Dansk profil overrumplet: ‘Det var voldsomt’

Rasmus Nissen Kristensen kom på hårdt arbejde i den direkte duel med Rafael Leao.



HELSINGØR (Tipsbladet): Han spillede endnu en god landskamp mod Portugal, men Rasmus Nissen Kristensen havde også situationer, hvor han blev maksimalt udfordret af den portugisiske verdensstjerne Rafael Leao.

Fredag stillede Rasmus Nissen Kristensen op til interview i Helsingør med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse, og her blev den danske forsvarsspiller spurgt, om Rafael Leao er en af de vanskeligste modstandere, han har stået over for i karrieren.

– Ja, det er han bestemt, i hvert fald i den del af spillet, i én-mod-én-spillet. Han er unik. Han er sindssygt stærk. Man kender jo hans fart og hans teknik, men det er først, når man spiller overfor ham, man mærker det (hans fysiske styrke, red.).

– Jeg havde spillet overfor ham før (i Serie A, red.), men i en lidt anden rolle, hvor jeg ikke havde lige så meget med ham at gøre, som jeg havde i går. At fornemme hans styrke på egen krop var voldsomt, han er sindssygt dygtig, lød svaret her fra Rasmus Nissen Kristensen.

Den 27-årige forsvarsspiller, der i denne sæson er udlejet til Eintracht Frankfurt fra Leeds, pegede herefter på, at han forsøgte at sidde så tæt som muligt på Rafael Leao og gøre duellen med AC Milan-stjernen så fysisk som muligt.

– Jeg synes, at det til dels lykkedes okay. Han sætter mig nogle gange, en enkelt gang i første halvleg, hvor jeg blev overrumplet af hans fysik. 

– Jeg oplevede ham ligesom da vi mødte dem i sidste sæson på San Siro (med Roma, red.). Man kan jo godt se, at han når lige sætter turboen til, så har han nogle brutale kvaliteter, lød det fra ‘NK’.

‘Det må man tage hatten af for’
Landsholdet har fået masser af ros efter gårsdagens 1-0-sejr over Portugal, hvor Brian Riemers tropper i størstedelen af kampen dominerede Cristiano Ronaldo og kompagni fuldstændigt. Rasmus Nissen Kristensen var dog ikke nødvendigvis overrasket over, at Danmark var så gode, som det var tilfældet.

– Overrasket er et stort ord, for vi er fuldstændigt godt klar over de kvaliteter, vi har som hold, og hvad det er for nogle dygtige spillere, vi har rendende. Men det er klart, at når du sætter en kamp sammen som den i går, det er man nødt til at tage hatten af for. Det er klart, at det kan man ikke forvente hver gang, så på den måde er det selvfølgelig en lille smule overraskende, lød det fra Bundesliga-spilleren.

Brian Riemer udtrykte efter gårsdagens kamp skuffelse over, at sejren ikke blev større end 1-0, fordi Danmark havde chancer til at score en del flere gange. For Rasmus Nissen Kristensen hjælper det dog ikke noget at ærgre sig over de forspildte chancer.

– For det første hjælper det ikke noget at fortryde noget. Selvfølgelig ville vi gerne have scoret flere mål, men vi må hæfte os ved, at vi kommer frem til chancerne, og så må vi håbe på, at vi sparker dem ind i næste kamp, lød det afslutningsvist fra Rasmus Nissen Kristensen.

Det er på søndag klokken 20.45, at Danmark og Portugal mødes i returkampen i Lissabon.





LIVE: Real Madrid-stjerner er klar til CL-brag




Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Han stiller ultimative krav

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

United overvejer disse fem managers

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Markant transfermelding om Højlund

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet