Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Christian Nørgaard har i noget tid gjort sig tanker om at stoppe på landsholdet, fortalte han tirsdag aften.



Nedturen mod Tjekkiet tirsdag aften var måske Christian Nørgaards sidste oplevelse med det danske fodboldlandshold.

Efter nederlaget i straffesparkskonkurrence i den afgørende kamp om VM-billetten var den 32-årige Arsenal-spiller meget i tvivl, om han skal fortsætte på landsholdet.

– Det er et godt spørgsmål. Jeg ved det ikke. Jeg skal hjem og snakke med Brian Riemer om det. Jeg ved det faktisk ikke, siger Christian Nørgaard.

– Jeg har tænkt over det. Lige nu havde jeg håbet på at skulle til VM. Der er sket nogle ting i løbet af det seneste halve år, og det er fantastisk at se, hvor mange unge spillere, der kommer frem nu. Jeg skal tænke over det i hvert fald, siger han.

Det er dog ikke nederlaget i Prag, der har fået Christian Nørgaard til at tænke på sin status som landsholdsspiller.

– Det er nogle tanker, jeg har gjort mig i noget tid. Jeg havde håbet at få VM med. Så nu skal jeg hjem og tænke over det. Så må vi se. Det er en bitter følelse lige nu. Lad os se, siger Christian Nørgaard.

Landstræner Brian Riemer blev også forholdt Christian Nørgaards udtalelser.

– Det er ikke en aften i aften, hvor man skal træffe beslutninger. Han har spillet nogle rigtig fine landskampe i den her samling. Det skal han tage med. Og når tingene har fået lov til at sætte sig, skal vi sætte os og vurdere, hvad der er det rigtige, siger Brian Riemer.

Christian Nørgaard fik debut på det danske landshold i 2020, og siden da har han spillet 41 landskampe.

Det var præstationerne for Brentford, der for fem et halvt år siden fik ham ind i landsholdsvarmen. I sommer skiftede han til storklubben Arsenal.

Tidligere i karrieren har han tørnet ud for Hamburger SV, Brøndby og Fiorentina.

/ritzau/





‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Spændende transfermelding om Maxsø

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Donald Trump bekræfter

‘Det var verdens undergang’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen