Chiellini bænket ved en fejl: Mancini glemte sin briller

Giorgio Chiellin var til manges overraskelse ikke en del af startopstillingen, da Italien mødte Bosnien-Hercegovina fredag. Forklaringen er simpel og ret bizar.



Når han er skadesfri, plejer 36-årige Giorgio Chiellini både at være fast starter og anfører, når Italiens landshold går på banen.

Derfor vækkede det også undren i det italienske, da den rutinerede Juventus-forsvarer fredag var henvist til bænken i Italiens Nations League-opgør mod Bosnien-Hercegovina. I stedet startede den 32-årige Lazio-forsvarer Francesco Acerbi. 

Forklaringen viser sig nu hverken at være dårlig form, skader eller taktiske dispositioner. Det var simpelthen en fejl af landstræner Roberto Mancini, der havde glemt sine briller på et afgørende øjeblik.

– Det er min fejl. De viste mig startopstillingen, jeg havde ikke mine briller på og sagde bare, at det var fint. Jeg lagde ikke mærke til, at Acerbi var der i stedet for Chiellini, siger landstræneren til Football Italia.

Den bizarre fejl fik muligvis konsekvenser for Italien, der måtte nøjes med 1-1 mod Bosnien-Hercegovina, som dermed satte en stopper på Italiens 11 kampe i træk med lutter sejre.

For Chiellini og Acerbi får fejlen dog ikke de store konsekvenser, fortæller Mancini. Det var alligevel planlagt, at de skulle spille én kamp hver under denne landsholdssamling.

– Vi havde fra starten planlagt, at Acerbi skulle spille én af kampene og Chiellini den anden. Jeg spurgte Giorgio (Chiellini red.), om han ville spille fredag eller mandag mod Holland, og han svarede fredag, men nu må vi så bytte rundt.

– Det er jo ikke fordi, at vi kom til at sætte en målmand ned i forsvaret, så det gør ikke den store forskel, men det var en fejl, sagde Mancini. 

Italien møder Holland mandag aften i Nations League – denne gang altså med Giorgio Chiellini i startopstillingen.







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Han er færdig i Brøndby

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sønderjyske – Brøndby IF

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Sender stikpille til FC København-flop

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

En voldsom ulighed

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Bayern München laver vildt comeback