Dansk stortalent udlever drømmen i Club Brugge

Unge Tobias Lund Jensen drog i en tidlig alder til Club Brugge, og det har han ikke fortrudt et eneste sekund.



Rovdriften på fremtidens stjerner bliver større og større, og derfor håber Club Brugge på, at de handlede med rettidig omhu, da de bragte Tobias Lund Jensen til som blot 16-årig.

Kantspilleren skiftede for to somre siden fra OB til Club Brugge, hvor han nu er en del af deres andethold, Club NXT, som spiller i Belgiens næstbedste række.

Dét skifte har han ikke fortrudt et sekund, fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– For mig har det altid været en drøm, så da chancen kom, var der ikke så meget at tænke over. Jeg har heller ikke fortrudt det et sekund, siger Tobias Lund Jensen, der fik masser af opbakning hjemmefra til at foretage skiftet.

277956

Foto: Alamy

Selvom han blot var 16 år gammel, da han skiftede OB ud med Brugge, nåede han alligevel at spille et par kampe på fynboernes U19-hold.

– Jeg flyttede rimelig tidligt, da jeg kun lige havde snuset til U19. Vi har et fedt træningsanlæg. Det er meget professionelt og nogle lidt andre kulisser end i Danmark, siger Tobias Lund Jensen, der tog afsted med sin OB-holdkammerat Jonathan Foss.

– Vi var begge nye i udlandet, så vi havde en god tid sammen. Nu står jeg på egne ben og har fået gode venner på Club NXT-holdet.

Jonathan Foss er nemlig rykket til Borussia Mönchengladbachs akademi denne sommer efter et vellykket lejeophold i sidste sæson.

Det er dog kun Tobias Lund Jensen, 18 år, der er blevet udtaget til det danske U19-landshold i denne omgang.

– Jeg elsker at være med landsholdet, og det er dejligt at være sammen med drengene igen. Det er dog et stykke tid siden, at jeg har set nogle af dem, men vi er bare gode venner på kryds og tværs. Jeg snakker også med flere af dem, selvom vi ikke er i samme land. Så vi får catchet op på, hvor hinanden er.

Danmarks U19-drenge møder Portugal og Belgien i to testkampe.






TransferLIVE: Han bliver forlænget i FCK




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tordner mod VM-træner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vil smadre transferrekord

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Holland – Sverige

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tyskland – Elfenbenskysten

Her er AGF’s Champions League-modstander

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej