Rovdriften på fremtidens stjerner bliver større og større, og derfor håber Club Brugge på, at de handlede med rettidig omhu, da de bragte Tobias Lund Jensen til som blot 16-årig.
Kantspilleren skiftede for to somre siden fra OB til Club Brugge, hvor han nu er en del af deres andethold, Club NXT, som spiller i Belgiens næstbedste række.
Dét skifte har han ikke fortrudt et sekund, fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– For mig har det altid været en drøm, så da chancen kom, var der ikke så meget at tænke over. Jeg har heller ikke fortrudt det et sekund, siger Tobias Lund Jensen, der fik masser af opbakning hjemmefra til at foretage skiftet.

Selvom han blot var 16 år gammel, da han skiftede OB ud med Brugge, nåede han alligevel at spille et par kampe på fynboernes U19-hold.
– Jeg flyttede rimelig tidligt, da jeg kun lige havde snuset til U19. Vi har et fedt træningsanlæg. Det er meget professionelt og nogle lidt andre kulisser end i Danmark, siger Tobias Lund Jensen, der tog afsted med sin OB-holdkammerat Jonathan Foss.
– Vi var begge nye i udlandet, så vi havde en god tid sammen. Nu står jeg på egne ben og har fået gode venner på Club NXT-holdet.
Jonathan Foss er nemlig rykket til Borussia Mönchengladbachs akademi denne sommer efter et vellykket lejeophold i sidste sæson.
Det er dog kun Tobias Lund Jensen, 18 år, der er blevet udtaget til det danske U19-landshold i denne omgang.
– Jeg elsker at være med landsholdet, og det er dejligt at være sammen med drengene igen. Det er dog et stykke tid siden, at jeg har set nogle af dem, men vi er bare gode venner på kryds og tværs. Jeg snakker også med flere af dem, selvom vi ikke er i samme land. Så vi får catchet op på, hvor hinanden er.
Danmarks U19-drenge møder Portugal og Belgien i to testkampe.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Forhandler med storklub
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE