Nu vil han have det store landsholdsgennnembrud

Alexander Bah vil gerne være mere afgørende på landsholdet, hvor han er blevet fast mand i startopstillingen.



Alexander Bah er startet inde i ni af fodboldlandsholdets seneste ti kampe, men han har ikke helt fået sat det aftryk, han drømmer om.

Den 26-årige back fra Benfica har ikke været så chanceskabende, som han har håbet, og statistikkerne viser da også, at perioden har været uden mål eller assister.

Derfor kan man ikke sige, at han har fået et gennembrud på landsholdet, selv om han er fast mand, mener han.

– Jeg føler ikke, at jeg har fået mit endelige gennembrud. Jeg føler, at jeg har mere at give af. Til daglig spiller jeg på et rigtig højt niveau, hvor jeg er stabil og spiller hver gang. Jeg håber at kunne tage flere af de offensive elementer fra min dagligdag med ind på landsholdet.

– Jeg føler mig godt tilpas på landsholdet, men forhåbentlig kommer de sidste ti procent, der virkelig kan sørge for, at jeg får et landsholdsgennembrud. Jeg vil i hvert føle, at jeg løj, hvis jeg sagde, at jeg havde peaket på landsholdet endnu, for det synes jeg bestemt ikke, jeg har, siger Bah.

Han pointerer dog også, at han føler sig berettiget til at spille på nationens stærkeste hold, selv om toppræstationerne har manglet.

– Jeg føler ikke, at jeg falder igennem i landskampene, for jeg føler, at jeg leverer stabilt, men jeg vil gerne på en eller anden måde finde de ekstra procent, jeg ved, jeg indeholder.

– Et mål eller en assist kunne måske give et boost, men det er ikke kun det. Det handler også om at komme i flere situationer, der passer godt til mig i kampene, siger Alexander Bah.

Han kan meget vel få endnu en landskamp fra start, når Danmark fredag aften møder Spanien. De mest oplagte alternativer, Joakim Mæhle og Rasmus Nissen Kristensen, misser begge kampen med skader, og det gør uprøvede Mads Roerslev til Bahs største konkurrent.

Den ubekendte faktor er, at der er tale om Brian Riemers første landskamp.

Danmarks nye landstræner spillede i sin Anderlecht-tid med almindelige backer i en firebackkæde, hvor Bah på landsholdet primært har spillet wingback ved siden af tre midtstoppere.

Fynboen ser det som en fordel, hvis Riemer vælger at justere forsvarsformationen, selv om det giver flere defensive pligter til den tidligere offensivspiller.

– Til daglig spiller jeg back i en firebackkæde, hvor jeg kan kombinere med en kantspiller og en central midtbanespiller, og det føler jeg mig bedre tilpas i.

– Friheden som wingback på landsholdet er større, og det passer sådan set også godt til mine kvaliteter, men jeg føler mig bedst tilpas i en firebackkæde, som jeg spiller til hverdag. Så hvis Brian laver systemet om, så ville det nok passe mig ret godt, siger Bah.

Fredag klokken 20.45 begynder Nations League-kampen mod Spanien.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Skræmmende Chido Obi-scener

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

I chok over Manchester United

Køber engelsk klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu er Dreyer historisk

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

631 millioner kroner

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

‘Han tisser isterninger’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

– Burde have lukket langt tidligere!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Dansker hyldes for sin form – her er prisen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Bo Henriksen lander TV-job

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

– Det vil jeg aldrig gøre!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Voldsomt skænderi i FC København

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Medier revser Real Madrid-træner

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp