt, siger Bah.
Fredag klokken 20.45 begynder Nations League-kampen mod Spanien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER