Brutal 40-0-sejr sætter rekord

Da Serie 5-holdet “Team Las” fra BSF søndag vandt 40-0 satte klubben en milepæl i dansk fodbold – men ikke på verdensplan.



Som tipsbladet.dk skrev mandag var der mål på samlebånd, da Serie 5-holdet “Team Las” fra BSF søndag vandt hele 40-0 ude over SB 50 Ishøj.

Spillerne fra BSF havde på forhånd aftalt ikke at slække på tempoet eller afslutningerne, selv om de var kommet langt foran. Der stod 18-0 ved pausen, men som cifrene i sejren afslører, blev der om muligt scoret endnu flere gange efter pausen.

Storsejren er formentlig den største sejr på dansk grund – både når det kommet til serie-fodbold og Danmarksturneringen.

I følge databasen hos danskfodbold.com var den hidtil største sejr, på dansk grund, Allinge/Sandvigs 31-0 over Østermarie IF i Bornholmsserien den 13. september 1969.

I Danmarksturneringen ligger rekorden helt tilbage til 28. oktober 1928, da BK Frem vandt 19-0 over Horsens FS fra 28. oktober 1928, medens den målrigeste var B 93 15-5 AaB, altså med 20 mål, fra 23. august 1931. Det skriver danskfodbold.com.

Endnu tidligere, da DBU havde udskrevet sin Fodbold-Turnering, vandt AB med hele 22-0 over Boldklubben Arrow  

Bag de vanvittige cifre fra weekendens Serie 5-kamp er en flok garvede spillere med nylig erfaring fra 2. division og Danmarksserie fra BSF. Spillerne har droslet fodboldkarrieren ned men har nu lavet et lukket hold, der er blevet placeret så lavt i rækkerne, at holdet ikke kommer til at have indflydelse på klubbens øvrige åbne hold højere i rækkerne.

LÆS OGSÅ: vanvittigt: Knuste modstander 40-0

Men selv om BSF-spillerne formentlig godt kan prale af at have Danmarks-rekorden i storsejre, er der stadig uendelig langt til verdensrekorden.

Den blev sat i en grotesk afvikling i slutspilskamp om mesterskabet på Madagaskar. De forsvarende mestre Stade Olympique de L′Emyrne var utilfredse med dommerpræstationerne i en tidligere kamp, der havde resulteret i at deres chancer for at genvinde mesterskabet var væk.

I protest valgte spillerne i samråd med træneren konsekvent at score selvmål kampen igennem. Det endte med 149 selvmål og en kontroversiel sejr på 149-0 til modstanderne fra AS Adema, vis spillere formentlig ikke fik meget sved på panden gennem de 90 minutter.

De danske Serie 5-hold fra BSF møder i weekenden Vallensbæk, som muligvis allerede sveder over tanken om at forsøge at holde nullet mod stærke “Team Las.”



Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Andreas Christensen skriver snart under

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Brentford har gjort det igen

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Wrexham slår Premier League-klub

Bach Bak i svime over Uhre

– Lange forhandlinger med FC København

Storklub vil have Filip Jörgensen

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

FC Midtjylland henter Enzo Beck