Han kom med en kontant udmelding i optakten, men efter Danmarks 0-0-kamp mod Serbien var TV 2-ekspert David Nielsen langt mere positivt stemt.
Før kampen var David Nielsen meget bekymret over Brian Riemers startopstilling, men med det ene point i Leskovac fik Danmark løst opgaven og sikret kvalifikationen til kvartfinalerne i Nations League.
– Det var stærkt, for jeg var ikke komfortabel med den her startopstilling. Derfor skal jeg også huske at rose, når man går ud og får det, man gerne vil. For det var stærkt, lød det fra David Nielsen i TV 2's studie.
– Jeg synes, at vi får en bedre struktur på vores hold. I første halvleg ligner vi ikke noget. Vi har nogle omstillinger. Vi får strukturen, vi gerne vil have, med to 6’ere, da Christian Nørgaard kommer ind. Det var derfor, at jeg inden kampen sagde, at jeg troede, at de ville starte sådan. Det viste sig så, at det gjorde de ikke.
Christian Nørgaard kom ind i stedet for Yussuf Poulsen i det 53. minut og det blev meget afgørende, lød vurderingen fra David Nielsen.
– Men Christian Nørgaard kom ind på det rigtige tidspunkt af kampen, og så døde kampen bare. Så fik vi bolden. Vi fik holdt fast i den, og vi fik spillet flere afleveringer. Så vi må rose. Det er stærkt at tage derned, med det hold og de karantæner og skader, vi havde, det er flot at tage herned og få 0-0 og cementere den andenplads, lød det fra David Nielsen.
Det er til marts, at Danmark skal spille kvartfinaler i Nations League. Kampene spilles mellem den 20. og 23. marts.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Stopper karrieren
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
INTERVIEW