Nu vil han have det store landsholdsgennnembrud

Alexander Bah vil gerne være mere afgørende på landsholdet, hvor han er blevet fast mand i startopstillingen.



Alexander Bah er startet inde i ni af fodboldlandsholdets seneste ti kampe, men han har ikke helt fået sat det aftryk, han drømmer om.

Den 26-årige back fra Benfica har ikke været så chanceskabende, som han har håbet, og statistikkerne viser da også, at perioden har været uden mål eller assister.

Derfor kan man ikke sige, at han har fået et gennembrud på landsholdet, selv om han er fast mand, mener han.

– Jeg føler ikke, at jeg har fået mit endelige gennembrud. Jeg føler, at jeg har mere at give af. Til daglig spiller jeg på et rigtig højt niveau, hvor jeg er stabil og spiller hver gang. Jeg håber at kunne tage flere af de offensive elementer fra min dagligdag med ind på landsholdet.

– Jeg føler mig godt tilpas på landsholdet, men forhåbentlig kommer de sidste ti procent, der virkelig kan sørge for, at jeg får et landsholdsgennembrud. Jeg vil i hvert føle, at jeg løj, hvis jeg sagde, at jeg havde peaket på landsholdet endnu, for det synes jeg bestemt ikke, jeg har, siger Bah.

Han pointerer dog også, at han føler sig berettiget til at spille på nationens stærkeste hold, selv om toppræstationerne har manglet.

– Jeg føler ikke, at jeg falder igennem i landskampene, for jeg føler, at jeg leverer stabilt, men jeg vil gerne på en eller anden måde finde de ekstra procent, jeg ved, jeg indeholder.

– Et mål eller en assist kunne måske give et boost, men det er ikke kun det. Det handler også om at komme i flere situationer, der passer godt til mig i kampene, siger Alexander Bah.

Han kan meget vel få endnu en landskamp fra start, når Danmark fredag aften møder Spanien. De mest oplagte alternativer, Joakim Mæhle og Rasmus Nissen Kristensen, misser begge kampen med skader, og det gør uprøvede Mads Roerslev til Bahs største konkurrent.

Den ubekendte faktor er, at der er tale om Brian Riemers første landskamp.

Danmarks nye landstræner spillede i sin Anderlecht-tid med almindelige backer i en firebackkæde, hvor Bah på landsholdet primært har spillet wingback ved siden af tre midtstoppere.

Fynboen ser det som en fordel, hvis Riemer vælger at justere forsvarsformationen, selv om det giver flere defensive pligter til den tidligere offensivspiller.

– Til daglig spiller jeg back i en firebackkæde, hvor jeg kan kombinere med en kantspiller og en central midtbanespiller, og det føler jeg mig bedre tilpas i.

– Friheden som wingback på landsholdet er større, og det passer sådan set også godt til mine kvaliteter, men jeg føler mig bedst tilpas i en firebackkæde, som jeg spiller til hverdag. Så hvis Brian laver systemet om, så ville det nok passe mig ret godt, siger Bah.

Fredag klokken 20.45 begynder Nations League-kampen mod Spanien.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

‘Ronaldo vinder kampen’

AGF mangler flere profiler mod OB



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Viaplay hæver priserne



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

– Alt for meget kaos i Horsens

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Brian Riemer giver råd til storklub

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool