Han nåede aldrig at få et gennembrud i Brøndby IF, men efter sit skifte til udlandet har Yousef Salech været brandvarm.
Yousef Salech hamrede i sidste sæson 11 mål ind i 27 Allsvenskan-kampe for Sirius, og det fik i januar Championship-klubben Cardiff til at hente den 23-årige danske angriber.
I den næstbedste engelske række har Yousef Salech fortsat de brandvarme takter med fire mål i de seneste syv ligakampe, og totalt seks mål i 14 kampe i Cardiff-trøjen.
Og ifølge Tipsbladets søstersite Goal.pl har Yousef Salechs knivskarpe form nu fået det polske fodboldforbund til at rette kikkerten mod det tidligere Brøndby-talent.
Yousef Salech har både polske, jordanske og palæstinensiske rødder, skriver Goal.pl, der kan fortælle, at det polske fodboldforbund nu har kontaktet Cardiff-angriberen for at høre om hans mulige interesse for at repræsentere Polen i landsholdsregi.
Goal.pl peger på, at Polens fodboldforbund i de seneste år har været relativt aktive i forhold til at monitorere spillere med polske rødder, der potentielt kunne blive aktuelle for landsholdet. Som eksempel kan nævnes Aston Villa-profilen Matty Cash.
Indtil videre er det uvist, om Yousef Salech er interesseret i at repræsentere Polen.
Flere lande er interesseret
Ifølge Goal.pl er også Jordan inde i billedet.
– Yousef Salech var i Amman, men han kom ikke med et endeligt svar omkring at spille for Jordan. Jeg har ikke talt med ham personligt. Det er ikke min beslutning. Enhver spiller skal bestemme for sig selv, hvilket land han ønsker at repræsentere, siger Jordans landstræner Jamal Sellami til Goal.pl.
Yousef Salech gav sidste år et stort interview til Tipsbladet, hvor den daværende Sirius-spiller bekræftede, at både Jordan og Palæstinas fodboldforbund var kommet med forespørgsler, men at han ikke havde taget yderligere skridt.
Her pegede Yousef Salech dog samtidig på, at hans ‘førsteprioritet helt klart er at repræsentere Danmark’.
Spørgsmålet er så, om Polen formår at overhale Danmark. Der er i hvert fald ingen tvivl om, at det polske landshold inden længe kan få brug for en ny spydspids, da FC Barcelona-stjernen Robert Lewandowski fylder 37 år til sommer.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT