HELSINGØR (Tipsbladet): Det er efterhånden en hel del år siden, at det danske A-landshold vandt et trofæ, men til sommer er muligheden der.
I denne uge skal Danmark spille to Nations League-kvartfinaler mod Portugal, og med en samlet sejr her vil Brian Riemers tropper gå videre til Final Four, som skal spilles i Tyskland eller Italien i begyndelsen af juni. Her vil Danmark skulle møde enten Tyskland eller Italien i en eventuel semifinale.
Og netop det faktum, at det er to kvartfinaler og ikke kvalifikationskampe eller testkampe, der står for døren, gør den aktuelle landsholdssamling til en væsentligt anderledes oplevelse. Sådan lød vurderingen tirsdag fra Christian Eriksen, da landsholdsstjernen mødte Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør.
– Ja, det synes jeg. Det er fedt, at det er en kvartfinale, hvor du kan komme videre til Final Four med et dansk landshold. Det kunne være historisk at gå videre og have en mulighed for at vinde et trofæ. Men selvfølgelig skal vi forbi Portugal først og det bliver to svære, men også to fede kampe, hvor der virkelig er noget på spil, lød det her fra Christian Eriksen.
Manchester United-spilleren føler selv, at han går ind til kampene i fin form.
– Det har været fint, jeg har fået spilletid den seneste uges tid, så der er ikke nogen spørgsmål om det heller. Kroppen har det rigtigt fint. Jeg har prøvet at tage de minutter, jeg kunne i klubben, og har spillet lidt på det seneste, lød det fra den rutinerede midtbanespiller, der kommer til at stå overfor sin normale kollega på midtbanen, Bruno Fernandes:
– Jeg oplever det samme, som I ser i kampene. En mand, der præsterer i øjeblikket, og som er utrolig vigtig for os og for klubben, og som har været det i lang, lang tid. Så er jeg slet ikke overrasket over det niveau, han præsterer på.

Christian Eriksen øjner muligheden for, at Danmark til juni kan løfte Nations League-trofæet (Foto: Alamy).
Ros til Biereth og Damsgaard
Brian Riemer trak i sidste uge flere kaniner op af hatten, da han udtog helt unge talenter som Victor Froholdt og Lucas Høgsberg. Uprøvede spillere på landsholdsniveau, men dog ikke så ukendte, at Christian Eriksen var nødt til at google dem efter landsholdsudtagelsen.
– Haha, nej, jeg havde set dem!
– Jeg følger jo lidt med i fodbold en gang imellem, men jeg skal gerne indrømme, at jeg ikke har set mange kampe med dem. Men jeg havde godt læst om dem i medierne, det er jo jer, der skriver lidt om dem en gang imellem, så jeg havde læst lidt.
En anden mulig debutant i truppen er Mika Biereth, der har bombet løs efter januarskiftet til Monaco.
– Det er fedt. Spændende, spændende spiller, som jeg tror lidt har overrasket os alle. Det er fedt, at Brian tager ham med, så vi kan se ham an, og han kan se det danske landshold an. Vi kan se, hvor han står. Det bliver fedt. Det bliver spændende at se, men han er ikke den eneste, der er et par stykker, der er lidt nye i gruppen. Det er fedt at se de unge komme op, lød det fra Christian Eriksen.
En anden brandvarm spiller i den danske landsholdstrup er Mikkel Damsgaard, der har haft en helt forrygende sæson i Brentford med to mål og 10 assister i Premier League, og den udvikling glæder selvsagt Christian Eriksen.
– Det er pisse fedt! Jeg ved selvfølgelig, hvad han gik igennem i de seneste par år, og jeg synes, at det er fedt, at han har arbejdet sig tilbage, som han har. Han har været koncentreret og fokuseret på at komme tilbage, og han har haft god støtte fra Brentford og Thomas (Frank, red.), er jeg sikker på. Det er fedt at se, at det bærer frugt nu, lød det fra Manchester United-spilleren.
Med en håndfuld nye navne på landsholdet er Brian Riemer i gang med at sætte sit eget præg på landsholdet, der dermed gennemgår en lille transformation. Med sine 33 år er Christian Eriksen den næstældste spiller i truppen, men han vil ikke så så langt som at sige, at han påtager sig ‘faderrollen’ på landsholdet.
– Nej, det er Schmeichel. Jeg kan tage storebror-rollen, så kan Kasper tage far-rollen, lød det med et glimt i øjet fra Christian Eriksen.
– Jeg glæder mig til at komme ind og se noget ungt og noget friskt. Det er lidt det samme, når du er i en klub eller på et landshold i længere tid, så sker der rotationer en gang imellem, med yngre spillere, der kommer op. Så jeg håber, at de kommer op med en masse selvtillid og får vist sig frem.
Det er torsdag klokken 20.45, at Danmark og Portugal brager sammen i Parken. Returkampen spilles på søndag i Lissabon.
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
Her kan du se Viborg FF mod FC København
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
FCM ansætter ny topboss
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Nu svarer David Nielsen
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans