Akademiet i FC Midtjylland blev sidste sommer krydret med en yderst spændende angriber.
Alberto Velasquez, der i sin første sæson scorede hele 20 kasser i U17-ligaen og samtidig spillede kampe for U19.
Han kom til fra finske Honka FC, hvor han som blot 16-årige scorede hele ni gange i 11 kampe.
Med andre ord en hamrende talentfuld skarpretter.
Nu er en strid imidlertid brudt ud omkring hans evner – det finske og peruvianske fodboldforbund kæmper nemlig om hans gunst.
Den 17-årige angriber er født og opvokset i Finland, mens han far er fra Peru, hvorfor han kan stille op for begge nationer og faktisk allerede har gjort det.
På det seneste har han imidlertid valgt Finland, men nu forlyder det fra den peruvianske journalist Paul Pérez Rioja, at han skal have valgt at tørne ud for Perus U20-landshold til september og oktober.
Tipsbladet har derfor været i kontakt med Aki Hyryläinen, sportschef i det finske fodboldforbund, for at høre hans version.
– Nej, det kender jeg ikke til, og jeg talte også med hans agent i går (tirsdag), som heller ikke kender til det, så det er lidt underligt. Det kan måske være, at FC Midtjylland har fået henvendelsen, men det skal du spørge dem om.
Den tidligere AaB-træner Jacob Friis står i øvrigt i spidsen for det finske A-landshold.

“God dialog”
Aki Hyryläinen, der i øvrigt har en fortid som spiller i FC København, Viborg FF og Fremad Amager, er dog klar over, at der er rift om Alberto Velasquez.
– Der har været kamp om ham, siden han var 15, men det er en meget almindelig situation, som jeg også har talt med andre fodboldforbund om. Forbund kæmper om de her spillere, der har mulighed for at repræsentere flere lande.
– Vi har en god dialog med familien, agenten, Alberto og FC Midtjylland, så det er op til dem, hvad de gerne vil, men vi er klar over, at han har mulighed for at vælge Peru.
Alberto Velasquez har spillet U15-landskampe for Peru tilbage i 2023, men har siden valgt det finske landshold til.
– Vi har brug for en god angriber i Finland, og han har potentialet til at blive en af dem. Vi følger hans udvikling i FC Midtjylland, men det er svært at spå om, når spillere skal tage springet til seniorniveau. Han har potentialet, og vi vil selvfølgelig gerne have ham til at spille for Finland i stedet for Peru.
Alberto Velasquez underskrev sidste sommer en treårig kontrakt med FC Midtjylland, hvilket er det maksimale, man må skrive, når man er under 18.
Ifølge Transfermarkt har Alberto Velasquez scoret 14 gange for de forskellige finske ungdomslandshold.
Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
STORT INTERVIEW
Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’
HELT VILDT
Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
NYHEDER
Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden
TOPNYHED
Dame N’Doye bliver cheftræner
NYHEDER
Frank sammenlignet med legende
TIPSBLADETS DOM
Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
Tadej Pogacar får superhjælper
OPTAKT
FC Fredericia – FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
TOPNYHED
Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt
EKSKLUSIVT
Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv
OPTAKT
FC København – Viborg FF
Flere positive nyheder fra FC København
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’
TOPNYHED
Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’
Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem
OPTAKT
Randers FC – Sønderjyske
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud
NYHEDER
Godt nyt for FCK
NYHEDER
Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?
NYHEDER
Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?
TOPNYHED
Økonomisk bombe i ny aftale
Brøndby kan blive ramt af forbud
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
HELT VILDT
Jakob Kehlet slagtes i udlandet
Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder
DAGENS SPILFORSLAG
Fin mulighed for målfest i Firenze
Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne
Bizar De Bruyne-sekvens
NYHEDER
Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico
Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen
Team Esbjerg i stor overraskelse
Aalborgs stjerner slider sig til sejr
AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen
NYHEDER
Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv
NYHEDER