Han nåede aldrig at få et gennembrud i Brøndby IF, men efter sit skifte til udlandet har Yousef Salech været brandvarm.
Yousef Salech hamrede i sidste sæson 11 mål ind i 27 Allsvenskan-kampe for Sirius, og det fik i januar Championship-klubben Cardiff til at hente den 23-årige danske angriber.
I den næstbedste engelske række har Yousef Salech fortsat de brandvarme takter med fire mål i de seneste syv ligakampe, og totalt seks mål i 14 kampe i Cardiff-trøjen.
Og ifølge Tipsbladets søstersite Goal.pl har Yousef Salechs knivskarpe form nu fået det polske fodboldforbund til at rette kikkerten mod det tidligere Brøndby-talent.
Yousef Salech har både polske, jordanske og palæstinensiske rødder, skriver Goal.pl, der kan fortælle, at det polske fodboldforbund nu har kontaktet Cardiff-angriberen for at høre om hans mulige interesse for at repræsentere Polen i landsholdsregi.
Goal.pl peger på, at Polens fodboldforbund i de seneste år har været relativt aktive i forhold til at monitorere spillere med polske rødder, der potentielt kunne blive aktuelle for landsholdet. Som eksempel kan nævnes Aston Villa-profilen Matty Cash.
Indtil videre er det uvist, om Yousef Salech er interesseret i at repræsentere Polen.
Flere lande er interesseret
Ifølge Goal.pl er også Jordan inde i billedet.
– Yousef Salech var i Amman, men han kom ikke med et endeligt svar omkring at spille for Jordan. Jeg har ikke talt med ham personligt. Det er ikke min beslutning. Enhver spiller skal bestemme for sig selv, hvilket land han ønsker at repræsentere, siger Jordans landstræner Jamal Sellami til Goal.pl.
Yousef Salech gav sidste år et stort interview til Tipsbladet, hvor den daværende Sirius-spiller bekræftede, at både Jordan og Palæstinas fodboldforbund var kommet med forespørgsler, men at han ikke havde taget yderligere skridt.
Her pegede Yousef Salech dog samtidig på, at hans ‘førsteprioritet helt klart er at repræsentere Danmark’.
Spørgsmålet er så, om Polen formår at overhale Danmark. Der er i hvert fald ingen tvivl om, at det polske landshold inden længe kan få brug for en ny spydspids, da FC Barcelona-stjernen Robert Lewandowski fylder 37 år til sommer.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
Dansk træner vinder stor pris
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER