Danmark blæser til angreb i Ungarn

Danmark må ikke være bange for at tabe bolden eller komme bagud mod Belarus, siger Brian Riemer.



Det danske fodboldlandshold er tårnhøj favorit i torsdagens udekamp mod Belarus i VM-kvalifikationen.

Verdensranglistens nummer 100 mønstrer et hold uden kendte profiler, og Belarus viste et sløjt niveau, da holdet i september åbnede VM-kvalifikationen med et samlet nederlag på 1-7 til Grækenland og Skotland.

Alligevel kan torsdagens kamp i den ungarske by Zalaegerszeg blive bøvlet, hvis de danske spillere beholder sikkerhedsbæltet på i frygt for at indkassere mål, advarer landstræner Brian Riemer, der i stedet blæser til næsten hæmningsløst angreb.

– Den her slags kampe kan blive rigtig langhårede, hvis man kommer til at spille bolden for meget på tværs og vente og vente og vente på en eller anden åbning, for så er det for nemt for modstanderne at forsvare med ti mand bag bolden.

– Vi er nødt til at turde udfordre, drible, slå indlæg, spille dybt og lave genpres, så vi kan bringe dem ud af balance.

– Vi må ikke være bange for at få et mål imod os, for hvis vi alligevel scorer tre, betyder det ikke noget, siger landstræneren.

– Jeg vil ikke kalde det at spille med stor risiko. Hvis man er dygtig i genpresset, er der ingen risiko, tilføjer han.

Riemer er ikke imponeret af de takter, han har set fra Belarus. Holdet spiller uden offensive ambitioner og er blottet for fart.

– De har et tungt midterforsvar, og det skal vi udnytte med en masse bevægelse. Deres hold mangler fart i al almindelighed – også oppe foran – og derfor kan vi godt tillade os at være meget aggressive i vores tilgang.

– Vi skal spille så meget som muligt foran deres straffesparksfelt, og så skal vi bare være farligere i indlæg og afslutninger, end vi var mod Skotland, siger han med henvisning til nullerten i Parken i september.

I EM-kvalifikationen i 2023 var Danmark også storfavorit i udekampene mod upåagtede Kasakhstan og verdensranglistens dårligste hold, San Marino.

Opgøret i Astana endte med en historisk fiasko, og først sent i udekampen i San Marino sikrede Danmark sig en beskæmmende smal og usikker sejr.

En topprofessionel tilgang til kampen mod Belarus skal afværge en gentagelse, siger Mikkel Damsgaard.

– Vi er kæmpe favoritter, så vi skal levere en meget professionel præstation, og hvis vi gør det, så får vi tre point.

– Jeg var ikke med i San Marino, men jeg var med i Kasakhstan, og der havde vi måske også regnet med en let kamp, men det blev alligevel svært, for det er jo stadig 11 mod 11 på banen. Vi skal ikke ud i noget, der pludselig bliver besværligt, siger han.

Derfor har landsholdet forberedt sig grundigt på, hvad de kan forvente Belarus, for forhåndskendskabet er begrænset.

– Det er altid vigtigt at vide meget om modstanderne, så vi skal forberede os som til alle andre kampe. Vi ved, at nogle kampe kan se nemme ud, men hvor det alligevel er svært at få tre point. En sejr over Belarus giver lige så mange point som en sejr nede i Grækenland, siger Damsgaard.

Opgøret begynder torsdag klokken 20.45.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Superliga-klub tæt på FCK’er

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Mexico – Ecuador

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Frankrig – Sverige

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tyskland – Paraguay