Kasper Dolberg er ude resten af året

Den 23-årige angriber har spillet sin sidste kamp i år, efter at han i efteråret har været plaget af skader.



Kasper Dolberg har spillet sin sidste kamp for OGC Nice i 2020.

Forleden sad den danske landsholdsangriber over mod Nimes I den franske liga med lårproblemer, og han kommer heller ikke i aktion i OGC Nices to sidste kampe inden årsskiftet – mod henholdsvis Lyon og Lorient.

Læs også:Kasper Dolberg misser kamp med lårproblemer

I stedet vil klubben give Kasper Dolberg tid til at komme sig helt ovenpå sine skadesproblemer. Det bekræfter klubbens cheftræner, Adrian Ursea, over for Ligue 1’s hjemmeside.

– I vores nuværende position, hvor det ikke kun er én sejr, der vil ændre alt, har vi brug for, at spillerne er på 100 procent. Det viser sig, at Kasper ikke er 100 procent. Jeg stoler meget på ham, og holdet gør det også. Ideen er at være i stand til at give ham den nødvendige tid til at vende tilbage til sit bedste, så når vi vender tilbage i januar, kan han hjælpe os som han gjorde i starten af sæsonen, siger Adrian Ursea og fortsætter:

Læs også:Superliga-nedrykker jubler: Guldfugl forlænger

– Han er en dreng, der smiler, men er bekymret over alle de små skavanker, han føler. På dette niveau er kroppe ligesom F1-biler, meget finjusterede. Et lille sandkorn kan ødelægge alt, og det kan have indflydelse på ens selvtillid. En angribers rolle kræver en utrolig indsats, når det kommer til at dække et rum på banen. Han har virkelig brug for at føle sig meget komfortabel for at få succes i det, han vil.

Kasper Dolberg, 23 år, har i efteråret blot spillet 12 kampe med tre mål til følge i Nice. Foruden de nuværende skadesproblemer har danskeren også været ude med coronavirus, hofte- og lyskeproblemer. 

Læs også:Officielt: Dolbergs klub smider træneren på porten





Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Her er startopstillingerne til guldbraget

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

AGF – FC Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC København – Vejle Boldklub

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Viborg FF – FC Nordsjælland