David Nielsen med stor ros: Det er flot

Han var kritisk overfor Danmarks startopstilling, men efter 0-0-kampen mod Serbien var TV 2-ekspert David Nielsen klar med ros til landsholdet.



Han kom med en kontant udmelding i optakten, men efter Danmarks 0-0-kamp mod Serbien var TV 2-ekspert David Nielsen langt mere positivt stemt.  

Før kampen var David Nielsen meget bekymret over Brian Riemers startopstilling, men med det ene point i Leskovac fik Danmark løst opgaven og sikret kvalifikationen til kvartfinalerne i Nations League. 

– Det var stærkt, for jeg var ikke komfortabel med den her startopstilling. Derfor skal jeg også huske at rose, når man går ud og får det, man gerne vil. For det var stærkt, lød det fra David Nielsen i TV 2's studie. 

– Jeg synes, at vi får en bedre struktur på vores hold. I første halvleg ligner vi ikke noget. Vi har nogle omstillinger. Vi får strukturen, vi gerne vil have, med to 6’ere, da Christian Nørgaard kommer ind. Det var derfor, at jeg inden kampen sagde, at jeg troede, at de ville starte sådan. Det viste sig så, at det gjorde de ikke.

Christian Nørgaard kom ind i stedet for Yussuf Poulsen i det 53. minut og det blev meget afgørende, lød vurderingen fra David Nielsen. 

– Men Christian Nørgaard kom ind på det rigtige tidspunkt af kampen, og så døde kampen bare. Så fik vi bolden. Vi fik holdt fast i den, og vi fik spillet flere afleveringer. Så vi må rose. Det er stærkt at tage derned, med det hold og de karantæner og skader, vi havde, det er flot at tage herned og få 0-0 og cementere den andenplads, lød det fra David Nielsen. 

Det er til marts, at Danmark skal spille kvartfinaler i Nations League. Kampene spilles mellem den 20. og 23. marts. 







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Australien – Egypten

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Argentina – Kap Verde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen