Tipsbladet i Brøndby.
De har været to år af landsholdets bærende profiler i mange år, men både Kasper Schmeichel og Simon Kjær skal nu til at kigge sig over skulderen.
Både Schmeichel og Kjær står aktuelt i situationer på klubholdet, hvor der ikke er garanti for spilletid, og i forbindelse med tirsdagens landsholdsudtagelse erkendte Kasper Hjulmand, at kampen om målmandsposten er blevet endnu tættere, på grund af Frederik Rønnows forrygende præstationer for Union Berlin, mens Kasper Schmeichel i øjeblikket ikke spiller for Nice.
– Det er klart, at hvis ikke Kasper står på mål… den her måned (august, red.) godtgør ikke, at man træffer konklusioner. Og det gælder ikke kun for Kasper. Men hvis det fortsætter herfra og igennem efteråret, så er det klart, med Rønnows præstationer, så vil det blive meget, meget vanskeligt at opretholde sin plads på landsholdet, hvis ikke man står, lød det fra Kasper Hjulmand.
Landstræneren blev spurgt, om han er bekymret for Kasper Schmeichels situation i Nice, hvor polske Marcin Bulka har spillet sæsonens to første kampe i Ligue 1.
– Jeg håber og krydser fingre, både som fodboldtræner og som menneske, at han finder et sted at spille. For han står rigtig, rigtig fint, og han er klar. Men jeg har set spillere, der bliver fanget, lød svaret fra Kasper Hjulmand.
– Jeg kan huske lige da jeg startede, da var Lasse Schöne fanget (Schöne blev ikke registreret i Genoas trup, red.). Bum, så var han bare ude i et halvt år, hvor han ikke kunne spille. Og det er så brutalt overfor spillere, som brænder så meget specielt for det danske landshold.
– Jeg håber bare på, at det går godt i de næste par dage, og at der kommer en beslutning om, at han enten er i Nice og får pladsen, eller at han finder et sted at stå. Det er meget vigtigt og meget afgørende for Kasper.
Kjær kan få et problem
Kasper Hjulmand ville ikke købe præmissen om, at også Pierre-Emile Højbjerg er i problemer på klubholdet, selvom midtbanespilleren blot har spillet sammenlagt 44 minutter i Tottenhams tre første Premier League-kampe i denne sæson.
– Han har spillet 80 kampe de seneste mange, mange år, og nu har han lige siddet på bænken lidt. Men han spiller trods alt, og han var rigtig, rigtig god i weekenden. Og der kan jo også være noget, der foregår i øjeblikket (et muligt klubskifte, red.). Så Pierre kommer ind og er topklar, lød det fra Hjulmand.
Til gengæld erkendte landstræneren, at Simon Kjærs plads på landsholdet kan komme i fare, hvis den rutinerede forsvarsspiller ikke får nok spilletid i AC Milan, hvor det er blevet til sammenlagt 13 minutter i sæsonens to første ligakampe.
– Jeg tror, at Simon i øjeblikket er efter Thiaw og Tomori, som det ser ud nu, men de skal til at spille hver tredje dag, lød det fra Hjulmand.
– Det er klart, at hvis det er, som det er nu, så kan det på sigt være et problem. Men lad os se, hvordan efteråret kommer til at gå. Simon er klar. Hans krop har det godt lige nu, og han står og tripper. Det er klart, at der skal kampe på kontoen, og der skal startpladser til, for at opretholde det niveau. Det gælder for Simon, og det gælder for alle mulige andre.
Kasper Hjulmand blev også spurgt, om det kan blive svært for spillere som Kasper Schmeichel og Simon Kjær at fortsætte med at være ledertyper, der bliver lyttet til på landsholdet, hvis de nærmest ikke spiller for deres klubber.
– Selvfølgelig er det et issue. Jeg har også sat Simon på bænken før, og det kan også godt ske igen. Jeg spiller det hold, jeg synes er bedst til opgaven. Det er min opgave som træner, og jeg sætter Simon på bænken, hvis jeg synes, at der er en anden, der er bedre, lød svaret fra landstræneren.
Kasper Hjulmand understregede samtidig, at Simon Kjær er 'enormt vigtig' for landsholdet, også udenfor banen.
– Men som sagt, hvis vi kommer frem til oktober, og han ikke har spillet mere, så er det klart, at så kan han have et problem, i forhold til at opretholde det niveau, der skal til. For de andre kommer blæsende.
Tirsdag satte Kasper Hjulmand også ord på Jesper Lindstrøms skifte til Napoli. Det kan du læse om HER.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen