Han kom med en kontant udmelding i optakten, men efter Danmarks 0-0-kamp mod Serbien var TV 2-ekspert David Nielsen langt mere positivt stemt.
Før kampen var David Nielsen meget bekymret over Brian Riemers startopstilling, men med det ene point i Leskovac fik Danmark løst opgaven og sikret kvalifikationen til kvartfinalerne i Nations League.
– Det var stærkt, for jeg var ikke komfortabel med den her startopstilling. Derfor skal jeg også huske at rose, når man går ud og får det, man gerne vil. For det var stærkt, lød det fra David Nielsen i TV 2's studie.
– Jeg synes, at vi får en bedre struktur på vores hold. I første halvleg ligner vi ikke noget. Vi har nogle omstillinger. Vi får strukturen, vi gerne vil have, med to 6’ere, da Christian Nørgaard kommer ind. Det var derfor, at jeg inden kampen sagde, at jeg troede, at de ville starte sådan. Det viste sig så, at det gjorde de ikke.
Christian Nørgaard kom ind i stedet for Yussuf Poulsen i det 53. minut og det blev meget afgørende, lød vurderingen fra David Nielsen.
– Men Christian Nørgaard kom ind på det rigtige tidspunkt af kampen, og så døde kampen bare. Så fik vi bolden. Vi fik holdt fast i den, og vi fik spillet flere afleveringer. Så vi må rose. Det er stærkt at tage derned, med det hold og de karantæner og skader, vi havde, det er flot at tage herned og få 0-0 og cementere den andenplads, lød det fra David Nielsen.
Det er til marts, at Danmark skal spille kvartfinaler i Nations League. Kampene spilles mellem den 20. og 23. marts.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED