Chiellini bænket ved en fejl: Mancini glemte sin briller

Giorgio Chiellin var til manges overraskelse ikke en del af startopstillingen, da Italien mødte Bosnien-Hercegovina fredag. Forklaringen er simpel og ret bizar.



Når han er skadesfri, plejer 36-årige Giorgio Chiellini både at være fast starter og anfører, når Italiens landshold går på banen.

Derfor vækkede det også undren i det italienske, da den rutinerede Juventus-forsvarer fredag var henvist til bænken i Italiens Nations League-opgør mod Bosnien-Hercegovina. I stedet startede den 32-årige Lazio-forsvarer Francesco Acerbi. 

Forklaringen viser sig nu hverken at være dårlig form, skader eller taktiske dispositioner. Det var simpelthen en fejl af landstræner Roberto Mancini, der havde glemt sine briller på et afgørende øjeblik.

– Det er min fejl. De viste mig startopstillingen, jeg havde ikke mine briller på og sagde bare, at det var fint. Jeg lagde ikke mærke til, at Acerbi var der i stedet for Chiellini, siger landstræneren til Football Italia.

Den bizarre fejl fik muligvis konsekvenser for Italien, der måtte nøjes med 1-1 mod Bosnien-Hercegovina, som dermed satte en stopper på Italiens 11 kampe i træk med lutter sejre.

For Chiellini og Acerbi får fejlen dog ikke de store konsekvenser, fortæller Mancini. Det var alligevel planlagt, at de skulle spille én kamp hver under denne landsholdssamling.

– Vi havde fra starten planlagt, at Acerbi skulle spille én af kampene og Chiellini den anden. Jeg spurgte Giorgio (Chiellini red.), om han ville spille fredag eller mandag mod Holland, og han svarede fredag, men nu må vi så bytte rundt.

– Det er jo ikke fordi, at vi kom til at sætte en målmand ned i forsvaret, så det gør ikke den store forskel, men det var en fejl, sagde Mancini. 

Italien møder Holland mandag aften i Nations League – denne gang altså med Giorgio Chiellini i startopstillingen.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Belgien i chok over Balogun-beslutning



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Mexico – England



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Klapper i om stor Superliga-transfer

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Portugal – Spanien