Han har scoret et væld af mål for FC Midtjylland i U/19-ligaen, og på Danmarks U/19-landshold er han også begyndt at markere sig.
Men nu er Gustav Ørsøe Christensen tabt for de trefoldige danske mestre.
FC Midtjylland har i denne sæson nydt godt af den 18-årige forwards målfarlighed i U/19-ligaen, hvor han har mulighed for at slå den målrekord, FC Københavns Orri Oskarsson satte sidste år.
På førsteholdet i FC Midtjylland slider man hårdt for målene og i jagten på målfarlige forwards, men det bliver ikke unge Ørsøe Christensen, der i denne omgang får chancen.
Tipsbladet kan i dag fortælle, at forwarden til sommer skifter fra FC Midtjylland til den tyske Bundesliga. Det er hovedstadsklubben Hertha Berlin, der ifølge Tipsbladets oplysninger har skrevet kontrakt med den danske unglandsholdsspiller, der fylder 19 år til september.
Herning Folkeblad var først med nyheden.
Hertha er i øjeblikket ude i en hård kamp for overlevelse i den bedste tyske række, men uanset ligastatussen i næste sæson får man altså en ny dansker i stald ud over målmanden Oliver Christensen.
FC Midtjylland får udviklingspenge i henhold til FIFA’s regler, men da angriberen har kontraktudløb til sommer, får FCM ikke nogen transferbetaling af Bundesliga-klubben.
Gustav Ørsøe Christensen er fra Ikast og har spillet i Ikast- og FCM-regi i mange år, og han debuterede for førsteholdet i en pokalkamp i oktober.
Forwarden, der kan spille inde foran eller på kanten, har udviklet sig med stormskridt i denne sæson og langt overgået forventningerne.
Og FC Midtjylland har ikke haft held med at overtale den unge spiller og hans bagland til en ny kontrakt efter den hastige opblomstring.
FCM råder over flere andre helt unge forwards i Superliga-truppen eller på udleje, men klubben har hidtil haft svært ved at finde en fuldgyldig afløser for Paul Onuachu, der skiftede til belgiske Genk for snart fire år siden.
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Iran – New Zealand
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Spottet i København
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT