Tirsdag den 21. januar rykkede Grønlands fodbolddrømme et skridt nærmere virkelighed.
I en pressemeddelelse fra Grønlands Boldspil-Union, KAK, fremgår det nemlig, at verdens største ø fortsætter sit fodboldeventyr mod at blive det 42. medlem af det Nordamerikanske fodboldforbund, CONCACAF.
– Vi modtog før jul en invitation fra generalsekretær, Philippe Moggio, om et møde i CONCACAF’s hovedkvarter i Miami, siger KAK’s formand, Kenneth Kleist, i pressemeddelelsen.
Invitationen kommer efter KAK tilbage i maj 2024 sendte en ansøgning om optagelse i CONCACAF. Nu er et møde fastlagt til den 27. februar, hvor Kenneth Kleist og Grønlands danske landstræner Morten Rutkjær vil deltage.
Sidstnævnte er stolt på vegne af hele Grønland og glæder sig helt vildt over dagens nyhed.
– Det er så sindssygt og et kæmpe gennembrud. For os er det en stor ting, at vi nu skal til møde med CONCACAF, er Morten Rutkjærs umiddelbare reaktion, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.

50-årige Morten Rutkjær takkede ja til det grønlandske landstrænerjob for fem år siden og har sammen med KAK brugt meget af sin tid på at rykke dem tættere på at skabe en ny fodboldkultur og sikre et medlemsskab.
– Jeg forventer, vi bliver det 42. medlem af CONCACAF, så det er et stort skridt at blive inviteret derover, siger Morten Rutkjær og tilføjer:
– Det vil komme til at ændre så mange ting. Landsholdet kan konkurrere i en VM-kvalifikation, men det ændrer også spillernes tilgang, da de vil have noget at sigte efter og drømme om. Det vil også give befolkningen noget at stå sammen om, så det er meget mere end bare fodbold og deltage i en eventuel VM-kvalifikation.
Missionen om et grønlandsk medlemskab rækker også langt ud over selve optagelsen.
– Vi har en kæmpe plan klar, som strækker sig ud over selve ansøgningen. Det er 45 sider, som er nøje gennemarbejdet, så vi er afklaret med, hvad der skal ske og de næste skridt. Vores største drøm lige nu, er, at vi om nogle år kan spille den første landskamp nogensinde i Grønland. Vi er i gang med at lægge en plan for at bygge et nationalstadion og få etableret faciliteter, så vi kan træne året rundt.
Et medlemsskab vil også gøre det nemmere for Grønland at finde modstandere fremover. Sidst Grønland spillede en kamp, var mod Turkmenistan sidste år under en træningslejr i Tyrkiet.

Finansieringen af Grønlands store fodbold-plan er man også ved at stable på benene.
– Vi er i dialog med den grønlandske regering om at sætte de her ting i søen og søge midler gennem fonde. Vi kan allerede mærke, at interessen for grønlandsk fodbold er stigende, hvor Hummel gerne vil med på rejsen og gøre en forskel. De er med i en aftale, som er med til at give grønlandsk fodbold et løft. Jeg forventer, at flere vil deltage i den kommende periode.
De kommende uger frem til mødet i Miami skal for Morten Rutkjærs vedkommende gå med at forberede sig. Går det, som han forventer, vil Grønland kunne skrive et kæmpe stort kapitel i landets fodboldhistorie som medlem af CONCACAF.
KAK’s formand Kenneth Kleist slår i øvrigt fast i pressemeddelelsen, at invitationen ikke har relation til den nuværende geopolitiske interesse i Grønland.
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
Eriksen ude med hård kritik
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’