Tirsdag den 21. januar rykkede Grønlands fodbolddrømme et skridt nærmere virkelighed.
I en pressemeddelelse fra Grønlands Boldspil-Union, KAK, fremgår det nemlig, at verdens største ø fortsætter sit fodboldeventyr mod at blive det 42. medlem af det Nordamerikanske fodboldforbund, CONCACAF.
– Vi modtog før jul en invitation fra generalsekretær, Philippe Moggio, om et møde i CONCACAF’s hovedkvarter i Miami, siger KAK’s formand, Kenneth Kleist, i pressemeddelelsen.
Invitationen kommer efter KAK tilbage i maj 2024 sendte en ansøgning om optagelse i CONCACAF. Nu er et møde fastlagt til den 27. februar, hvor Kenneth Kleist og Grønlands danske landstræner Morten Rutkjær vil deltage.
Sidstnævnte er stolt på vegne af hele Grønland og glæder sig helt vildt over dagens nyhed.
– Det er så sindssygt og et kæmpe gennembrud. For os er det en stor ting, at vi nu skal til møde med CONCACAF, er Morten Rutkjærs umiddelbare reaktion, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.

50-årige Morten Rutkjær takkede ja til det grønlandske landstrænerjob for fem år siden og har sammen med KAK brugt meget af sin tid på at rykke dem tættere på at skabe en ny fodboldkultur og sikre et medlemsskab.
– Jeg forventer, vi bliver det 42. medlem af CONCACAF, så det er et stort skridt at blive inviteret derover, siger Morten Rutkjær og tilføjer:
– Det vil komme til at ændre så mange ting. Landsholdet kan konkurrere i en VM-kvalifikation, men det ændrer også spillernes tilgang, da de vil have noget at sigte efter og drømme om. Det vil også give befolkningen noget at stå sammen om, så det er meget mere end bare fodbold og deltage i en eventuel VM-kvalifikation.
Missionen om et grønlandsk medlemskab rækker også langt ud over selve optagelsen.
– Vi har en kæmpe plan klar, som strækker sig ud over selve ansøgningen. Det er 45 sider, som er nøje gennemarbejdet, så vi er afklaret med, hvad der skal ske og de næste skridt. Vores største drøm lige nu, er, at vi om nogle år kan spille den første landskamp nogensinde i Grønland. Vi er i gang med at lægge en plan for at bygge et nationalstadion og få etableret faciliteter, så vi kan træne året rundt.
Et medlemsskab vil også gøre det nemmere for Grønland at finde modstandere fremover. Sidst Grønland spillede en kamp, var mod Turkmenistan sidste år under en træningslejr i Tyrkiet.

Finansieringen af Grønlands store fodbold-plan er man også ved at stable på benene.
– Vi er i dialog med den grønlandske regering om at sætte de her ting i søen og søge midler gennem fonde. Vi kan allerede mærke, at interessen for grønlandsk fodbold er stigende, hvor Hummel gerne vil med på rejsen og gøre en forskel. De er med i en aftale, som er med til at give grønlandsk fodbold et løft. Jeg forventer, at flere vil deltage i den kommende periode.
De kommende uger frem til mødet i Miami skal for Morten Rutkjærs vedkommende gå med at forberede sig. Går det, som han forventer, vil Grønland kunne skrive et kæmpe stort kapitel i landets fodboldhistorie som medlem af CONCACAF.
KAK’s formand Kenneth Kleist slår i øvrigt fast i pressemeddelelsen, at invitationen ikke har relation til den nuværende geopolitiske interesse i Grønland.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Danskerne har stor tiltro til Norge
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER