Afsløring: FCM-stortalent skal til Bundesligaen

Han jerner mål ind for FC Midtjylland, men nu skal Gustav Ørsøe Christensen fortsætte karrieren i udlandet.



Han har scoret et væld af mål for FC Midtjylland i U/19-ligaen, og på Danmarks U/19-landshold er han også begyndt at markere sig.

Men nu er Gustav Ørsøe Christensen tabt for de trefoldige danske mestre.

FC Midtjylland har i denne sæson nydt godt af den 18-årige forwards målfarlighed i U/19-ligaen, hvor han har mulighed for at slå den målrekord, FC Københavns Orri Oskarsson satte sidste år.

På førsteholdet i FC Midtjylland slider man hårdt for målene og i jagten på målfarlige forwards, men det bliver ikke unge Ørsøe Christensen, der i denne omgang får chancen.

Tipsbladet kan i dag fortælle, at forwarden til sommer skifter fra FC Midtjylland til den tyske Bundesliga. Det er hovedstadsklubben Hertha Berlin, der ifølge Tipsbladets oplysninger har skrevet kontrakt med den danske unglandsholdsspiller, der fylder 19 år til september. 

Herning Folkeblad var først med nyheden.

Hertha er i øjeblikket ude i en hård kamp for overlevelse i den bedste tyske række, men uanset ligastatussen i næste sæson får man altså en ny dansker i stald ud over målmanden Oliver Christensen.

FC Midtjylland får udviklingspenge i henhold til FIFA’s regler, men da angriberen har kontraktudløb til sommer, får FCM ikke nogen transferbetaling af Bundesliga-klubben.

Gustav Ørsøe Christensen er fra Ikast og har spillet i Ikast- og FCM-regi i mange år, og han debuterede for førsteholdet i en pokalkamp i oktober.

Forwarden, der kan spille inde foran eller på kanten, har udviklet sig med stormskridt i denne sæson og langt overgået forventningerne.

Og FC Midtjylland har ikke haft held med at overtale den unge spiller og hans bagland til en ny kontrakt efter den hastige opblomstring.

FCM råder over flere andre helt unge forwards i Superliga-truppen eller på udleje, men klubben har hidtil haft svært ved at finde en fuldgyldig afløser for Paul Onuachu, der skiftede til belgiske Genk for snart fire år siden.





LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Liverpool – Chelsea

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Frygter Christian Eriksen-problem

Dansk træner vinder stor pris

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’