Han kom med en kontant udmelding i optakten, men efter Danmarks 0-0-kamp mod Serbien var TV 2-ekspert David Nielsen langt mere positivt stemt.
Før kampen var David Nielsen meget bekymret over Brian Riemers startopstilling, men med det ene point i Leskovac fik Danmark løst opgaven og sikret kvalifikationen til kvartfinalerne i Nations League.
– Det var stærkt, for jeg var ikke komfortabel med den her startopstilling. Derfor skal jeg også huske at rose, når man går ud og får det, man gerne vil. For det var stærkt, lød det fra David Nielsen i TV 2's studie.
– Jeg synes, at vi får en bedre struktur på vores hold. I første halvleg ligner vi ikke noget. Vi har nogle omstillinger. Vi får strukturen, vi gerne vil have, med to 6’ere, da Christian Nørgaard kommer ind. Det var derfor, at jeg inden kampen sagde, at jeg troede, at de ville starte sådan. Det viste sig så, at det gjorde de ikke.
Christian Nørgaard kom ind i stedet for Yussuf Poulsen i det 53. minut og det blev meget afgørende, lød vurderingen fra David Nielsen.
– Men Christian Nørgaard kom ind på det rigtige tidspunkt af kampen, og så døde kampen bare. Så fik vi bolden. Vi fik holdt fast i den, og vi fik spillet flere afleveringer. Så vi må rose. Det er stærkt at tage derned, med det hold og de karantæner og skader, vi havde, det er flot at tage herned og få 0-0 og cementere den andenplads, lød det fra David Nielsen.
Det er til marts, at Danmark skal spille kvartfinaler i Nations League. Kampene spilles mellem den 20. og 23. marts.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
Smider Salah-bombe
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gratis adgang til Superliga-brag
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Patrick Dorgu er med