Han kom med en kontant udmelding i optakten, men efter Danmarks 0-0-kamp mod Serbien var TV 2-ekspert David Nielsen langt mere positivt stemt.
Før kampen var David Nielsen meget bekymret over Brian Riemers startopstilling, men med det ene point i Leskovac fik Danmark løst opgaven og sikret kvalifikationen til kvartfinalerne i Nations League.
– Det var stærkt, for jeg var ikke komfortabel med den her startopstilling. Derfor skal jeg også huske at rose, når man går ud og får det, man gerne vil. For det var stærkt, lød det fra David Nielsen i TV 2's studie.
– Jeg synes, at vi får en bedre struktur på vores hold. I første halvleg ligner vi ikke noget. Vi har nogle omstillinger. Vi får strukturen, vi gerne vil have, med to 6’ere, da Christian Nørgaard kommer ind. Det var derfor, at jeg inden kampen sagde, at jeg troede, at de ville starte sådan. Det viste sig så, at det gjorde de ikke.
Christian Nørgaard kom ind i stedet for Yussuf Poulsen i det 53. minut og det blev meget afgørende, lød vurderingen fra David Nielsen.
– Men Christian Nørgaard kom ind på det rigtige tidspunkt af kampen, og så døde kampen bare. Så fik vi bolden. Vi fik holdt fast i den, og vi fik spillet flere afleveringer. Så vi må rose. Det er stærkt at tage derned, med det hold og de karantæner og skader, vi havde, det er flot at tage herned og få 0-0 og cementere den andenplads, lød det fra David Nielsen.
Det er til marts, at Danmark skal spille kvartfinaler i Nations League. Kampene spilles mellem den 20. og 23. marts.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Succestræner død af kræft
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Portugal skuffede stort mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Canada – Qatar
TOPNYHED