Chiellini bænket ved en fejl: Mancini glemte sin briller

Giorgio Chiellin var til manges overraskelse ikke en del af startopstillingen, da Italien mødte Bosnien-Hercegovina fredag. Forklaringen er simpel og ret bizar.



Når han er skadesfri, plejer 36-årige Giorgio Chiellini både at være fast starter og anfører, når Italiens landshold går på banen.

Derfor vækkede det også undren i det italienske, da den rutinerede Juventus-forsvarer fredag var henvist til bænken i Italiens Nations League-opgør mod Bosnien-Hercegovina. I stedet startede den 32-årige Lazio-forsvarer Francesco Acerbi. 

Forklaringen viser sig nu hverken at være dårlig form, skader eller taktiske dispositioner. Det var simpelthen en fejl af landstræner Roberto Mancini, der havde glemt sine briller på et afgørende øjeblik.

– Det er min fejl. De viste mig startopstillingen, jeg havde ikke mine briller på og sagde bare, at det var fint. Jeg lagde ikke mærke til, at Acerbi var der i stedet for Chiellini, siger landstræneren til Football Italia.

Den bizarre fejl fik muligvis konsekvenser for Italien, der måtte nøjes med 1-1 mod Bosnien-Hercegovina, som dermed satte en stopper på Italiens 11 kampe i træk med lutter sejre.

For Chiellini og Acerbi får fejlen dog ikke de store konsekvenser, fortæller Mancini. Det var alligevel planlagt, at de skulle spille én kamp hver under denne landsholdssamling.

– Vi havde fra starten planlagt, at Acerbi skulle spille én af kampene og Chiellini den anden. Jeg spurgte Giorgio (Chiellini red.), om han ville spille fredag eller mandag mod Holland, og han svarede fredag, men nu må vi så bytte rundt.

– Det er jo ikke fordi, at vi kom til at sætte en målmand ned i forsvaret, så det gør ikke den store forskel, men det var en fejl, sagde Mancini. 

Italien møder Holland mandag aften i Nations League – denne gang altså med Giorgio Chiellini i startopstillingen.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Det ser sort ud for B.93

Et markant problem for Silkeborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Brøndby IF – FC Nordsjælland