Chiellini bænket ved en fejl: Mancini glemte sin briller

Giorgio Chiellin var til manges overraskelse ikke en del af startopstillingen, da Italien mødte Bosnien-Hercegovina fredag. Forklaringen er simpel og ret bizar.



Når han er skadesfri, plejer 36-årige Giorgio Chiellini både at være fast starter og anfører, når Italiens landshold går på banen.

Derfor vækkede det også undren i det italienske, da den rutinerede Juventus-forsvarer fredag var henvist til bænken i Italiens Nations League-opgør mod Bosnien-Hercegovina. I stedet startede den 32-årige Lazio-forsvarer Francesco Acerbi. 

Forklaringen viser sig nu hverken at være dårlig form, skader eller taktiske dispositioner. Det var simpelthen en fejl af landstræner Roberto Mancini, der havde glemt sine briller på et afgørende øjeblik.

– Det er min fejl. De viste mig startopstillingen, jeg havde ikke mine briller på og sagde bare, at det var fint. Jeg lagde ikke mærke til, at Acerbi var der i stedet for Chiellini, siger landstræneren til Football Italia.

Den bizarre fejl fik muligvis konsekvenser for Italien, der måtte nøjes med 1-1 mod Bosnien-Hercegovina, som dermed satte en stopper på Italiens 11 kampe i træk med lutter sejre.

For Chiellini og Acerbi får fejlen dog ikke de store konsekvenser, fortæller Mancini. Det var alligevel planlagt, at de skulle spille én kamp hver under denne landsholdssamling.

– Vi havde fra starten planlagt, at Acerbi skulle spille én af kampene og Chiellini den anden. Jeg spurgte Giorgio (Chiellini red.), om han ville spille fredag eller mandag mod Holland, og han svarede fredag, men nu må vi så bytte rundt.

– Det er jo ikke fordi, at vi kom til at sætte en målmand ned i forsvaret, så det gør ikke den store forskel, men det var en fejl, sagde Mancini. 

Italien møder Holland mandag aften i Nations League – denne gang altså med Giorgio Chiellini i startopstillingen.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Den værste transfer nogensinde’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Magisk aften for FC København-stjerne

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Benhård transfermelding

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Supercomputer: Værste nogensinde!

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Klart ønske fra Ruben Amorim

Eriksen med kontant udmelding

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Det er til dumpekarakter

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara