Han nåede aldrig at få et gennembrud i Brøndby IF, men efter sit skifte til udlandet har Yousef Salech været brandvarm.
Yousef Salech hamrede i sidste sæson 11 mål ind i 27 Allsvenskan-kampe for Sirius, og det fik i januar Championship-klubben Cardiff til at hente den 23-årige danske angriber.
I den næstbedste engelske række har Yousef Salech fortsat de brandvarme takter med fire mål i de seneste syv ligakampe, og totalt seks mål i 14 kampe i Cardiff-trøjen.
Og ifølge Tipsbladets søstersite Goal.pl har Yousef Salechs knivskarpe form nu fået det polske fodboldforbund til at rette kikkerten mod det tidligere Brøndby-talent.
Yousef Salech har både polske, jordanske og palæstinensiske rødder, skriver Goal.pl, der kan fortælle, at det polske fodboldforbund nu har kontaktet Cardiff-angriberen for at høre om hans mulige interesse for at repræsentere Polen i landsholdsregi.
Goal.pl peger på, at Polens fodboldforbund i de seneste år har været relativt aktive i forhold til at monitorere spillere med polske rødder, der potentielt kunne blive aktuelle for landsholdet. Som eksempel kan nævnes Aston Villa-profilen Matty Cash.
Indtil videre er det uvist, om Yousef Salech er interesseret i at repræsentere Polen.
Flere lande er interesseret
Ifølge Goal.pl er også Jordan inde i billedet.
– Yousef Salech var i Amman, men han kom ikke med et endeligt svar omkring at spille for Jordan. Jeg har ikke talt med ham personligt. Det er ikke min beslutning. Enhver spiller skal bestemme for sig selv, hvilket land han ønsker at repræsentere, siger Jordans landstræner Jamal Sellami til Goal.pl.
Yousef Salech gav sidste år et stort interview til Tipsbladet, hvor den daværende Sirius-spiller bekræftede, at både Jordan og Palæstinas fodboldforbund var kommet med forespørgsler, men at han ikke havde taget yderligere skridt.
Her pegede Yousef Salech dog samtidig på, at hans ‘førsteprioritet helt klart er at repræsentere Danmark’.
Spørgsmålet er så, om Polen formår at overhale Danmark. Der er i hvert fald ingen tvivl om, at det polske landshold inden længe kan få brug for en ny spydspids, da FC Barcelona-stjernen Robert Lewandowski fylder 37 år til sommer.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bayern München laver vildt comeback
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Tottenham henter forløsende sejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Arsenal vinder og lægger pres på City
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT