Som tipsbladet.dk skrev mandag var der mål på samlebånd, da Serie 5-holdet “Team Las” fra BSF søndag vandt hele 40-0 ude over SB 50 Ishøj.
Spillerne fra BSF havde på forhånd aftalt ikke at slække på tempoet eller afslutningerne, selv om de var kommet langt foran. Der stod 18-0 ved pausen, men som cifrene i sejren afslører, blev der om muligt scoret endnu flere gange efter pausen.
Storsejren er formentlig den største sejr på dansk grund – både når det kommet til serie-fodbold og Danmarksturneringen.
I følge databasen hos danskfodbold.com var den hidtil største sejr, på dansk grund, Allinge/Sandvigs 31-0 over Østermarie IF i Bornholmsserien den 13. september 1969.
I Danmarksturneringen ligger rekorden helt tilbage til 28. oktober 1928, da BK Frem vandt 19-0 over Horsens FS fra 28. oktober 1928, medens den målrigeste var B 93 15-5 AaB, altså med 20 mål, fra 23. august 1931. Det skriver danskfodbold.com.
Endnu tidligere, da DBU havde udskrevet sin Fodbold-Turnering, vandt AB med hele 22-0 over Boldklubben Arrow
Bag de vanvittige cifre fra weekendens Serie 5-kamp er en flok garvede spillere med nylig erfaring fra 2. division og Danmarksserie fra BSF. Spillerne har droslet fodboldkarrieren ned men har nu lavet et lukket hold, der er blevet placeret så lavt i rækkerne, at holdet ikke kommer til at have indflydelse på klubbens øvrige åbne hold højere i rækkerne.
LÆS OGSÅ: vanvittigt: Knuste modstander 40-0
Men selv om BSF-spillerne formentlig godt kan prale af at have Danmarks-rekorden i storsejre, er der stadig uendelig langt til verdensrekorden.
Den blev sat i en grotesk afvikling i slutspilskamp om mesterskabet på Madagaskar. De forsvarende mestre Stade Olympique de L′Emyrne var utilfredse med dommerpræstationerne i en tidligere kamp, der havde resulteret i at deres chancer for at genvinde mesterskabet var væk.
I protest valgte spillerne i samråd med træneren konsekvent at score selvmål kampen igennem. Det endte med 149 selvmål og en kontroversiel sejr på 149-0 til modstanderne fra AS Adema, vis spillere formentlig ikke fik meget sved på panden gennem de 90 minutter.
De danske Serie 5-hold fra BSF møder i weekenden Vallensbæk, som muligvis allerede sveder over tanken om at forsøge at holde nullet mod stærke “Team Las.”
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Færdig: Nu er han rejst til København
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Jess Thorup indlagt
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
EKSKLUSIVT