Dansk stortalent udlever drømmen i Club Brugge

Unge Tobias Lund Jensen drog i en tidlig alder til Club Brugge, og det har han ikke fortrudt et eneste sekund.



Rovdriften på fremtidens stjerner bliver større og større, og derfor håber Club Brugge på, at de handlede med rettidig omhu, da de bragte Tobias Lund Jensen til som blot 16-årig.

Kantspilleren skiftede for to somre siden fra OB til Club Brugge, hvor han nu er en del af deres andethold, Club NXT, som spiller i Belgiens næstbedste række.

Dét skifte har han ikke fortrudt et sekund, fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– For mig har det altid været en drøm, så da chancen kom, var der ikke så meget at tænke over. Jeg har heller ikke fortrudt det et sekund, siger Tobias Lund Jensen, der fik masser af opbakning hjemmefra til at foretage skiftet.

277956

Foto: Alamy

Selvom han blot var 16 år gammel, da han skiftede OB ud med Brugge, nåede han alligevel at spille et par kampe på fynboernes U19-hold.

– Jeg flyttede rimelig tidligt, da jeg kun lige havde snuset til U19. Vi har et fedt træningsanlæg. Det er meget professionelt og nogle lidt andre kulisser end i Danmark, siger Tobias Lund Jensen, der tog afsted med sin OB-holdkammerat Jonathan Foss.

– Vi var begge nye i udlandet, så vi havde en god tid sammen. Nu står jeg på egne ben og har fået gode venner på Club NXT-holdet.

Jonathan Foss er nemlig rykket til Borussia Mönchengladbachs akademi denne sommer efter et vellykket lejeophold i sidste sæson.

Det er dog kun Tobias Lund Jensen, 18 år, der er blevet udtaget til det danske U19-landshold i denne omgang.

– Jeg elsker at være med landsholdet, og det er dejligt at være sammen med drengene igen. Det er dog et stykke tid siden, at jeg har set nogle af dem, men vi er bare gode venner på kryds og tværs. Jeg snakker også med flere af dem, selvom vi ikke er i samme land. Så vi får catchet op på, hvor hinanden er.

Danmarks U19-drenge møder Portugal og Belgien i to testkampe.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snart kan det give rødt kort

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Atletico Madrid – Arsenal

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen