Afsløring: FCM-stortalent skal til Bundesligaen

Han jerner mål ind for FC Midtjylland, men nu skal Gustav Ørsøe Christensen fortsætte karrieren i udlandet.



Han har scoret et væld af mål for FC Midtjylland i U/19-ligaen, og på Danmarks U/19-landshold er han også begyndt at markere sig.

Men nu er Gustav Ørsøe Christensen tabt for de trefoldige danske mestre.

FC Midtjylland har i denne sæson nydt godt af den 18-årige forwards målfarlighed i U/19-ligaen, hvor han har mulighed for at slå den målrekord, FC Københavns Orri Oskarsson satte sidste år.

På førsteholdet i FC Midtjylland slider man hårdt for målene og i jagten på målfarlige forwards, men det bliver ikke unge Ørsøe Christensen, der i denne omgang får chancen.

Tipsbladet kan i dag fortælle, at forwarden til sommer skifter fra FC Midtjylland til den tyske Bundesliga. Det er hovedstadsklubben Hertha Berlin, der ifølge Tipsbladets oplysninger har skrevet kontrakt med den danske unglandsholdsspiller, der fylder 19 år til september. 

Herning Folkeblad var først med nyheden.

Hertha er i øjeblikket ude i en hård kamp for overlevelse i den bedste tyske række, men uanset ligastatussen i næste sæson får man altså en ny dansker i stald ud over målmanden Oliver Christensen.

FC Midtjylland får udviklingspenge i henhold til FIFA’s regler, men da angriberen har kontraktudløb til sommer, får FCM ikke nogen transferbetaling af Bundesliga-klubben.

Gustav Ørsøe Christensen er fra Ikast og har spillet i Ikast- og FCM-regi i mange år, og han debuterede for førsteholdet i en pokalkamp i oktober.

Forwarden, der kan spille inde foran eller på kanten, har udviklet sig med stormskridt i denne sæson og langt overgået forventningerne.

Og FC Midtjylland har ikke haft held med at overtale den unge spiller og hans bagland til en ny kontrakt efter den hastige opblomstring.

FCM råder over flere andre helt unge forwards i Superliga-truppen eller på udleje, men klubben har hidtil haft svært ved at finde en fuldgyldig afløser for Paul Onuachu, der skiftede til belgiske Genk for snart fire år siden.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Jubler over store FC København-nyheder

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

LIVE: AGF klarede presset!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dansk angriber sat til salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontant dom over Elyounoussi

Afsløring: FC København afviser millionbud

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Henter Mads Junker

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

En sort plet på hans eftermæle

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE