Dansk profil er knust: ‘Et levende mareridt’

Rasmus Nicolaisen er ked af det og knust over, at han blev tvunget til at melde til det danske A-landshold med en skade. Lørdag var en ekstra tung dag for danskeren, da Danmark mødte Spanien.



– Det var en levende drøm, der blev til et levende mareridt.

Skuffelsen er ikke til at tage fejl af. 

Rasmus Nicolaisen har hele livet drømt om at spille for det danske A-landshold, og det var tæt på at lykkes, og så alligevel ikke. 

Toulouse-profilen blev nemlig udtaget til Nations League-kampene mod Spanien og Schweiz, men glæden blev erstattet af stor skuffelse. 

Forsvareren rejste nemlig hjem fra træningslejren i Spanien i tirsdags med en skade, og det har knust danskeren.

– Det var en hård pille at sluge. Det har ikke været sjovt efterfølgende. Man kan ikke altid forudsige, hvad der sker, men det har været en hård uge. Det var ikke så sjovt at se landskamp i lørdags. Jeg må sørge for at få det i orden og komme tilbage hurtigst muligt.

– Man havde en følelse af, at man skulle være et andet sted. Nu brugte jeg så weekenden med min familie hjemme i Danmark i stedet for. Det plejer jo at være noget, som jeg sætter stor pris på, men denne her gang ville man gerne være et andet sted.

– Da jeg så landskampen i tv, følte jeg, at jeg skulle have været der. Det var en levende drøm, der blev til et levende mareridt, siger Rasmus Nicolaisen i et interview med Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Tragikomisk
27-årige Nicolaisen ville gøre alt for at blive i landsholdslejren.

– Det er meget bittert. Det var tragikomisk på en måde. Nu fik man chancen, og så blev man nødt til at melde fra. Det kunne ikke lade sig gøre. Sådan er det nogle gange i den her branche. Hvis helbreddet ikke er helt i orden, så kan man ikke gøre så meget ved det. Man føler, at man ville gøre det med et brækket ben, men det kan man bare ikke.

Hvad har Lars Knudsen sagt til dig angående det hele?

– Det er jo en uheldig situation, og en skade kommer aldrig belejligt. Det var sindssygt dårlig timing. Jeg har været spilleklar i fire år, hvor jeg ikke har misset en kamp på grund af en skade.

– At det skulle ske nu, var uheldigt. Det lagde han også vægt på, men jeg skulle også hjem og få styr på det. Jeg skal give den gas, og så håber jeg på at få en chance igen, hvis jeg fortsætter med at gøre det godt.

Skal du så se landskampen i aften?

– Ja, jeg skal se landskampen. Ingen tvivl om det.

Toulouse-spillere indrømmer dog, at han begyndte at få problemer inden ankomsten til Spanien.

– Jeg mærkede lidt i min akillessene i weekenden, inden jeg skulle mødes med landsholdet. Det ser ud til at vare i måneds tid. Vi tager vores forbehold og ser, hvordan det hele reagerer hen ad vejen, siger den tidligere FC Midtjylland-spiller til Tipsbladet.

Der er kampstart mellem Schweiz og Danmark i St. Gallen klokken 20.45, og Tipsbladet er til stede i Schweiz for at dække kampen.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Arsenal-dansker vender hjem

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

De jagter Henrik Meister

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Tottenham henter Liverpool-profil

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medie: FC København jagter Michael Parker

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afslører dansk toptræners millionløn