Dansk profil overrumplet: ‘Det var voldsomt’

Rasmus Nissen Kristensen kom på hårdt arbejde i den direkte duel med Rafael Leao.



HELSINGØR (Tipsbladet): Han spillede endnu en god landskamp mod Portugal, men Rasmus Nissen Kristensen havde også situationer, hvor han blev maksimalt udfordret af den portugisiske verdensstjerne Rafael Leao.

Fredag stillede Rasmus Nissen Kristensen op til interview i Helsingør med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse, og her blev den danske forsvarsspiller spurgt, om Rafael Leao er en af de vanskeligste modstandere, han har stået over for i karrieren.

– Ja, det er han bestemt, i hvert fald i den del af spillet, i én-mod-én-spillet. Han er unik. Han er sindssygt stærk. Man kender jo hans fart og hans teknik, men det er først, når man spiller overfor ham, man mærker det (hans fysiske styrke, red.).

– Jeg havde spillet overfor ham før (i Serie A, red.), men i en lidt anden rolle, hvor jeg ikke havde lige så meget med ham at gøre, som jeg havde i går. At fornemme hans styrke på egen krop var voldsomt, han er sindssygt dygtig, lød svaret her fra Rasmus Nissen Kristensen.

Den 27-årige forsvarsspiller, der i denne sæson er udlejet til Eintracht Frankfurt fra Leeds, pegede herefter på, at han forsøgte at sidde så tæt som muligt på Rafael Leao og gøre duellen med AC Milan-stjernen så fysisk som muligt.

– Jeg synes, at det til dels lykkedes okay. Han sætter mig nogle gange, en enkelt gang i første halvleg, hvor jeg blev overrumplet af hans fysik. 

– Jeg oplevede ham ligesom da vi mødte dem i sidste sæson på San Siro (med Roma, red.). Man kan jo godt se, at han når lige sætter turboen til, så har han nogle brutale kvaliteter, lød det fra ‘NK’.

‘Det må man tage hatten af for’
Landsholdet har fået masser af ros efter gårsdagens 1-0-sejr over Portugal, hvor Brian Riemers tropper i størstedelen af kampen dominerede Cristiano Ronaldo og kompagni fuldstændigt. Rasmus Nissen Kristensen var dog ikke nødvendigvis overrasket over, at Danmark var så gode, som det var tilfældet.

– Overrasket er et stort ord, for vi er fuldstændigt godt klar over de kvaliteter, vi har som hold, og hvad det er for nogle dygtige spillere, vi har rendende. Men det er klart, at når du sætter en kamp sammen som den i går, det er man nødt til at tage hatten af for. Det er klart, at det kan man ikke forvente hver gang, så på den måde er det selvfølgelig en lille smule overraskende, lød det fra Bundesliga-spilleren.

Brian Riemer udtrykte efter gårsdagens kamp skuffelse over, at sejren ikke blev større end 1-0, fordi Danmark havde chancer til at score en del flere gange. For Rasmus Nissen Kristensen hjælper det dog ikke noget at ærgre sig over de forspildte chancer.

– For det første hjælper det ikke noget at fortryde noget. Selvfølgelig ville vi gerne have scoret flere mål, men vi må hæfte os ved, at vi kommer frem til chancerne, og så må vi håbe på, at vi sparker dem ind i næste kamp, lød det afslutningsvist fra Rasmus Nissen Kristensen.

Det er på søndag klokken 20.45, at Danmark og Portugal mødes i returkampen i Lissabon.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Nægtet Brøndby-skifte



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Dansk målsluger skifter til topklub

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Forventer kæmpe jobtilbud

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

‘Ronaldo vinder kampen’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

– Alt for meget kaos i Horsens



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB