Dansk startdebutant strålede: Det er gode gener

Victor Kristiansen spillede fredag, som om han havde en masse landskampe i baggagen, og det understreger en af hans styrker: Han er klar, når det gælder.



Tipsbladet i Helsingør. 

"VK" på landsholdets venstre back er formentlig et syn, man godt kan begynde at vænne sig til. Den tidligere FC København-back klæder landsholdet med sin energi, sine gode indlæg og ikke mindst sit venstre ben.

Sådan lød det i Tipsbladets dom over Victor Kristiansen efter landsholdets sejr over Slovenien fredag, hvor han desuden fik karakteren fem og dermed blev kåret til danskernes bedste sammen Thomas Delaney.

Kampen var blot venstrebackens tredje landskamp – og endda hans første som starter – men hvis der var nerver før kampen, var de ikke til at se.

Så hvor kommer den selvsikkerhed og ro på banen fra?

– Nu har jeg efterhånden prøvet et par gange at blive kastet for løverne, både i FCK, Leicester, Bologna og nu landsholdet. Jeg tror, det er en af mine store styrker, at man kan stole på mig, når det gælder. Det er nok også det, der gør, at man ofte glemmer, at jeg kun er 20 år.

– Jeg ved ikke, hvor det kommer fra. Det er nogle gode gener, siger Victor Kristiansen med et smil dagen derpå i landsholdslejren.

Og de rosende ord kom ikke kun fra medierne efter kampen. Også landstræner Kasper Hjulmand glædede sig over venstrebackens præstation, siger venstrebacken selv.

– Han var godt tilfreds, og nu har det været noget tid, hvor han gerne har villet have mig med, men jeg har desværre måttet melde afbud på grund af nogle skader. Så det at kombinere det hele i går med et godt resultat og en god præstation af mig, var han fint tilfreds med, fortæller “VK”.

Victor Kristiansens to første landskampe var på udebane mod henholdsvis Slovenien og Finland, så særligt en ting vil han nok huske fredagens kamp for.

– Jeg fik kuldegysninger af at stå og synge (nationalsangen) og at kunne kigge op på min familie og få øjenkontakt. Det var en meget, meget stor dag for os. At det kunne toppes med en god præstation, gjorde det endnu bedre, siger han.

På mandag kan den tidligere FC København-back spille sin fjerde landskamp, hvis han kommer i spil mod Nordirland i den sidste EM-kvalifikationskamp. 





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Stort medie fremhæver FCM-flop

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

– De lignede lort!

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Stor skuffelse

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

FCK-boss kan snart præsentere noget

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’