Kasper Dolberg er ude resten af året

Den 23-årige angriber har spillet sin sidste kamp i år, efter at han i efteråret har været plaget af skader.



Kasper Dolberg har spillet sin sidste kamp for OGC Nice i 2020.

Forleden sad den danske landsholdsangriber over mod Nimes I den franske liga med lårproblemer, og han kommer heller ikke i aktion i OGC Nices to sidste kampe inden årsskiftet – mod henholdsvis Lyon og Lorient.

Læs også:Kasper Dolberg misser kamp med lårproblemer

I stedet vil klubben give Kasper Dolberg tid til at komme sig helt ovenpå sine skadesproblemer. Det bekræfter klubbens cheftræner, Adrian Ursea, over for Ligue 1’s hjemmeside.

– I vores nuværende position, hvor det ikke kun er én sejr, der vil ændre alt, har vi brug for, at spillerne er på 100 procent. Det viser sig, at Kasper ikke er 100 procent. Jeg stoler meget på ham, og holdet gør det også. Ideen er at være i stand til at give ham den nødvendige tid til at vende tilbage til sit bedste, så når vi vender tilbage i januar, kan han hjælpe os som han gjorde i starten af sæsonen, siger Adrian Ursea og fortsætter:

Læs også:Superliga-nedrykker jubler: Guldfugl forlænger

– Han er en dreng, der smiler, men er bekymret over alle de små skavanker, han føler. På dette niveau er kroppe ligesom F1-biler, meget finjusterede. Et lille sandkorn kan ødelægge alt, og det kan have indflydelse på ens selvtillid. En angribers rolle kræver en utrolig indsats, når det kommer til at dække et rum på banen. Han har virkelig brug for at føle sig meget komfortabel for at få succes i det, han vil.

Kasper Dolberg, 23 år, har i efteråret blot spillet 12 kampe med tre mål til følge i Nice. Foruden de nuværende skadesproblemer har danskeren også været ude med coronavirus, hofte- og lyskeproblemer. 

Læs også:Officielt: Dolbergs klub smider træneren på porten




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Arsenal-dansker vender hjem

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Tottenham henter Liverpool-profil

Kæmper om det samme trænerjob

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Iran får grønt lys til VM

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’