Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Christian Eriksen tog ordet "skandale" i sin mund efter Danmarks nederlag til Tjekkiet tirsdag aften.



Christian Eriksen lagde ikke fingre imellem.

– Jeg synes, det er en skandale, at Danmark ikke er med til VM.

Sådan lød det, da den største danske fodboldstjerne i de seneste par årtier tirsdag aften skulle sætte ord på nedturen i Prag.

Danmark var bagud to gange og tabte i straffesparkskonkurrence til Tjekkiet, der dermed indløste billet til sommerens VM-slutrunde i USA, Canada og Mexico på Danmarks bekostning.

– Det er en skandale, når man ser tilbage på det. Vi har haft tre chancer for at kvalificere os, men har ikke grebet nogen af dem, og så fortjener vi heller ikke at være med.

Rasmus Højlund var enig i, at det var fint at bruge ordet “skandale” om Danmarks manglende billet til VM.

– Det, synes jeg, er meget godt beskrevet, sagde Rasmus Højlund, mens Pierre-Emile Højbjerg meget kortfattet stemte i.

– En skandale, lød det fra anføreren, mens Christian Nørgaard spillede ind med lidt flere nuancer.

– Der er nok mange forskellige ord, man kan bruge. Det har været et langt, sejt træk siden sidste samling, hvor vi alle var meget skuffede over, hvad der blev leveret i Parken og mavepusteren i Skotland.

– Alle havde analyseret på, hvad der skete, og alle er mødt op med en fantastisk udstråling og energi denne gang, hvilket også blev vist i Parken og på mange måder også i dag (tirsdag, red.).

– Vi var totalt dominerende mod et tjekkisk hold, der ikke rigtig ville noget, og så var det rouletten til sidst. Vi var forberedte på det, så det var superærgerligt, at det blev afgjort sådan her, siger Christian Nørgaard med henvisning til straffesparkskonkurrencen.

Christian Eriksen mener, at det danske landsholds selvforståelse har fået “et ordentligt hak”.

– Og der vil være en masse slag fra medier og forskellige podcast hist og her, som nok skal være efter en masse spillere. Men det er fortjent, og det skal vi kunne tage. Vi må rejse os, og så skal vi nå EM. Så er det glemt, siger Christian Eriksen.

Pierre-Emile Højbjerg havde ligesom Christian Eriksen ikke travlt med at løbe fra ansvaret.

– Vi må tage ansvaret og acceptere det. Vi må kigge os selv i spejlet. Jeg ved godt, det er automatsvar. Men det er dybfølt. Det er bare ikke godt nok. Som Christian siger, er det en skandale, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Danmark kunne allerede i november have sikret VM-billetten ved at slå Belarus i Parken. Men da smed man en føring til sidst. Få dage senere skulle man blot bruge ét point mod Skotland, men tabte efter to skotske mål i overtiden.

I torsdags vandt Danmark 4-0 over Nordmakedonien i den første playoffkamp og skaffede sig adgang til tirsdagens finale. Her var Danmark bagud to gange, men fik tvunget kampen i straffesparkskonkurrence.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Køber ny cheftræner i AGF

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Bayern München – Real Madrid

Langer ud efter Peter Sørensen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu reagerer Morten Krogh

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Tidligere FCK-spiller skal for retten

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Arsenal – Sporting CP

Blæst fuldstændig omkuld



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

22 millioner kroner!

Laver aftale med Frederik Birk

Den bedste handel i Superligaen!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Brøndby er de dårligste i Europa

Heldige danske damer slår Sverige

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal