Han har scoret et væld af mål for FC Midtjylland i U/19-ligaen, og på Danmarks U/19-landshold er han også begyndt at markere sig.
Men nu er Gustav Ørsøe Christensen tabt for de trefoldige danske mestre.
FC Midtjylland har i denne sæson nydt godt af den 18-årige forwards målfarlighed i U/19-ligaen, hvor han har mulighed for at slå den målrekord, FC Københavns Orri Oskarsson satte sidste år.
På førsteholdet i FC Midtjylland slider man hårdt for målene og i jagten på målfarlige forwards, men det bliver ikke unge Ørsøe Christensen, der i denne omgang får chancen.
Tipsbladet kan i dag fortælle, at forwarden til sommer skifter fra FC Midtjylland til den tyske Bundesliga. Det er hovedstadsklubben Hertha Berlin, der ifølge Tipsbladets oplysninger har skrevet kontrakt med den danske unglandsholdsspiller, der fylder 19 år til september.
Herning Folkeblad var først med nyheden.
Hertha er i øjeblikket ude i en hård kamp for overlevelse i den bedste tyske række, men uanset ligastatussen i næste sæson får man altså en ny dansker i stald ud over målmanden Oliver Christensen.
FC Midtjylland får udviklingspenge i henhold til FIFA’s regler, men da angriberen har kontraktudløb til sommer, får FCM ikke nogen transferbetaling af Bundesliga-klubben.
Gustav Ørsøe Christensen er fra Ikast og har spillet i Ikast- og FCM-regi i mange år, og han debuterede for førsteholdet i en pokalkamp i oktober.
Forwarden, der kan spille inde foran eller på kanten, har udviklet sig med stormskridt i denne sæson og langt overgået forventningerne.
Og FC Midtjylland har ikke haft held med at overtale den unge spiller og hans bagland til en ny kontrakt efter den hastige opblomstring.
FCM råder over flere andre helt unge forwards i Superliga-truppen eller på udleje, men klubben har hidtil haft svært ved at finde en fuldgyldig afløser for Paul Onuachu, der skiftede til belgiske Genk for snart fire år siden.
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor er Pentz fraværende
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW