Brandvarm dansker kan afløse Lewandowski

Flere nationale fodboldforbund har angiveligt snøren ude efter Yousef Salech, der for tiden bomber i England.



Han nåede aldrig at få et gennembrud i Brøndby IF, men efter sit skifte til udlandet har Yousef Salech været brandvarm.

Yousef Salech hamrede i sidste sæson 11 mål ind i 27 Allsvenskan-kampe for Sirius, og det fik i januar Championship-klubben Cardiff til at hente den 23-årige danske angriber.

I den næstbedste engelske række har Yousef Salech fortsat de brandvarme takter med fire mål i de seneste syv ligakampe, og totalt seks mål i 14 kampe i Cardiff-trøjen.

Og ifølge Tipsbladets søstersite Goal.pl har Yousef Salechs knivskarpe form nu fået det polske fodboldforbund til at rette kikkerten mod det tidligere Brøndby-talent.

Yousef Salech har både polske, jordanske og palæstinensiske rødder, skriver Goal.pl, der kan fortælle, at det polske fodboldforbund nu har kontaktet Cardiff-angriberen for at høre om hans mulige interesse for at repræsentere Polen i landsholdsregi.

Goal.pl peger på, at Polens fodboldforbund i de seneste år har været relativt aktive i forhold til at monitorere spillere med polske rødder, der potentielt kunne blive aktuelle for landsholdet. Som eksempel kan nævnes Aston Villa-profilen Matty Cash.

Indtil videre er det uvist, om Yousef Salech er interesseret i at repræsentere Polen.

Flere lande er interesseret

Ifølge Goal.pl er også Jordan inde i billedet.

– Yousef Salech var i Amman, men han kom ikke med et endeligt svar omkring at spille for Jordan. Jeg har ikke talt med ham personligt. Det er ikke min beslutning. Enhver spiller skal bestemme for sig selv, hvilket land han ønsker at repræsentere, siger Jordans landstræner Jamal Sellami til Goal.pl.

Yousef Salech gav sidste år et stort interview til Tipsbladet, hvor den daværende Sirius-spiller bekræftede, at både Jordan og Palæstinas fodboldforbund var kommet med forespørgsler, men at han ikke havde taget yderligere skridt.

Her pegede Yousef Salech dog samtidig på, at hans ‘førsteprioritet helt klart er at repræsentere Danmark’.

Spørgsmålet er så, om Polen formår at overhale Danmark. Der er i hvert fald ingen tvivl om, at det polske landshold inden længe kan få brug for en ny spydspids, da FC Barcelona-stjernen Robert Lewandowski fylder 37 år til sommer.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Vild udtalelse om Nathan Trott

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Han skal jo være Brøndby-mand



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Forlænger med stortalent

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

José Mourinho klarmelder dansker

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Benfica – Real Madrid

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

‘Det var forfærdeligt at se på!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

AGF dummer sig mod Fredericia

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen