Dansk profil overrumplet: ‘Det var voldsomt’

Rasmus Nissen Kristensen kom på hårdt arbejde i den direkte duel med Rafael Leao.



HELSINGØR (Tipsbladet): Han spillede endnu en god landskamp mod Portugal, men Rasmus Nissen Kristensen havde også situationer, hvor han blev maksimalt udfordret af den portugisiske verdensstjerne Rafael Leao.

Fredag stillede Rasmus Nissen Kristensen op til interview i Helsingør med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse, og her blev den danske forsvarsspiller spurgt, om Rafael Leao er en af de vanskeligste modstandere, han har stået over for i karrieren.

– Ja, det er han bestemt, i hvert fald i den del af spillet, i én-mod-én-spillet. Han er unik. Han er sindssygt stærk. Man kender jo hans fart og hans teknik, men det er først, når man spiller overfor ham, man mærker det (hans fysiske styrke, red.).

– Jeg havde spillet overfor ham før (i Serie A, red.), men i en lidt anden rolle, hvor jeg ikke havde lige så meget med ham at gøre, som jeg havde i går. At fornemme hans styrke på egen krop var voldsomt, han er sindssygt dygtig, lød svaret her fra Rasmus Nissen Kristensen.

Den 27-årige forsvarsspiller, der i denne sæson er udlejet til Eintracht Frankfurt fra Leeds, pegede herefter på, at han forsøgte at sidde så tæt som muligt på Rafael Leao og gøre duellen med AC Milan-stjernen så fysisk som muligt.

– Jeg synes, at det til dels lykkedes okay. Han sætter mig nogle gange, en enkelt gang i første halvleg, hvor jeg blev overrumplet af hans fysik. 

– Jeg oplevede ham ligesom da vi mødte dem i sidste sæson på San Siro (med Roma, red.). Man kan jo godt se, at han når lige sætter turboen til, så har han nogle brutale kvaliteter, lød det fra ‘NK’.

‘Det må man tage hatten af for’
Landsholdet har fået masser af ros efter gårsdagens 1-0-sejr over Portugal, hvor Brian Riemers tropper i størstedelen af kampen dominerede Cristiano Ronaldo og kompagni fuldstændigt. Rasmus Nissen Kristensen var dog ikke nødvendigvis overrasket over, at Danmark var så gode, som det var tilfældet.

– Overrasket er et stort ord, for vi er fuldstændigt godt klar over de kvaliteter, vi har som hold, og hvad det er for nogle dygtige spillere, vi har rendende. Men det er klart, at når du sætter en kamp sammen som den i går, det er man nødt til at tage hatten af for. Det er klart, at det kan man ikke forvente hver gang, så på den måde er det selvfølgelig en lille smule overraskende, lød det fra Bundesliga-spilleren.

Brian Riemer udtrykte efter gårsdagens kamp skuffelse over, at sejren ikke blev større end 1-0, fordi Danmark havde chancer til at score en del flere gange. For Rasmus Nissen Kristensen hjælper det dog ikke noget at ærgre sig over de forspildte chancer.

– For det første hjælper det ikke noget at fortryde noget. Selvfølgelig ville vi gerne have scoret flere mål, men vi må hæfte os ved, at vi kommer frem til chancerne, og så må vi håbe på, at vi sparker dem ind i næste kamp, lød det afslutningsvist fra Rasmus Nissen Kristensen.

Det er på søndag klokken 20.45, at Danmark og Portugal mødes i returkampen i Lissabon.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Stort medie langer ud efter Jens Stage



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Stor overraskelse til FCM-træning



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Henter 16-årig i FC København

Vil gøre det onde ved Brøndby

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Froholdt-video trækker overskrifter

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

– Det er en frustration for os alle

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Leeds kan lege med mod Man City

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’