Dansk profil overrumplet: ‘Det var voldsomt’

Rasmus Nissen Kristensen kom på hårdt arbejde i den direkte duel med Rafael Leao.



HELSINGØR (Tipsbladet): Han spillede endnu en god landskamp mod Portugal, men Rasmus Nissen Kristensen havde også situationer, hvor han blev maksimalt udfordret af den portugisiske verdensstjerne Rafael Leao.

Fredag stillede Rasmus Nissen Kristensen op til interview i Helsingør med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse, og her blev den danske forsvarsspiller spurgt, om Rafael Leao er en af de vanskeligste modstandere, han har stået over for i karrieren.

– Ja, det er han bestemt, i hvert fald i den del af spillet, i én-mod-én-spillet. Han er unik. Han er sindssygt stærk. Man kender jo hans fart og hans teknik, men det er først, når man spiller overfor ham, man mærker det (hans fysiske styrke, red.).

– Jeg havde spillet overfor ham før (i Serie A, red.), men i en lidt anden rolle, hvor jeg ikke havde lige så meget med ham at gøre, som jeg havde i går. At fornemme hans styrke på egen krop var voldsomt, han er sindssygt dygtig, lød svaret her fra Rasmus Nissen Kristensen.

Den 27-årige forsvarsspiller, der i denne sæson er udlejet til Eintracht Frankfurt fra Leeds, pegede herefter på, at han forsøgte at sidde så tæt som muligt på Rafael Leao og gøre duellen med AC Milan-stjernen så fysisk som muligt.

– Jeg synes, at det til dels lykkedes okay. Han sætter mig nogle gange, en enkelt gang i første halvleg, hvor jeg blev overrumplet af hans fysik. 

– Jeg oplevede ham ligesom da vi mødte dem i sidste sæson på San Siro (med Roma, red.). Man kan jo godt se, at han når lige sætter turboen til, så har han nogle brutale kvaliteter, lød det fra ‘NK’.

‘Det må man tage hatten af for’
Landsholdet har fået masser af ros efter gårsdagens 1-0-sejr over Portugal, hvor Brian Riemers tropper i størstedelen af kampen dominerede Cristiano Ronaldo og kompagni fuldstændigt. Rasmus Nissen Kristensen var dog ikke nødvendigvis overrasket over, at Danmark var så gode, som det var tilfældet.

– Overrasket er et stort ord, for vi er fuldstændigt godt klar over de kvaliteter, vi har som hold, og hvad det er for nogle dygtige spillere, vi har rendende. Men det er klart, at når du sætter en kamp sammen som den i går, det er man nødt til at tage hatten af for. Det er klart, at det kan man ikke forvente hver gang, så på den måde er det selvfølgelig en lille smule overraskende, lød det fra Bundesliga-spilleren.

Brian Riemer udtrykte efter gårsdagens kamp skuffelse over, at sejren ikke blev større end 1-0, fordi Danmark havde chancer til at score en del flere gange. For Rasmus Nissen Kristensen hjælper det dog ikke noget at ærgre sig over de forspildte chancer.

– For det første hjælper det ikke noget at fortryde noget. Selvfølgelig ville vi gerne have scoret flere mål, men vi må hæfte os ved, at vi kommer frem til chancerne, og så må vi håbe på, at vi sparker dem ind i næste kamp, lød det afslutningsvist fra Rasmus Nissen Kristensen.

Det er på søndag klokken 20.45, at Danmark og Portugal mødes i returkampen i Lissabon.





Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brian Riemer giver råd til storklub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC Midtjylland – FC København

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Barcelona trækker sig fra turnering

AGF og OB var enige om at spille søndag

Silkeborg IF – Viborg FF

Tæt på utrolig kamprekord

Lyon tager stor Nartey-beslutning



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Ny kæmpe nedtur for Frank

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Hylder Manchester United-stjerne