David Nielsen med stor ros: Det er flot

Han var kritisk overfor Danmarks startopstilling, men efter 0-0-kampen mod Serbien var TV 2-ekspert David Nielsen klar med ros til landsholdet.



Han kom med en kontant udmelding i optakten, men efter Danmarks 0-0-kamp mod Serbien var TV 2-ekspert David Nielsen langt mere positivt stemt.  

Før kampen var David Nielsen meget bekymret over Brian Riemers startopstilling, men med det ene point i Leskovac fik Danmark løst opgaven og sikret kvalifikationen til kvartfinalerne i Nations League. 

– Det var stærkt, for jeg var ikke komfortabel med den her startopstilling. Derfor skal jeg også huske at rose, når man går ud og får det, man gerne vil. For det var stærkt, lød det fra David Nielsen i TV 2's studie. 

– Jeg synes, at vi får en bedre struktur på vores hold. I første halvleg ligner vi ikke noget. Vi har nogle omstillinger. Vi får strukturen, vi gerne vil have, med to 6’ere, da Christian Nørgaard kommer ind. Det var derfor, at jeg inden kampen sagde, at jeg troede, at de ville starte sådan. Det viste sig så, at det gjorde de ikke.

Christian Nørgaard kom ind i stedet for Yussuf Poulsen i det 53. minut og det blev meget afgørende, lød vurderingen fra David Nielsen. 

– Men Christian Nørgaard kom ind på det rigtige tidspunkt af kampen, og så døde kampen bare. Så fik vi bolden. Vi fik holdt fast i den, og vi fik spillet flere afleveringer. Så vi må rose. Det er stærkt at tage derned, med det hold og de karantæner og skader, vi havde, det er flot at tage herned og få 0-0 og cementere den andenplads, lød det fra David Nielsen. 

Det er til marts, at Danmark skal spille kvartfinaler i Nations League. Kampene spilles mellem den 20. og 23. marts. 





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Nærmer sig vild FCK-præstation

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

De vil have Jelert

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Surt show – dumpet!

Ny FC København-stjerne imponerer

Jagter dansk landsholdsspiller

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

FC København spiller sig videre i Europa

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Revser FC København: ‘Arrogant’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding