Dansk landstræner ellevild: Det er så sindssygt!

I dag er en kæmpe dag for grønlandsk landsholdsfodbold. I spidsen for nationen står danske Morten Rutkjær, og han kan slet ikke få armene ned over nyheden. Tipsbladet har talt med ham.



Tirsdag den 21. januar rykkede Grønlands fodbolddrømme et skridt nærmere virkelighed.

I en pressemeddelelse fra Grønlands Boldspil-Union, KAK, fremgår det nemlig, at verdens største ø fortsætter sit fodboldeventyr mod at blive det 42. medlem af det Nordamerikanske fodboldforbund, CONCACAF.

– Vi modtog før jul en invitation fra generalsekretær, Philippe Moggio, om et møde i CONCACAF’s hovedkvarter i Miami, siger KAK’s formand, Kenneth Kleist, i pressemeddelelsen.

Invitationen kommer efter KAK tilbage i maj 2024 sendte en ansøgning om optagelse i CONCACAF. Nu er et møde fastlagt til den 27. februar, hvor Kenneth Kleist og Grønlands danske landstræner Morten Rutkjær vil deltage.

Sidstnævnte er stolt på vegne af hele Grønland og glæder sig helt vildt over dagens nyhed.

– Det er så sindssygt og et kæmpe gennembrud. For os er det en stor ting, at vi nu skal til møde med CONCACAF, er Morten Rutkjærs umiddelbare reaktion, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.

Foto: KAK.

50-årige Morten Rutkjær takkede ja til det grønlandske landstrænerjob for fem år siden og har sammen med KAK brugt meget af sin tid på at rykke dem tættere på at skabe en ny fodboldkultur og sikre et medlemsskab.

– Jeg forventer, vi bliver det 42. medlem af CONCACAF, så det er et stort skridt at blive inviteret derover, siger Morten Rutkjær og tilføjer:

– Det vil komme til at ændre så mange ting. Landsholdet kan konkurrere i en VM-kvalifikation, men det ændrer også spillernes tilgang, da de vil have noget at sigte efter og drømme om. Det vil også give befolkningen noget at stå sammen om, så det er meget mere end bare fodbold og deltage i en eventuel VM-kvalifikation.

Missionen om et grønlandsk medlemskab rækker også langt ud over selve optagelsen.

– Vi har en kæmpe plan klar, som strækker sig ud over selve ansøgningen. Det er 45 sider, som er nøje gennemarbejdet, så vi er afklaret med, hvad der skal ske og de næste skridt. Vores største drøm lige nu, er, at vi om nogle år kan spille den første landskamp nogensinde i Grønland. Vi er i gang med at lægge en plan for at bygge et nationalstadion og få etableret faciliteter, så vi kan træne året rundt.

Et medlemsskab vil også gøre det nemmere for Grønland at finde modstandere fremover. Sidst Grønland spillede en kamp, var mod Turkmenistan sidste år under en træningslejr i Tyrkiet.

Foto: KAK.

Finansieringen af Grønlands store fodbold-plan er man også ved at stable på benene.

– Vi er i dialog med den grønlandske regering om at sætte de her ting i søen og søge midler gennem fonde. Vi kan allerede mærke, at interessen for grønlandsk fodbold er stigende, hvor Hummel gerne vil med på rejsen og gøre en forskel. De er med i en aftale, som er med til at give grønlandsk fodbold et løft. Jeg forventer, at flere vil deltage i den kommende periode.

De kommende uger frem til mødet i Miami skal for Morten Rutkjærs vedkommende gå med at forberede sig. Går det, som han forventer, vil Grønland kunne skrive et kæmpe stort kapitel i landets fodboldhistorie som medlem af CONCACAF.

KAK’s formand Kenneth Kleist slår i øvrigt fast i pressemeddelelsen, at invitationen ikke har relation til den nuværende geopolitiske interesse i Grønland.





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kevin Diks skriver historie

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Han stiller ultimative krav

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Voldsom udmelding om Froholdt

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!