Nu vil han have det store landsholdsgennnembrud

Alexander Bah vil gerne være mere afgørende på landsholdet, hvor han er blevet fast mand i startopstillingen.



Alexander Bah er startet inde i ni af fodboldlandsholdets seneste ti kampe, men han har ikke helt fået sat det aftryk, han drømmer om.

Den 26-årige back fra Benfica har ikke været så chanceskabende, som han har håbet, og statistikkerne viser da også, at perioden har været uden mål eller assister.

Derfor kan man ikke sige, at han har fået et gennembrud på landsholdet, selv om han er fast mand, mener han.

– Jeg føler ikke, at jeg har fået mit endelige gennembrud. Jeg føler, at jeg har mere at give af. Til daglig spiller jeg på et rigtig højt niveau, hvor jeg er stabil og spiller hver gang. Jeg håber at kunne tage flere af de offensive elementer fra min dagligdag med ind på landsholdet.

– Jeg føler mig godt tilpas på landsholdet, men forhåbentlig kommer de sidste ti procent, der virkelig kan sørge for, at jeg får et landsholdsgennembrud. Jeg vil i hvert føle, at jeg løj, hvis jeg sagde, at jeg havde peaket på landsholdet endnu, for det synes jeg bestemt ikke, jeg har, siger Bah.

Han pointerer dog også, at han føler sig berettiget til at spille på nationens stærkeste hold, selv om toppræstationerne har manglet.

– Jeg føler ikke, at jeg falder igennem i landskampene, for jeg føler, at jeg leverer stabilt, men jeg vil gerne på en eller anden måde finde de ekstra procent, jeg ved, jeg indeholder.

– Et mål eller en assist kunne måske give et boost, men det er ikke kun det. Det handler også om at komme i flere situationer, der passer godt til mig i kampene, siger Alexander Bah.

Han kan meget vel få endnu en landskamp fra start, når Danmark fredag aften møder Spanien. De mest oplagte alternativer, Joakim Mæhle og Rasmus Nissen Kristensen, misser begge kampen med skader, og det gør uprøvede Mads Roerslev til Bahs største konkurrent.

Den ubekendte faktor er, at der er tale om Brian Riemers første landskamp.

Danmarks nye landstræner spillede i sin Anderlecht-tid med almindelige backer i en firebackkæde, hvor Bah på landsholdet primært har spillet wingback ved siden af tre midtstoppere.

Fynboen ser det som en fordel, hvis Riemer vælger at justere forsvarsformationen, selv om det giver flere defensive pligter til den tidligere offensivspiller.

– Til daglig spiller jeg back i en firebackkæde, hvor jeg kan kombinere med en kantspiller og en central midtbanespiller, og det føler jeg mig bedre tilpas i.

– Friheden som wingback på landsholdet er større, og det passer sådan set også godt til mine kvaliteter, men jeg føler mig bedst tilpas i en firebackkæde, som jeg spiller til hverdag. Så hvis Brian laver systemet om, så ville det nok passe mig ret godt, siger Bah.

Fredag klokken 20.45 begynder Nations League-kampen mod Spanien.

/ritzau/





Ny cheftræner stort set på plads i United


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Meldes på vej mod nyt skifte

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Mohamed Daramy vender tilbage

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Frendrup scorer for første gang i et år

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Afviser millionbud fra Brøndby

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

FC København-boss i smuttur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Går langt ned i løn

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

FCK-boss kan snart præsentere noget

Rådførte sig hos Kamil Grabara