Danmark blæser til angreb i Ungarn

Danmark må ikke være bange for at tabe bolden eller komme bagud mod Belarus, siger Brian Riemer.



Det danske fodboldlandshold er tårnhøj favorit i torsdagens udekamp mod Belarus i VM-kvalifikationen.

Verdensranglistens nummer 100 mønstrer et hold uden kendte profiler, og Belarus viste et sløjt niveau, da holdet i september åbnede VM-kvalifikationen med et samlet nederlag på 1-7 til Grækenland og Skotland.

Alligevel kan torsdagens kamp i den ungarske by Zalaegerszeg blive bøvlet, hvis de danske spillere beholder sikkerhedsbæltet på i frygt for at indkassere mål, advarer landstræner Brian Riemer, der i stedet blæser til næsten hæmningsløst angreb.

– Den her slags kampe kan blive rigtig langhårede, hvis man kommer til at spille bolden for meget på tværs og vente og vente og vente på en eller anden åbning, for så er det for nemt for modstanderne at forsvare med ti mand bag bolden.

– Vi er nødt til at turde udfordre, drible, slå indlæg, spille dybt og lave genpres, så vi kan bringe dem ud af balance.

– Vi må ikke være bange for at få et mål imod os, for hvis vi alligevel scorer tre, betyder det ikke noget, siger landstræneren.

– Jeg vil ikke kalde det at spille med stor risiko. Hvis man er dygtig i genpresset, er der ingen risiko, tilføjer han.

Riemer er ikke imponeret af de takter, han har set fra Belarus. Holdet spiller uden offensive ambitioner og er blottet for fart.

– De har et tungt midterforsvar, og det skal vi udnytte med en masse bevægelse. Deres hold mangler fart i al almindelighed – også oppe foran – og derfor kan vi godt tillade os at være meget aggressive i vores tilgang.

– Vi skal spille så meget som muligt foran deres straffesparksfelt, og så skal vi bare være farligere i indlæg og afslutninger, end vi var mod Skotland, siger han med henvisning til nullerten i Parken i september.

I EM-kvalifikationen i 2023 var Danmark også storfavorit i udekampene mod upåagtede Kasakhstan og verdensranglistens dårligste hold, San Marino.

Opgøret i Astana endte med en historisk fiasko, og først sent i udekampen i San Marino sikrede Danmark sig en beskæmmende smal og usikker sejr.

En topprofessionel tilgang til kampen mod Belarus skal afværge en gentagelse, siger Mikkel Damsgaard.

– Vi er kæmpe favoritter, så vi skal levere en meget professionel præstation, og hvis vi gør det, så får vi tre point.

– Jeg var ikke med i San Marino, men jeg var med i Kasakhstan, og der havde vi måske også regnet med en let kamp, men det blev alligevel svært, for det er jo stadig 11 mod 11 på banen. Vi skal ikke ud i noget, der pludselig bliver besværligt, siger han.

Derfor har landsholdet forberedt sig grundigt på, hvad de kan forvente Belarus, for forhåndskendskabet er begrænset.

– Det er altid vigtigt at vide meget om modstanderne, så vi skal forberede os som til alle andre kampe. Vi ved, at nogle kampe kan se nemme ud, men hvor det alligevel er svært at få tre point. En sejr over Belarus giver lige så mange point som en sejr nede i Grækenland, siger Damsgaard.

Opgøret begynder torsdag klokken 20.45.

/ritzau/



Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Steve Coopers højre hånd afviser

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Hylder ny United-spiller

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

– Han tog mig på røven!

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Vil købe dansk landsholdsbobler

Forventer friske danskere efter fiasko

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

– Jeg var mega ked af det

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’