Dansk stjerne i ny rolle? Kasper Hjulmand er åben

Kasper Hjulmand glæder sig over, at Andreas Skov Olsen har succes i Club Brugge og åbner for at bruge kantspilleren på højre wingback.



Fodboldåret 2021 var fyldt med modsætninger for Andreas Skov Olsen. Mens han var fast mand på kanten på landsholdet og scorede mange mål her, spillede han kun sporadisk på klubplan i italienske Bologna.

Det fik også Kasper Hjulmand til at understrege, at Andreas Skov Olsen var havnet i “en skidt situation”.

Sådan kan man dog ikke længere vurdere den 22-årige danskers situation. I januar skiftede han til Club Brugge, hvor han straks er blevet fast mand og har fået gang i målscoringen med fire kasser og fire oplæg på seks kampe. Og det glæder landstræner Kasper Hjulmand.   

– Ja, det gør det, sagde Hjulmand ved tirsdagens landsholdsudtagelse og fortsatte:

– Jeg har set ham arbejde tættere på modstandernes mål. Han får lov til at have den brede position på sidste linje og lave sine udfordringer og gøre sine ting. Jeg ser ham være sig selv. Jeg synes jo, at der er endnu mere i ham. Men det ser godt ud, og han er glad og spiller godt. Han har fundet sig selv, og jeg tror, at vi kommer til at se en sprudlende “Andy”.

Han spiller wingback i Club Brugge, så kunne man se ham spille den plads på landsholdet, når nu Daniel Wass og Jens Stryger ikke er med?

– Det kommer an på, hvordan man spiller den der wingback. Jeg vil gerne have ham til at være en bred angriber, som har frihed til at gå ind til sit venstre ben og lave indlæg med højre, løbe omstillinger og presse på første linje. Når Brugge spiller ham som højre wingback, er det, fordi de har bolden meget og angriber meget, så han kan blive deroppe. Jeg vil helst ikke have ham ned i en femkæde og stå som højre back. 

– Men man kan godt forestille sig det som en mulighed. Jeg tror faktisk, at mod Belgien til sidst, hvor vi fik lagt et godt tryk på dem, spillede han højre wingback, hvor han laver sine indlæg og så videre. Det er en mulighed – specielt hvis vi skal være lidt offensive og skal noget.

To andre danske spillere med succes i udlandet blev også fremhævet ved tirsdagens landsholdsudtagelse. I Trabzonspor er Andreas Cornelius nemlig en vigtig mand, mens Jesper Lindstrøm også er blevet en profil i Bundesligaen for Eintracht Frankfurt.

– Med “Corner” i Trabzonspor, så er det at ligge så godt til at blive mestre og at spille så stor en rolle godt at se. For mig er det godt at se, at han har været i flow i lang tid. Han har ikke været ude med skader, som man nogle gange har set, at hans sæsoner er blevet slået lidt i stykker af. Han er i et godt flow, og han ser god ud, lød det fra Hjulmand.

– Med “Jobbe” må man bare sige, det er imponerende. Det er imponerende at se en ung spiller gå ind og arbejde på den meget, meget intense måde, som han spiller med. Vi får alle tallene fra deres kampe, og vi kan se, at han er en meget intens spiller. Han er gået ind og har gjort en forskel. Han er en afgørende spiller for et Bundesliga-hold og har bevæget sig rigtig stærkt. Jeg har også været i Frankfurt og snakket med staben, og de er meget glade for ham og den måde, han er trådt ind i tysk fodbold.

Både Andreas Skov Olsen, Andreas Cornelius og Jesper Lindstrøm er udtaget til landsholdets kampe mod Holland og Serbien senere på måneden. 







Åge Hareide er alvorligt syg




EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Skotland dummer sig i Grækenland

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Ny kæmpeklub er interesseret

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

GOG buldrer forbi bundhold

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Riemer giver Højlund-opdatering



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Medie med Kamil Grabara-afsløring

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Peter Christiansen har fundet afløseren

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Her kan du se Danmark mod Belarus

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Aflyser pressemøde i Parken

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Glimrende nyt om Chido Obi

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Advarer mod at undervurdere Belarus

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber