Han har scoret et væld af mål for FC Midtjylland i U/19-ligaen, og på Danmarks U/19-landshold er han også begyndt at markere sig.
Men nu er Gustav Ørsøe Christensen tabt for de trefoldige danske mestre.
FC Midtjylland har i denne sæson nydt godt af den 18-årige forwards målfarlighed i U/19-ligaen, hvor han har mulighed for at slå den målrekord, FC Københavns Orri Oskarsson satte sidste år.
På førsteholdet i FC Midtjylland slider man hårdt for målene og i jagten på målfarlige forwards, men det bliver ikke unge Ørsøe Christensen, der i denne omgang får chancen.
Tipsbladet kan i dag fortælle, at forwarden til sommer skifter fra FC Midtjylland til den tyske Bundesliga. Det er hovedstadsklubben Hertha Berlin, der ifølge Tipsbladets oplysninger har skrevet kontrakt med den danske unglandsholdsspiller, der fylder 19 år til september.
Herning Folkeblad var først med nyheden.
Hertha er i øjeblikket ude i en hård kamp for overlevelse i den bedste tyske række, men uanset ligastatussen i næste sæson får man altså en ny dansker i stald ud over målmanden Oliver Christensen.
FC Midtjylland får udviklingspenge i henhold til FIFA’s regler, men da angriberen har kontraktudløb til sommer, får FCM ikke nogen transferbetaling af Bundesliga-klubben.
Gustav Ørsøe Christensen er fra Ikast og har spillet i Ikast- og FCM-regi i mange år, og han debuterede for førsteholdet i en pokalkamp i oktober.
Forwarden, der kan spille inde foran eller på kanten, har udviklet sig med stormskridt i denne sæson og langt overgået forventningerne.
Og FC Midtjylland har ikke haft held med at overtale den unge spiller og hans bagland til en ny kontrakt efter den hastige opblomstring.
FCM råder over flere andre helt unge forwards i Superliga-truppen eller på udleje, men klubben har hidtil haft svært ved at finde en fuldgyldig afløser for Paul Onuachu, der skiftede til belgiske Genk for snart fire år siden.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER