Rovdriften på fremtidens stjerner bliver større og større, og derfor håber Club Brugge på, at de handlede med rettidig omhu, da de bragte Tobias Lund Jensen til som blot 16-årig.
Kantspilleren skiftede for to somre siden fra OB til Club Brugge, hvor han nu er en del af deres andethold, Club NXT, som spiller i Belgiens næstbedste række.
Dét skifte har han ikke fortrudt et sekund, fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– For mig har det altid været en drøm, så da chancen kom, var der ikke så meget at tænke over. Jeg har heller ikke fortrudt det et sekund, siger Tobias Lund Jensen, der fik masser af opbakning hjemmefra til at foretage skiftet.

Selvom han blot var 16 år gammel, da han skiftede OB ud med Brugge, nåede han alligevel at spille et par kampe på fynboernes U19-hold.
– Jeg flyttede rimelig tidligt, da jeg kun lige havde snuset til U19. Vi har et fedt træningsanlæg. Det er meget professionelt og nogle lidt andre kulisser end i Danmark, siger Tobias Lund Jensen, der tog afsted med sin OB-holdkammerat Jonathan Foss.
– Vi var begge nye i udlandet, så vi havde en god tid sammen. Nu står jeg på egne ben og har fået gode venner på Club NXT-holdet.
Jonathan Foss er nemlig rykket til Borussia Mönchengladbachs akademi denne sommer efter et vellykket lejeophold i sidste sæson.
Det er dog kun Tobias Lund Jensen, 18 år, der er blevet udtaget til det danske U19-landshold i denne omgang.
– Jeg elsker at være med landsholdet, og det er dejligt at være sammen med drengene igen. Det er dog et stykke tid siden, at jeg har set nogle af dem, men vi er bare gode venner på kryds og tværs. Jeg snakker også med flere af dem, selvom vi ikke er i samme land. Så vi får catchet op på, hvor hinanden er.
Danmarks U19-drenge møder Portugal og Belgien i to testkampe.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
OPTAKT
Bayern – PSG
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER