Dansk profil overrumplet: ‘Det var voldsomt’

Rasmus Nissen Kristensen kom på hårdt arbejde i den direkte duel med Rafael Leao.



HELSINGØR (Tipsbladet): Han spillede endnu en god landskamp mod Portugal, men Rasmus Nissen Kristensen havde også situationer, hvor han blev maksimalt udfordret af den portugisiske verdensstjerne Rafael Leao.

Fredag stillede Rasmus Nissen Kristensen op til interview i Helsingør med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse, og her blev den danske forsvarsspiller spurgt, om Rafael Leao er en af de vanskeligste modstandere, han har stået over for i karrieren.

– Ja, det er han bestemt, i hvert fald i den del af spillet, i én-mod-én-spillet. Han er unik. Han er sindssygt stærk. Man kender jo hans fart og hans teknik, men det er først, når man spiller overfor ham, man mærker det (hans fysiske styrke, red.).

– Jeg havde spillet overfor ham før (i Serie A, red.), men i en lidt anden rolle, hvor jeg ikke havde lige så meget med ham at gøre, som jeg havde i går. At fornemme hans styrke på egen krop var voldsomt, han er sindssygt dygtig, lød svaret her fra Rasmus Nissen Kristensen.

Den 27-årige forsvarsspiller, der i denne sæson er udlejet til Eintracht Frankfurt fra Leeds, pegede herefter på, at han forsøgte at sidde så tæt som muligt på Rafael Leao og gøre duellen med AC Milan-stjernen så fysisk som muligt.

– Jeg synes, at det til dels lykkedes okay. Han sætter mig nogle gange, en enkelt gang i første halvleg, hvor jeg blev overrumplet af hans fysik. 

– Jeg oplevede ham ligesom da vi mødte dem i sidste sæson på San Siro (med Roma, red.). Man kan jo godt se, at han når lige sætter turboen til, så har han nogle brutale kvaliteter, lød det fra ‘NK’.

‘Det må man tage hatten af for’
Landsholdet har fået masser af ros efter gårsdagens 1-0-sejr over Portugal, hvor Brian Riemers tropper i størstedelen af kampen dominerede Cristiano Ronaldo og kompagni fuldstændigt. Rasmus Nissen Kristensen var dog ikke nødvendigvis overrasket over, at Danmark var så gode, som det var tilfældet.

– Overrasket er et stort ord, for vi er fuldstændigt godt klar over de kvaliteter, vi har som hold, og hvad det er for nogle dygtige spillere, vi har rendende. Men det er klart, at når du sætter en kamp sammen som den i går, det er man nødt til at tage hatten af for. Det er klart, at det kan man ikke forvente hver gang, så på den måde er det selvfølgelig en lille smule overraskende, lød det fra Bundesliga-spilleren.

Brian Riemer udtrykte efter gårsdagens kamp skuffelse over, at sejren ikke blev større end 1-0, fordi Danmark havde chancer til at score en del flere gange. For Rasmus Nissen Kristensen hjælper det dog ikke noget at ærgre sig over de forspildte chancer.

– For det første hjælper det ikke noget at fortryde noget. Selvfølgelig ville vi gerne have scoret flere mål, men vi må hæfte os ved, at vi kommer frem til chancerne, og så må vi håbe på, at vi sparker dem ind i næste kamp, lød det afslutningsvist fra Rasmus Nissen Kristensen.

Det er på søndag klokken 20.45, at Danmark og Portugal mødes i returkampen i Lissabon.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Danmark – Nordmakedonien

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Nægter at undskylde til Steve Cooper

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

FC København jagter Neestrup-erstatning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Nu flytter anfører til Danmark

Brøndby-handel er kollapset

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Helt på røven over Victor Froholdt

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

– Det er Neestrups tre største fejl

Divisionsforeningen med markant udmelding

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Philip Billing tabte kæben

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’