Brutal 40-0-sejr sætter rekord

Da Serie 5-holdet “Team Las” fra BSF søndag vandt 40-0 satte klubben en milepæl i dansk fodbold – men ikke på verdensplan.



Som tipsbladet.dk skrev mandag var der mål på samlebånd, da Serie 5-holdet “Team Las” fra BSF søndag vandt hele 40-0 ude over SB 50 Ishøj.

Spillerne fra BSF havde på forhånd aftalt ikke at slække på tempoet eller afslutningerne, selv om de var kommet langt foran. Der stod 18-0 ved pausen, men som cifrene i sejren afslører, blev der om muligt scoret endnu flere gange efter pausen.

Storsejren er formentlig den største sejr på dansk grund – både når det kommet til serie-fodbold og Danmarksturneringen.

I følge databasen hos danskfodbold.com var den hidtil største sejr, på dansk grund, Allinge/Sandvigs 31-0 over Østermarie IF i Bornholmsserien den 13. september 1969.

I Danmarksturneringen ligger rekorden helt tilbage til 28. oktober 1928, da BK Frem vandt 19-0 over Horsens FS fra 28. oktober 1928, medens den målrigeste var B 93 15-5 AaB, altså med 20 mål, fra 23. august 1931. Det skriver danskfodbold.com.

Endnu tidligere, da DBU havde udskrevet sin Fodbold-Turnering, vandt AB med hele 22-0 over Boldklubben Arrow  

Bag de vanvittige cifre fra weekendens Serie 5-kamp er en flok garvede spillere med nylig erfaring fra 2. division og Danmarksserie fra BSF. Spillerne har droslet fodboldkarrieren ned men har nu lavet et lukket hold, der er blevet placeret så lavt i rækkerne, at holdet ikke kommer til at have indflydelse på klubbens øvrige åbne hold højere i rækkerne.

LÆS OGSÅ: vanvittigt: Knuste modstander 40-0

Men selv om BSF-spillerne formentlig godt kan prale af at have Danmarks-rekorden i storsejre, er der stadig uendelig langt til verdensrekorden.

Den blev sat i en grotesk afvikling i slutspilskamp om mesterskabet på Madagaskar. De forsvarende mestre Stade Olympique de L′Emyrne var utilfredse med dommerpræstationerne i en tidligere kamp, der havde resulteret i at deres chancer for at genvinde mesterskabet var væk.

I protest valgte spillerne i samråd med træneren konsekvent at score selvmål kampen igennem. Det endte med 149 selvmål og en kontroversiel sejr på 149-0 til modstanderne fra AS Adema, vis spillere formentlig ikke fik meget sved på panden gennem de 90 minutter.

De danske Serie 5-hold fra BSF møder i weekenden Vallensbæk, som muligvis allerede sveder over tanken om at forsøge at holde nullet mod stærke “Team Las.”





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


Norge udnytter hullerne i schweizerosten

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Afslører – i dialog med danske klubber

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

FCK-stjerne i klubskifte?

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

‘En dyr fejl’

Tæt på ny klub

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afvist af United

Det kan ende helt galt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Giver grønt lys til stor transfer

Brøndby-duo skal væk



Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Nu kan de hentes gratis

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Henter Emil Riis



FC København-handel er gået i hårdknude

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

FCK-retur droppet

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Manchester City ude efter dramatisk nederlag



Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Vil af med Sory Kaba

Kongeklø til Den Gamle Dame