31 mål i 26 kampe.
Gustav Ørsøe Christensen smadrede U19-ligaen i sidste sæson, men det blev samtidig den unge angribers sidste sæson i FC Midtjylland.
Efter den vilde sæson rykkede Gustav Ørsøe Christensen nemlig til den tyske traditionsklub Hertha BSC, der i sidste sæson rykkede ud af Bundesligaen. Og her har den unge dansker fået en god start, idet han allerede er blevet indskiftet i to 2. Bundesliga-kampe.
– Overordnet set har det været en god tid, synes jeg. Tingene er gået meget hurtigere, end jeg havde forventet, i forhold til at komme ind på førsteholdet. Jeg har fået debut, og jeg er kommet ind og har lavet en assist. Det er gået hurtigere end jeg havde regnet med, men det er klart, at når jeg kommer tilbage, så handler det om at få endnu flere minutter, og gøre sig fortjent til det, siger Gustav Ørsøe Christensen, der i den forgangne uge har været af sted med Danmarks U-landshold.
Her blev det i sidste uge til debut på U20-landsholdet, og det var en stor oplevelse for angriberen, der fyldte 19 år samme dag.
– Det gik fint, synes jeg. 2-2 mod Frankrig, som er en svær modstander. Det var første kamp for U20-landsholdet som hold, så generelt var det godkendt. Jeg kom ind og fik debut på U20, hvilket var en stor ting for mig, siger Gustav Ørsøe Christensen.
Den unge Hertha-dansker har Cristiano Ronaldo som sit idol og beskriver sig selv som en hurtig kantspiller.
– Jeg spiller på kanten, helst i venstre side, men jeg kan også spille i højre side. Jeg er hurtig og god i én-mod-én-situationer, god til at løbe dybt, og så arbejder jeg hårdt, fortæller Gustav Ørsøe Christensen.
U20-landsholdsspilleren har taget et stort skifte fra den danske U19-liga til den tyske 2. Bundesliga, og det har været lidt af en omvæltning.
– Det er anderledes. Både omkring kampene, hvor der er mange flere fans og store stadioner, og inde på banen er det også meget anderledes, synes jeg, siger Gustav Ørsøe Christensen.
– Det er et rigtigt højt niveau, men jeg synes virkelig, at jeg har udviklet mig meget, og jeg føler allerede nu, at jeg sagtens kan være med. Det er meget mere fysisk og meget mere én-mod-én hernede.
Gustav Ørsøe Christensen talte en smule med Oliver Christensen i forbindelse med skiftet, men den unge angriber fik selv en smagsprøve på Hertha BSC's størrelse, da han ankom til Berlin.
– Jeg kunne tydeligt mærke det, da jeg kom hertil og skrev under, med fans og så videre. Der var mange, der skrev til mig. Der er virkelig mange mennesker omkring klubben. Det er en kæmpe størrelse, det her, siger danskeren om skiftet til den tyske traditionsklub.
Ikke så meget førsteholdsfodbold
Gustav Ørsøe Christensen var som sagt flyvende for FC Midtjyllands U19-hold i sidste sæson, men den unge angriber måtte se langt efter chancer på førsteholdet i den danske klub.
– Nu er det nogle måneder siden, men for mig at se var det jo en god sæson på U19-holdet, hvor jeg bombede mål ind. Jeg tror også, at jeg blev all-time topscorer i U19-ligaen. Det blev ikke til så meget førsteholdsfodbold i de sidste par måneder, selvom der måske var brug for mig. Men jeg gjorde mine ting på U19-holdet, og mere kunne jeg ikke gøre. Jeg sørgede for at stå så skarpt som overhovedet muligt, til når jeg kom ned til Hertha i sommer, siger Gustav Ørsøe Christensen.
Kunne FC Midtjylland have gjort noget anderledes, for at beholde dig?
– Det ved jeg ikke. Selvfølgelig kunne de have gjort noget mere, det kunne de altid. Men jeg havde også selv et mål om, at jeg gerne ville prøve noget nyt, siger Gustav Ørsøe Christensen.
Var det skuffende, at du ikke fik chancen på Superliga-holdet?
– Både og. De sidste måneder forstod jeg det måske lidt mere, fordi jeg skulle et nyt sted hen og så videre (Tipsbladet kunne i marts afsløre, at Gustav Ørsøe Christensen skulle til Hertha BSC, red.). Men før det synes jeg godt, at de kunne have brugt mig noget mere. Vise mig, at de troede på mig, og at jeg kunne gå ind og gøre en forskel, siger Gustav Ørsøe Christensen.
Den unge målræv ser nu frem til en spændende sæson i Berlin, hvor han håber på at hjælpe holdet tilbage på ret kurs efter en pointmæssig svær start.
– For mig handler det egentlig bare om at komme ind og spille en masse minutter. Som hold har vi fået en knap så god start pointmæssigt, så vi skal ind i en god stime, og det er jeg ikke i tvivl om, at vi kommer til, siger Gustav Ørsøe Christensen.
Gustav Ørsøe Christensen nåede at få to kampe for FC Midtjyllands førstehold inden skiftet til Tyskland.

Panik i AaB: Minder om Zornigers sidste tid

Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Wow – han kan blive vild i Superligaen!

Han er fuldstændigt vanvittig!

OB sejrer i målfest

Ancelotti er færdig i Real Madrid – om ni dage

Gav Patrick Pentz vigtig besked inden straffespark
Kære FC København: Hvad venter I på?

Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

Ramaj-karantæne forlænges – kæmpebøde til FCK

Ser dansker i kæmpeklub: ‘Sindssygt fedt skifte’

Vil forbi Brøndby: Går minimum efter Europa

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt

Liverpool forlænger med Virgil van Dijk

– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Hvis alt var op til Delaney: ‘Ud med det!’

Kasper Schmeichel på fornem liste

AaB-boss freder Menno van Dam efter kollaps

Van der Vaart slagter Real-stjerne: En idiot

– Vi løber rundt som en flok miniputspillere

Med livrem og seler i Superliga-topbrag

Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Inter er klar til semifinalen i Champions League

Henter endnu et talent i FC København

Birk: Jeg er ved at være træt af det her interview

Vækker opsigt: Oprør mod danskerklubs finte

Uforstående Michael Laudrup: ‘Hvad laver du’?

‘Captain America’ står for Brøndby: ‘Et monster’

Magtdemonstration: Silkeborg knuser AaB

Hold nu op – leverede han sæsonens dårligste kamp?

Laudrup kritiserer Real Madrid: Nytter ikke noget

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Dansk træner på blokken i Wolfsburg

Brøndby-profil om Ramaj: ‘Skal have konsekvenser’

Hylder dansker: Han må kunne finde en større klub!

De ser ud til at hente Norges største talent

Officielt: Køber Rasmus Nissen Kristensen

FC København er uden fem mand mod FC Midtjylland

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Sprudler i FCM: ‘Ville prøve noget andet end FCK’

Afsløring: Til prøvetræning i Superliga-klub

Alt er på plads: Henter Rasmus Nissen Kristensen

Birk fatter det ikke: Helt ude af proportioner

Har rollerne klar: Han bliver reservekeeper i FCK

FCK-stjerne: ‘Jeg er heller ikke Guds bedste barn’

FC Midtjylland – FC København

Frederik Birk slår fast: Han står næste kamp

Jacob Neestrup: ‘Jeg kan kun beklage’

– Selvfølgelig har han været en kæmpe idiot

Køber ny fodboldklub

Randers FC – AGF

Laudrup chokeret over Mbappé-dom

Farvel, Ramaj: FC København mister vigtigt våben

– Han har en fremtid i Dortmund