Dansk profil er knust: ‘Et levende mareridt’

Rasmus Nicolaisen er ked af det og knust over, at han blev tvunget til at melde til det danske A-landshold med en skade. Lørdag var en ekstra tung dag for danskeren, da Danmark mødte Spanien.



– Det var en levende drøm, der blev til et levende mareridt.

Skuffelsen er ikke til at tage fejl af. 

Rasmus Nicolaisen har hele livet drømt om at spille for det danske A-landshold, og det var tæt på at lykkes, og så alligevel ikke. 

Toulouse-profilen blev nemlig udtaget til Nations League-kampene mod Spanien og Schweiz, men glæden blev erstattet af stor skuffelse. 

Forsvareren rejste nemlig hjem fra træningslejren i Spanien i tirsdags med en skade, og det har knust danskeren.

– Det var en hård pille at sluge. Det har ikke været sjovt efterfølgende. Man kan ikke altid forudsige, hvad der sker, men det har været en hård uge. Det var ikke så sjovt at se landskamp i lørdags. Jeg må sørge for at få det i orden og komme tilbage hurtigst muligt.

– Man havde en følelse af, at man skulle være et andet sted. Nu brugte jeg så weekenden med min familie hjemme i Danmark i stedet for. Det plejer jo at være noget, som jeg sætter stor pris på, men denne her gang ville man gerne være et andet sted.

– Da jeg så landskampen i tv, følte jeg, at jeg skulle have været der. Det var en levende drøm, der blev til et levende mareridt, siger Rasmus Nicolaisen i et interview med Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Tragikomisk
27-årige Nicolaisen ville gøre alt for at blive i landsholdslejren.

– Det er meget bittert. Det var tragikomisk på en måde. Nu fik man chancen, og så blev man nødt til at melde fra. Det kunne ikke lade sig gøre. Sådan er det nogle gange i den her branche. Hvis helbreddet ikke er helt i orden, så kan man ikke gøre så meget ved det. Man føler, at man ville gøre det med et brækket ben, men det kan man bare ikke.

Hvad har Lars Knudsen sagt til dig angående det hele?

– Det er jo en uheldig situation, og en skade kommer aldrig belejligt. Det var sindssygt dårlig timing. Jeg har været spilleklar i fire år, hvor jeg ikke har misset en kamp på grund af en skade.

– At det skulle ske nu, var uheldigt. Det lagde han også vægt på, men jeg skulle også hjem og få styr på det. Jeg skal give den gas, og så håber jeg på at få en chance igen, hvis jeg fortsætter med at gøre det godt.

Skal du så se landskampen i aften?

– Ja, jeg skal se landskampen. Ingen tvivl om det.

Toulouse-spillere indrømmer dog, at han begyndte at få problemer inden ankomsten til Spanien.

– Jeg mærkede lidt i min akillessene i weekenden, inden jeg skulle mødes med landsholdet. Det ser ud til at vare i måneds tid. Vi tager vores forbehold og ser, hvordan det hele reagerer hen ad vejen, siger den tidligere FC Midtjylland-spiller til Tipsbladet.

Der er kampstart mellem Schweiz og Danmark i St. Gallen klokken 20.45, og Tipsbladet er til stede i Schweiz for at dække kampen.





Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb


Brøndby sparer millioner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

FC København scorer 16 millioner kroner

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

‘De har problemer med os’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne