Bendtner: Hvorfor er de med på landsholdet?

I stedet savner Nicklas Bendtner, at der bliver åbnet op for yngre spillere, der kan vise lidt om, hvad landstræner Hjulmands plan er om fremtiden.



Det danske landshold nærmer sig nye EM-kvalifikationskampe, og i den forbindelse er landsholdet blevet udtaget. I den gruppe af spillere er der mange, som har været med på holdet længe – og for den landsholdslegenden Nicklas Bendtner er der noget, som han savner.

Det fortæller han om i sin podcast Stolpe ind, hvor han blandt andet kommer ind på, hvorvidt nogle af spillerne er med for at få nogle ekstra kampe.

– Det der er spændende, det er, hvad er hans plan med det her? Hvad er projektet fremadrettet? Vi har nogle spillere, angiveligt, som ikke er i topform i øjeblikket, som også er oppe i alderen. Som har været fantastiske på landsholdet, siger han og fortsætter:

– Måske kigger man også ind i en udskiftning indenfor et år eller to. Er det så sådan noget med, at nu får du lov til at få de her ekstra kampe, fordi du har været med i så lang tid. Eller hvordan er det det foregår, lyder det fra Bendtner.

Derudover er der også nogle af de lidt yngre spillere, som han gerne havde set med på holdet, så man også kan se, hvor holdet bevæger sig hen mod.

– Så man siger ‘okay, det er måske det her, der bliver fremtidens landsholdsspillere, der har potentiale til at komme ud af Superligaen – og nogle vi har fået ud til Sporting Lissabon (Morten Hjulmand red) eller til Roma (Rasmus Nissen red.) eller whatever. Der er jeg lidt. Det irriterer mig rigtigt meget, fortæller Nicklas Bendtner.

Den tidligere landsholdsbomber slår dog også fast, at han helst ser, at landsholdet består af spillere, der har forladt Superligaen. Dog kan han godt se, at man kan begynde at integrere spillere på landsholdet og have dem med til træninger.

Danmarks to kommende landskampe er mod San Marino og Finland.

Senest har Kasper Hjulmand dog været ude og fortælle, at han er åben for at vrage nogle af de ældre spillere. Læs mere om det her.





I chok over Jacob Friis-udtalelser


Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Peter Christiansen har fundet afløseren

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Aflyser pressemøde i Parken

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

GOG buldrer forbi bundhold

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Belgien skuffer mod Kasakhstan

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Glimrende nyt om Chido Obi

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Superliga-profil får trænerlicens

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Chok i OB – siger op efter seks dage

Landstræner uenig med Ronaldo

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Danmark jagter pligtsejr over Belarus

Advarer mod at undervurdere Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’