Brutal 40-0-sejr sætter rekord

Da Serie 5-holdet “Team Las” fra BSF søndag vandt 40-0 satte klubben en milepæl i dansk fodbold – men ikke på verdensplan.



Som tipsbladet.dk skrev mandag var der mål på samlebånd, da Serie 5-holdet “Team Las” fra BSF søndag vandt hele 40-0 ude over SB 50 Ishøj.

Spillerne fra BSF havde på forhånd aftalt ikke at slække på tempoet eller afslutningerne, selv om de var kommet langt foran. Der stod 18-0 ved pausen, men som cifrene i sejren afslører, blev der om muligt scoret endnu flere gange efter pausen.

Storsejren er formentlig den største sejr på dansk grund – både når det kommet til serie-fodbold og Danmarksturneringen.

I følge databasen hos danskfodbold.com var den hidtil største sejr, på dansk grund, Allinge/Sandvigs 31-0 over Østermarie IF i Bornholmsserien den 13. september 1969.

I Danmarksturneringen ligger rekorden helt tilbage til 28. oktober 1928, da BK Frem vandt 19-0 over Horsens FS fra 28. oktober 1928, medens den målrigeste var B 93 15-5 AaB, altså med 20 mål, fra 23. august 1931. Det skriver danskfodbold.com.

Endnu tidligere, da DBU havde udskrevet sin Fodbold-Turnering, vandt AB med hele 22-0 over Boldklubben Arrow  

Bag de vanvittige cifre fra weekendens Serie 5-kamp er en flok garvede spillere med nylig erfaring fra 2. division og Danmarksserie fra BSF. Spillerne har droslet fodboldkarrieren ned men har nu lavet et lukket hold, der er blevet placeret så lavt i rækkerne, at holdet ikke kommer til at have indflydelse på klubbens øvrige åbne hold højere i rækkerne.

LÆS OGSÅ: vanvittigt: Knuste modstander 40-0

Men selv om BSF-spillerne formentlig godt kan prale af at have Danmarks-rekorden i storsejre, er der stadig uendelig langt til verdensrekorden.

Den blev sat i en grotesk afvikling i slutspilskamp om mesterskabet på Madagaskar. De forsvarende mestre Stade Olympique de L′Emyrne var utilfredse med dommerpræstationerne i en tidligere kamp, der havde resulteret i at deres chancer for at genvinde mesterskabet var væk.

I protest valgte spillerne i samråd med træneren konsekvent at score selvmål kampen igennem. Det endte med 149 selvmål og en kontroversiel sejr på 149-0 til modstanderne fra AS Adema, vis spillere formentlig ikke fik meget sved på panden gennem de 90 minutter.

De danske Serie 5-hold fra BSF møder i weekenden Vallensbæk, som muligvis allerede sveder over tanken om at forsøge at holde nullet mod stærke “Team Las.”





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Færdig i FC Midtjylland?

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

I svime over Højlund

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Choktransfer?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Samler informationer om FCK’er

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Medie peger på FC København

Vild udtalelse om Nathan Trott

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Manchester United jagter Liverpool-profil

Superliga-stortalenter topper international liste

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Trods krise: Freder Superliga-træner

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Forlænger med stortalent

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Han skal jo være Brøndby-mand

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

– Det er absolut bekymrende!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid