Brandvarm dansker kan afløse Lewandowski

Flere nationale fodboldforbund har angiveligt snøren ude efter Yousef Salech, der for tiden bomber i England.



Han nåede aldrig at få et gennembrud i Brøndby IF, men efter sit skifte til udlandet har Yousef Salech været brandvarm.

Yousef Salech hamrede i sidste sæson 11 mål ind i 27 Allsvenskan-kampe for Sirius, og det fik i januar Championship-klubben Cardiff til at hente den 23-årige danske angriber.

I den næstbedste engelske række har Yousef Salech fortsat de brandvarme takter med fire mål i de seneste syv ligakampe, og totalt seks mål i 14 kampe i Cardiff-trøjen.

Og ifølge Tipsbladets søstersite Goal.pl har Yousef Salechs knivskarpe form nu fået det polske fodboldforbund til at rette kikkerten mod det tidligere Brøndby-talent.

Yousef Salech har både polske, jordanske og palæstinensiske rødder, skriver Goal.pl, der kan fortælle, at det polske fodboldforbund nu har kontaktet Cardiff-angriberen for at høre om hans mulige interesse for at repræsentere Polen i landsholdsregi.

Goal.pl peger på, at Polens fodboldforbund i de seneste år har været relativt aktive i forhold til at monitorere spillere med polske rødder, der potentielt kunne blive aktuelle for landsholdet. Som eksempel kan nævnes Aston Villa-profilen Matty Cash.

Indtil videre er det uvist, om Yousef Salech er interesseret i at repræsentere Polen.

Flere lande er interesseret

Ifølge Goal.pl er også Jordan inde i billedet.

– Yousef Salech var i Amman, men han kom ikke med et endeligt svar omkring at spille for Jordan. Jeg har ikke talt med ham personligt. Det er ikke min beslutning. Enhver spiller skal bestemme for sig selv, hvilket land han ønsker at repræsentere, siger Jordans landstræner Jamal Sellami til Goal.pl.

Yousef Salech gav sidste år et stort interview til Tipsbladet, hvor den daværende Sirius-spiller bekræftede, at både Jordan og Palæstinas fodboldforbund var kommet med forespørgsler, men at han ikke havde taget yderligere skridt.

Her pegede Yousef Salech dog samtidig på, at hans ‘førsteprioritet helt klart er at repræsentere Danmark’.

Spørgsmålet er så, om Polen formår at overhale Danmark. Der er i hvert fald ingen tvivl om, at det polske landshold inden længe kan få brug for en ny spydspids, da FC Barcelona-stjernen Robert Lewandowski fylder 37 år til sommer.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tæt på at købe FC København-spiller

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Marcondes afviser tilbud, men…

Belgien – Iran

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Flere Superliga-kamp rykkes

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-boss med spændende transfermelding