Dansk profil er knust: ‘Et levende mareridt’

Rasmus Nicolaisen er ked af det og knust over, at han blev tvunget til at melde til det danske A-landshold med en skade. Lørdag var en ekstra tung dag for danskeren, da Danmark mødte Spanien.



– Det var en levende drøm, der blev til et levende mareridt.

Skuffelsen er ikke til at tage fejl af. 

Rasmus Nicolaisen har hele livet drømt om at spille for det danske A-landshold, og det var tæt på at lykkes, og så alligevel ikke. 

Toulouse-profilen blev nemlig udtaget til Nations League-kampene mod Spanien og Schweiz, men glæden blev erstattet af stor skuffelse. 

Forsvareren rejste nemlig hjem fra træningslejren i Spanien i tirsdags med en skade, og det har knust danskeren.

– Det var en hård pille at sluge. Det har ikke været sjovt efterfølgende. Man kan ikke altid forudsige, hvad der sker, men det har været en hård uge. Det var ikke så sjovt at se landskamp i lørdags. Jeg må sørge for at få det i orden og komme tilbage hurtigst muligt.

– Man havde en følelse af, at man skulle være et andet sted. Nu brugte jeg så weekenden med min familie hjemme i Danmark i stedet for. Det plejer jo at være noget, som jeg sætter stor pris på, men denne her gang ville man gerne være et andet sted.

– Da jeg så landskampen i tv, følte jeg, at jeg skulle have været der. Det var en levende drøm, der blev til et levende mareridt, siger Rasmus Nicolaisen i et interview med Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Tragikomisk
27-årige Nicolaisen ville gøre alt for at blive i landsholdslejren.

– Det er meget bittert. Det var tragikomisk på en måde. Nu fik man chancen, og så blev man nødt til at melde fra. Det kunne ikke lade sig gøre. Sådan er det nogle gange i den her branche. Hvis helbreddet ikke er helt i orden, så kan man ikke gøre så meget ved det. Man føler, at man ville gøre det med et brækket ben, men det kan man bare ikke.

Hvad har Lars Knudsen sagt til dig angående det hele?

– Det er jo en uheldig situation, og en skade kommer aldrig belejligt. Det var sindssygt dårlig timing. Jeg har været spilleklar i fire år, hvor jeg ikke har misset en kamp på grund af en skade.

– At det skulle ske nu, var uheldigt. Det lagde han også vægt på, men jeg skulle også hjem og få styr på det. Jeg skal give den gas, og så håber jeg på at få en chance igen, hvis jeg fortsætter med at gøre det godt.

Skal du så se landskampen i aften?

– Ja, jeg skal se landskampen. Ingen tvivl om det.

Toulouse-spillere indrømmer dog, at han begyndte at få problemer inden ankomsten til Spanien.

– Jeg mærkede lidt i min akillessene i weekenden, inden jeg skulle mødes med landsholdet. Det ser ud til at vare i måneds tid. Vi tager vores forbehold og ser, hvordan det hele reagerer hen ad vejen, siger den tidligere FC Midtjylland-spiller til Tipsbladet.

Der er kampstart mellem Schweiz og Danmark i St. Gallen klokken 20.45, og Tipsbladet er til stede i Schweiz for at dække kampen.





Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann




LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Lyngby BK – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Brøndby-boss teaser for transfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF i Europa: De venter i næste runde

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Her er FC Københavns vej i Europa

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur