Alexander Bah er startet inde i ni af fodboldlandsholdets seneste ti kampe, men han har ikke helt fået sat det aftryk, han drømmer om.
Den 26-årige back fra Benfica har ikke været så chanceskabende, som han har håbet, og statistikkerne viser da også, at perioden har været uden mål eller assister.
Derfor kan man ikke sige, at han har fået et gennembrud på landsholdet, selv om han er fast mand, mener han.
– Jeg føler ikke, at jeg har fået mit endelige gennembrud. Jeg føler, at jeg har mere at give af. Til daglig spiller jeg på et rigtig højt niveau, hvor jeg er stabil og spiller hver gang. Jeg håber at kunne tage flere af de offensive elementer fra min dagligdag med ind på landsholdet.
– Jeg føler mig godt tilpas på landsholdet, men forhåbentlig kommer de sidste ti procent, der virkelig kan sørge for, at jeg får et landsholdsgennembrud. Jeg vil i hvert føle, at jeg løj, hvis jeg sagde, at jeg havde peaket på landsholdet endnu, for det synes jeg bestemt ikke, jeg har, siger Bah.
Han pointerer dog også, at han føler sig berettiget til at spille på nationens stærkeste hold, selv om toppræstationerne har manglet.
– Jeg føler ikke, at jeg falder igennem i landskampene, for jeg føler, at jeg leverer stabilt, men jeg vil gerne på en eller anden måde finde de ekstra procent, jeg ved, jeg indeholder.
– Et mål eller en assist kunne måske give et boost, men det er ikke kun det. Det handler også om at komme i flere situationer, der passer godt til mig i kampene, siger Alexander Bah.
Han kan meget vel få endnu en landskamp fra start, når Danmark fredag aften møder Spanien. De mest oplagte alternativer, Joakim Mæhle og Rasmus Nissen Kristensen, misser begge kampen med skader, og det gør uprøvede Mads Roerslev til Bahs største konkurrent.
Den ubekendte faktor er, at der er tale om Brian Riemers første landskamp.
Danmarks nye landstræner spillede i sin Anderlecht-tid med almindelige backer i en firebackkæde, hvor Bah på landsholdet primært har spillet wingback ved siden af tre midtstoppere.
Fynboen ser det som en fordel, hvis Riemer vælger at justere forsvarsformationen, selv om det giver flere defensive pligter til den tidligere offensivspiller.
– Til daglig spiller jeg back i en firebackkæde, hvor jeg kan kombinere med en kantspiller og en central midtbanespiller, og det føler jeg mig bedre tilpas i.
– Friheden som wingback på landsholdet er større, og det passer sådan set også godt til mine kvaliteter, men jeg føler mig bedst tilpas i en firebackkæde, som jeg spiller til hverdag. Så hvis Brian laver systemet om, så ville det nok passe mig ret godt, siger Bah.
Fredag klokken 20.45 begynder Nations League-kampen mod Spanien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
NYHEDER
De er færdige i 1. division
MEDIE
Roony vil væk
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER