Christian Eriksen øjner historisk mulighed

Christian Eriksen drømmer om at kvalificere Danmark til Final Four.



HELSINGØR (Tipsbladet): Det er efterhånden en hel del år siden, at det danske A-landshold vandt et trofæ, men til sommer er muligheden der.

I denne uge skal Danmark spille to Nations League-kvartfinaler mod Portugal, og med en samlet sejr her vil Brian Riemers tropper gå videre til Final Four, som skal spilles i Tyskland eller Italien i begyndelsen af juni. Her vil Danmark skulle møde enten Tyskland eller Italien i en eventuel semifinale.

Og netop det faktum, at det er to kvartfinaler og ikke kvalifikationskampe eller testkampe, der står for døren, gør den aktuelle landsholdssamling til en væsentligt anderledes oplevelse. Sådan lød vurderingen tirsdag fra Christian Eriksen, da landsholdsstjernen mødte Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør.

– Ja, det synes jeg. Det er fedt, at det er en kvartfinale, hvor du kan komme videre til Final Four med et dansk landshold. Det kunne være historisk at gå videre og have en mulighed for at vinde et trofæ. Men selvfølgelig skal vi forbi Portugal først og det bliver to svære, men også to fede kampe, hvor der virkelig er noget på spil, lød det her fra Christian Eriksen.

Manchester United-spilleren føler selv, at han går ind til kampene i fin form.

– Det har været fint, jeg har fået spilletid den seneste uges tid, så der er ikke nogen spørgsmål om det heller. Kroppen har det rigtigt fint. Jeg har prøvet at tage de minutter, jeg kunne i klubben, og har spillet lidt på det seneste, lød det fra den rutinerede midtbanespiller, der kommer til at stå overfor sin normale kollega på midtbanen, Bruno Fernandes:

– Jeg oplever det samme, som I ser i kampene. En mand, der præsterer i øjeblikket, og som er utrolig vigtig for os og for klubben, og som har været det i lang, lang tid. Så er jeg slet ikke overrasket over det niveau, han præsterer på.

Christian Eriksen øjner muligheden for, at Danmark til juni kan løfte Nations League-trofæet (Foto: Alamy).

Ros til Biereth og Damsgaard
Brian Riemer trak i sidste uge flere kaniner op af hatten, da han udtog helt unge talenter som Victor Froholdt og Lucas Høgsberg. Uprøvede spillere på landsholdsniveau, men dog ikke så ukendte, at Christian Eriksen var nødt til at google dem efter landsholdsudtagelsen.

– Haha, nej, jeg havde set dem!

– Jeg følger jo lidt med i fodbold en gang imellem, men jeg skal gerne indrømme, at jeg ikke har set mange kampe med dem. Men jeg havde godt læst om dem i medierne, det er jo jer, der skriver lidt om dem en gang imellem, så jeg havde læst lidt.

En anden mulig debutant i truppen er Mika Biereth, der har bombet løs efter januarskiftet til Monaco.

– Det er fedt. Spændende, spændende spiller, som jeg tror lidt har overrasket os alle. Det er fedt, at Brian tager ham med, så vi kan se ham an, og han kan se det danske landshold an. Vi kan se, hvor han står. Det bliver fedt. Det bliver spændende at se, men han er ikke den eneste, der er et par stykker, der er lidt nye i gruppen. Det er fedt at se de unge komme op, lød det fra Christian Eriksen.

En anden brandvarm spiller i den danske landsholdstrup er Mikkel Damsgaard, der har haft en helt forrygende sæson i Brentford med to mål og 10 assister i Premier League, og den udvikling glæder selvsagt Christian Eriksen.

– Det er pisse fedt! Jeg ved selvfølgelig, hvad han gik igennem i de seneste par år, og jeg synes, at det er fedt, at han har arbejdet sig tilbage, som han har. Han har været koncentreret og fokuseret på at komme tilbage, og han har haft god støtte fra Brentford og Thomas (Frank, red.), er jeg sikker på. Det er fedt at se, at det bærer frugt nu, lød det fra Manchester United-spilleren.

Med en håndfuld nye navne på landsholdet er Brian Riemer i gang med at sætte sit eget præg på landsholdet, der dermed gennemgår en lille transformation. Med sine 33 år er Christian Eriksen den næstældste spiller i truppen, men han vil ikke så så langt som at sige, at han påtager sig ‘faderrollen’ på landsholdet.

– Nej, det er Schmeichel. Jeg kan tage storebror-rollen, så kan Kasper tage far-rollen, lød det med et glimt i øjet fra Christian Eriksen.

– Jeg glæder mig til at komme ind og se noget ungt og noget friskt. Det er lidt det samme, når du er i en klub eller på et landshold i længere tid, så sker der rotationer en gang imellem, med yngre spillere, der kommer op. Så jeg håber, at de kommer op med en masse selvtillid og får vist sig frem.

Det er torsdag klokken 20.45, at Danmark og Portugal brager sammen i Parken. Returkampen spilles på søndag i Lissabon.





Økonomisk bombe i ny aftale


Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Afviser Diant Ramaj-bombe

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland

Overvejede at sige op

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

FC København-transfer går hele verden rundt

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Medier peger på stort problem for Thomas Frank

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Brøndby kan blive ramt af forbud

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Godt nyt

Krævet fyret efter nedslagtning

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

Taylor Swift til Brøndby?

‘Det var exceptionelt’

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Rasende på Mohamed Salah

Danskers fremtid på plads

Lykkelige Bidstrup: ‘Jeg sender et klart signal’

Antonsen slår Axelsen i drama

‘Alle har set de chokerende billeder’

Dansk kæmpesejr – straffede dem kynisk

Brøndby får bøde på 140.000 kroner

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf

Afløser skadede landsholdsstjerner

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu