TIPSBLADET I MALTA:
I maltesisk fodbold husker man såmænd stadig danske Carl Zachhau.
Det var i sæsonerne 1992-93 og 93-94 at han blev topscorer i den maltesiske Premier League i skarp konkurrence med Valettas Joe Zarb, som danskeren måtte dele titlen med det andet år, hvor han til gengæld kunne fejre mesterskabet med sin klub Hibernians, der også topper tabellen lige nu i Malta.
Blandt danske topscorere i europæiske ligaer er det ikke ligefrem navnet Carl Zachhau, der falder den almindelige fodboldinteresserede i tankerne, og den nu forhenværende maltesiske målkonge havde da heller ikke en stor fodboldkarriere i Danmark, skønt han nåede at spille på hold med både Lars Windfeld og Lars Elstrup.
I Danmark blev Carl Zachhau uddannet som frisør, og det er også hans erhverv i dag. Udgangspunktet er stadig salonen Zig Zac i Birkirkara-bydelen Balzan, men Zachhau er bogstavelig blevet flyvende frisør med jobs over hele Europa.
Forleden var han hjemme i Malta for en enkelt dag, men onsdag var han på farten igen til opgaver i Slovenien efter at de baltiske lande og London havde stået på programmet i ugen før.
– Jeg har været heldig at få kontakter, ligesom man gør i fodboldverdenen, og det har stået på et par år nu på den måde, fortæller 46-årige Carl Zachhau til Tipsbladet
Kan ikke se kampen
Af samme grund er han ikke mere så tæt på begivenhederne i maltesisk fodbold og er heller ikke hjemme når Danmark spiller VM-kamp lørdag på Ta’Qali, som han var det for otte år siden sammen med sin da 15-årige søn.
– Nej, jeg kender dårligt navnene på de som spiller på Maltas landshold i dag. Jeg følger det overhovedet ikke, men ved at min tidligere klub Hibs ligger på førstepladsen, og så læser jeg i aviserne om problemer med flere korruptionssager, siger Carl Zachhau, som AaB på et tidspunkt viste interesse for og som i øvrigt afslog et tilbud om at få maltesisk pas så han kunne have fået en landsholdskarriere på Middelhavsøen også.
Aktuelt er den 30-årige forsvarer Ronni Hartvig med fortid i bl.a. Helsingør og HIK dansk repræsentant i den bedste maltesiske række, hvor han spiller for Birkirkara, der aktuelt er på tredjepladsen.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
FC København scorer millionbeløb
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT