Dansk stortalent udlever drømmen i Club Brugge

Unge Tobias Lund Jensen drog i en tidlig alder til Club Brugge, og det har han ikke fortrudt et eneste sekund.



Rovdriften på fremtidens stjerner bliver større og større, og derfor håber Club Brugge på, at de handlede med rettidig omhu, da de bragte Tobias Lund Jensen til som blot 16-årig.

Kantspilleren skiftede for to somre siden fra OB til Club Brugge, hvor han nu er en del af deres andethold, Club NXT, som spiller i Belgiens næstbedste række.

Dét skifte har han ikke fortrudt et sekund, fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– For mig har det altid været en drøm, så da chancen kom, var der ikke så meget at tænke over. Jeg har heller ikke fortrudt det et sekund, siger Tobias Lund Jensen, der fik masser af opbakning hjemmefra til at foretage skiftet.

277956

Foto: Alamy

Selvom han blot var 16 år gammel, da han skiftede OB ud med Brugge, nåede han alligevel at spille et par kampe på fynboernes U19-hold.

– Jeg flyttede rimelig tidligt, da jeg kun lige havde snuset til U19. Vi har et fedt træningsanlæg. Det er meget professionelt og nogle lidt andre kulisser end i Danmark, siger Tobias Lund Jensen, der tog afsted med sin OB-holdkammerat Jonathan Foss.

– Vi var begge nye i udlandet, så vi havde en god tid sammen. Nu står jeg på egne ben og har fået gode venner på Club NXT-holdet.

Jonathan Foss er nemlig rykket til Borussia Mönchengladbachs akademi denne sommer efter et vellykket lejeophold i sidste sæson.

Det er dog kun Tobias Lund Jensen, 18 år, der er blevet udtaget til det danske U19-landshold i denne omgang.

– Jeg elsker at være med landsholdet, og det er dejligt at være sammen med drengene igen. Det er dog et stykke tid siden, at jeg har set nogle af dem, men vi er bare gode venner på kryds og tværs. Jeg snakker også med flere af dem, selvom vi ikke er i samme land. Så vi får catchet op på, hvor hinanden er.

Danmarks U19-drenge møder Portugal og Belgien i to testkampe.





KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Klar transferbesked til Christian Eriksen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber